terasaTerasy tvoria prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Štýlovo, materiálovo aj farebne by mali harmonizovať s domom. Okrem toho je vhodné, ak ich dopĺňa aj vhodne zvolená zeleň. Tú treba vždy vyberať s ohľadom na podmienky danej terasy. Investovať treba aj do kvalitného substrátu a primeraných vegetačných nádob.

 

Stredomorský štýl
Atmosféru Stredomoria v našich končinách najlepšie navodia prírodné materiály – hlavne kameň. Okrem neho aj drevo a tiež kov, ktorý môže byť zastúpený v podobe nie veľmi masívneho záhradného nábytku. Terasy v štýle Stredomoria by mali byť čo najviac slnečné, príjemne zohriate, vždy v teplých farebných tónoch. Ideálne je, ak sú chránené a situované tak, aby neboli cieľom neželaných pohľadov. Ich základom by mala byť široká paleta rastlín navodzujúcich atmosféru subtrópov. Tieto môžu rásť buď v zapustených záhonoch alebo vo vegetačných nádobách, najlepšie z hrejivo pôsobiacej terakoty. Dnes nie je problém vybrať na terasu aj niekoľko odlišných veľkostí, efektné sú giganticky pôsobiace nádoby s jednoduchým dekorom. Terasu vhodne doplnia aj typické doplnky, napríklad terakotové svietniky, plastiky a či drobnejšie dekorácie (píniové šišky, gule a pod.).

 

Vhodné rastliny

Oleaner (Nerium oleander)
Potrebuje slnečné a teplé, pred vetrom chránené miesto, väčšiu vegetačnú nádobu. Ideálna na pestovanie je južná strana. Rastlina potrebuje výdatné zavlažovanie a intenzívny prísun vlahy. Nehodí sa na terasy s deťmi keďže ide o jedovatú rastlinu.

Olovník (Plumbago capensis)
Bohato a počas celého leta kvitnúce drevina. Kvety sú bledomodré. Potrebuje teplé a slnečné miesto, chránené pred vetrom a dažďom. Nevyhnutná je pravidelná zálievka a prihnojovanie. Odkvitnuté kvety treba odstraňovať. Rastlinu možno pestovať v atraktívnej forme na kmieniku.

 

Vavrín (Laurus nobilis)
Vždyzelená a bohato olistená drevina pôvodom zo Stredomoria je známa hlavne z kuchyne. Pestovať na terase možno napríklad atraktívne stromčekovité formy. Veľmi dobre znáša rez a preto je ho možné zaujímavo tvarovať. Vavrín najlepšie porastie na slnečnom mieste alebo v polotieni.

 

Ďalšie vhodné druhy
Ibištek, rozmarín, bugenvilea, lantana, citrusy, ľuľok, borovice zapestované na kmieniku, myrta, granátovník, agávy, figovník, palmy, juky a ďalšie.

 

Mestský štýl

Typickou črtou pre terasy v mestách sú moderné a niekedy až odvážne vybrané materiály, nápadnejšia farebnosť, prípadne aj zaujímavé, trebárs kontrastne pôsobiace kombinácie farieb. Pokiaľ ide o materiály, do mesta sa hodí trendový a prakticky bezúdržbový drevoplast, vhodné je aj drevo z domácich či exotických drevín, betón, či kameň. Nádoby na pestovanie rastlín môžu byť z kameňa, plastu alebo kovu, modernejšieho dizajnu, skôr prísnejších geometrických tvarov. Chýbať by nemal ani v tomto prípade vkusný nábytok, napríklad aj výraznejšej farebnosti. Môže byť zhotovený z modernejších materiálov. Ideálny je plastový ratan, ale aj teaková zostava. Terasu doplnia praktické doplnky lampáše, vybudovaný tu môže byť aj grilovací kútik, prípadne zakomponovaný vodný prvok (napríklad vodná stena).

 

Vhodné rastliny:

Krušpán (Buxuse sempervirens)
Atraktívny a pestovateľsky náročný vždyzelený ker. Je možné ho strihať a tvarovať do želaných foriem. Znesie slnečné miesto aj polotieň, nevadí mu vietor ani znečistené ovzdušie, porastie aj v polotieni. Potrebuje pravidelnú zálievku a dostatočne veľkú vegetačnú nádobu. Vynikne v skupinkách, teda viac kusov, napríklad aj rozličných tvarov.

 

Hortenzia (Hydrangea)
Najkrajšie rozkvitne v kyslejšom a vlhkom substráte. Potrebuje polotieň, znesie aj tieň, nevyhnutné je chránené miesto. Ideálne sú severozápadné steny, rastliny môže byť umiestnená aj v tieni slnečníka či pergoly. Dôležitá je pravidelná intenzívna zálievka odstátou vodou. Raz za dva týždne do zálievkovej vody treba pridať aj hnojivo špeciálne určené na hortenzie.

 

Bambusy
Na pestovanie na terasách v mestách sa hodí niekoľko druhov napríklad trsťovník (Fargesia murielae) alebo pabambus (Phyllostachys nigra). Bambusy vytvoria za krátky čas príjemne pôsobiacu kulisu. Najlepšie rastú na slnko, prípadne v polotieni, lepšia pre ne je východná alebo západná strana. Počítať treba s tým, že počas horúceho leta budú bambusy potrebovať výdatnú zálievku a prísun živín. Bambusy nie sú vhodné na miesta so silným vetrom.

 

Ďalšie vhodné druhy
Ruže, rôzne trvalky, oleander, agapant, levandula, okrasné trávy, palmy, ľulok, kordylínka, dracény, olivovník, surfínie, sanvitálie, železníky, muškáty, osteospermum, begónie, okrasný tabak, netýkavky a ďalšie.

 

Vidiecky štýl

Vidiek charakterizuje druhová aj farebná rozmanitosť. Pokiaľ ide o materiály, na vidieckej terase by sa malo objaviť drevo, prípadne kov, zaujímavý môže byť aj prírodný kameň, prípadne tehla. Na pestovanie rastlín sa hodia hlinené alebo drevené črepníky, košíky, rôzne nepoužívané nádoby aj terakotové hrantíky. Terasa môže byť vybudovaná pri dome alebo pod stromom, prípadne na brehu prírodného jazierka. Môže byť na slnku aj v polotieni a od toho by sa mala odvíjať skladba vybraných rastlín. Pokiaľ ide o doplnky, hodia sa prútené aj kovové dekorácie, nábytok môže byť z exotického alebo domáceho dreva takisto z kovu čo napríklad navodí atmosféru francúzskeho vidieka.

 

Vhodné rastliny
Durman (Datura)
Ide o vysoko atraktívne rastliny pútajúce svojimi veľkými a voňavými kvetmi. Potrebujú väčší črepník, výživný substrát s vyšším pH a obsahom vápnika. Nevyhnutné je slnečné miesto alebo polotieň, potrebná je výdatná zálievka (substrát by mal medzi každou ďalšou zálievkou mierne preschnúť). Prihnojovať treba dva razy do týždňa hnojivom na kvitnúce letničky.

 

Chryzantémovka (Argyranthemum frutescens)
Nádherná kríkovitá a bohato kvitnúca rastlina. Dostať ju kúpiť v širokom spektre zaujímavých kultivarov so súkvetiami bielo žltými, fialovými aj ružovými. Obľubuje stredne ťažkú, humóznu zeminu, slnečné miesto v závetrí. Bohaté kvitnutie podporí prihnojenie raz mesačne viacložkovým hnojivom. Mimoriadne dobre vyzerá vo farebných, predovšetkým modro glazovaných nádobách.

 

Muškát (Pelargonium zonale)
Klasika, ktorá by nemala chýbať na žiadnej vidieckej terase. Ide o pestovateľsky nenáročnú a bohato kvitnúcu rastlinu. Potrebuje slnko, dostatok vlahy a zavlažovanie. Tvorbu nových kvetov podporí odstraňovanie odkvitnutých. Muškáty možno pestovať aj v atraktívnych stromčekovitých tvaroch. Vyniknú samostatne ale aj v kombinácii s inými letničkami.

 

Ďalšie vhodné druhy:
Ľulok, myrta, rozmarín, fuksia, lantana, georgíny, otočník, železník, petúnie, kapucínky, aksamietnice, šalvie, begónie, lobelky, netýkavky a ďalšie.

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: redakcia

Pin It