miniruze YMLeto sa už tradične nesie aj v znamení kvitnúcich ruží. Je zároveň aj príležitosť si ich kúpiť a s neporušeným koreňovým balom vysadiť. Ak ste majiteľom balkóna či terasy, vhodné bude vybrať špeciálny kultivar, ktorý sa hodí na pestovanie vo vegetačných nádobách. Alebo sa poobzerať po pekných miniružiach.


Zrejme ste sa už s nimi stretli v kvetinárstvach. Tu ich totiž dostať aj najčastejšie. Sú to vzrastovo nízke, obvykle veľmi husto rozkonárené kríky s menšími lesklými, tmavozelenými trojpočetnými listami. Výška týchto rastlín je najviac 45cm, vzácne a pri veľmi dobrých podmienkach môžu byť ešte o niečo vyššie. Kvety sú plné, menšie, v priemere majú asi 4cm. Objavuje sa ich naraz niekoľko. V predaji sú kultivary, ktorých kvety sú biele, ružové, žlté, červené, oranžové aj fialové. Často aj veľmi pekne voňajú.

 

Na balkóne či terase sa dajú pestovať len v klasických vegetačných nádobách, nevhodné pre ne sú nádoby závesné kde substrát veľmi rýchlo presychá. Vhodná nádoba pre ne by mala byť o niečo väčšia v priemere než tá, v ktorej ste si rastlinu priniesli domov. Potrebné je teda miniružu po kúpe presadiť a to do špeciálneho substrátu pre ruže, použiť však môžete aj kvalitný, univerzálny záhradnícky substrát. Ten musí mať ale veľmi jemnú štruktúru. V nádobe môže rásť táto atraktívna mini drevina samostatne, takisto ju možno aj kombinovať s inými okrasnými rastlinami. Vhodné sú letničky s plazivým a prevísajúcim rastom, rovnako vytvorí dokonalý pár aj s trvalkami (klinček, materina dúška) a drevinami (miniatúrne ihličnany a listnáče). Ak budete miniružu kombinovať s inými rastlinami, vyberte väčší črepník, prípadne hrantík. Každá rastlina by v tejto kompozícii mala mať dostatok priestoru, miniruže sú na to mimoriadne citlivé. Veľmi hustá výsadba im nesvedčí a viditeľne sa na rastlinách prejaví. Ak ich všade budete pestovať samostatne, ukážu sa vám v plnej nádhere.

 

Miniruže žiadajú umiestnenie na slnku, znesú aj polotieň. Tu však vždy kvitnú menej. Miniruže si môžete zakúpiť prakticky počas celej sezóny a s koreňovým balom vysadiť. Odporúča sa ich vysadiť o niečo hlbšie než boli v pôvodnom črepníku. Bohaté kvitnutie podporí pravidelná a výdatná zálievka, najlepšie vždy v raných hodinách. Voda sa nesmie dostávať na listy pretože to podporuje rozvoj hubových chorôb. Nezabudnite, že medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť. Vďaka tomu sa ku koreňom dostane vzduch a ten podporí ich rozvoj. V tejto súvislosti sa treba postarať aj o pravidelné kyprenie zeminy okolo kríkov. Dôležité je myslieť tiež na prihnojovanie. Nemusí byť ale tak časté ako u ostatných kvitnúcich letničiek na balkóne. Použiť je potrebné špeciálne hnojivo na ruže, najlepšie v tekutej forme. Odporúča sa však prihnojovať len polovičnými dávkami. V okolí rastlín nemá čo hľadať burina, zbytočne odčerpáva miniružiam vlahu a živiny. K rutinným činnostiam patrí aj odstraňovannie odkvitnutých kvetov, čím podporíte tvorbu ďalších. Okrem toho sa vďaka tomu rastlina pekne zahustí. Dôležité je priebežne kontrolovať zdravotný stav rastlín. Miniruže môžu okrem hubových chorôb ohrozovať aj vošky. Zasiahnuť treba vždy na začiatku vhodným prípravkom, kým je rozsah poškodenia malý.

 

Miniruže obvykle bohato kvitnú až do jesene. Už koncom leta ich však treba prestať prihnojovať. Zalievať je potrebné, nie ale v takej intenzite ako počas leta. Pred príchodom mrazov treba rastliny zakryť chvojkami, prípadne netkanou textíliou. Nádoba s miniružou môže zostať takto upravená vonku. Počas slnečných a bezmrazových dní ich občas treba mierne zaliať.

 

V prekúrených interiéroch sa miniružiam darí zle, obvykle živoria, opadávajú im listy a postupne hynú. Žiaľ, často sa miniruže po kúpe dostávajú práve do bytov, na okenné parapety a rôzne poličky. Prospieva im jedine umiestnenie v chladnej a svetlej miestnosti. Skoro na jar potom treba prikrývku odstrániť, ruže dôkladne vyčistiť a zaliať. V rámci predjarného ošetrenia je dôležité odstrániť všetky suché, choré a poškodené konáriky. Kríky je vhodné skrátiť zhruba o polovicu, dôležité je zachovať kompaktnejší tvar rastliny. Netreba sa tohto zásahu báť, vždy je to v prospech atraktivity rastliny počas blížiacej sa sezóny. Presádzať miniruže stačí raz za dva až tri roky.

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: autor

Pin It