muskatyMuškáty sú pre balkóny a terasy dobrou a osvedčenou voľbou. Bohato kvitnú počas celého leta, nie sú pestovateľsky náročné a hodia sa do mesta aj na vidiek.

V poslednej dobe začali o pozornosť usilovať mnohé menej tradičné druhy a kultivary. Muškáty navodzujú pocity harmónie a tepla. Muškáty napokon pochádzajú z horúcej Afriky, kde sa dajú nájsť prekrásne exempláre. Aktuálne je známych viac než dvesto druhov muškátov.

 

Najviac sa u nás pestujú muškáty krúžkované (Pelargonium zonale), muškáty štítovitolisté (Pelargonium peltatum), muškáty veľkokveté (Pelargonium grandiflorum), narastá obľuba aj rôznych ďalších druhov, napríklad takých, ktoré majú farebné (panašované) listy s efektnou kresbou (Pelargonium hortorum) , prípade sú aromatické (Pelargonium crispum). Ich kvety obvykle nie sú veľké a výrazné, listy sú plné aromatických látok. Rastliny tak môžu okolo seba šíriť jablkovú, citrónovú, pomarančovú, ružovú, alebo aj mätovú arómu, prípadne vôňu škorice. Počas leta, kedy je obsah eterických látok v ich listoch najvyšší, odpudzujú dotieravý hmyz, hlavne muchy a komáre.

 

Aké si vybrať?

 

Muškáty krúžkované rastú vzpriamene, majú charakteristickú kresbu na liste, ich stonky časom drevnatejú , kvety sú buď jednoduché alebo plné v guľovitých súkvetiach. Nádherné sú v mestskom, ale najmä vidieckom prostredí. Vyniknú v terakotových ale aj kovových nádobách, v okenných debničkách, samostatne alebo v zmiešaných výsadbách. Kým na vidieku sa uplatnia kultivary s kvetmi červenými a ružovými, v meste a v modernom prostredí tie s kvetmi bielymi. Muškáty štítovitolisté vynikajú pomerne krehkými, dlhými stonkami, ktoré takisto po čase drevnatejú. Charakterizuje ich veľmi rýchly rast a mimoriadne odolnosť. Pri dobrej starostlivosti,podobne ako muškáty krúžkované, bohato kvitnú. Ich listy sú lesklé, pomerne odolné, kvety buď jednoduché alebo plné. Kultivary s kvetmi plnými, alebo poloplnými pôsobia kompaktnejšie, ale ich kvety sú citlivejšie na dážď. Zvyknú sa nepekne zlepovať, preto sa tieto muškáty majú pestovať len na zhora krytých miestach. Vytvárajú obvykle dlhé previsy a preto sa hodia do kvetinových debničiek, závesných nádob, samostatne alebo v kombinácii s inými balkónovými rastlinami. Muškáty veľkokveté tvoria atraktívne menšie kríky, čiastočne zdrevnatené a pýšia sa nápadnými kvetmi sýtych farieb, často s typickou kresbou. Tieto sú buď plné, alebo jednoduché, často pomerne veľké. Listy tohto druhu sú na dotyk drsnejšie, obvykle matné, na okrajoch zubaté. Najkrajšie vyniknú samostatne v peknej nádobe, na reprezentatívnom a vždy chránenom mieste. Pri dobrej starostlivosti vytvára tento druh bohato olistený a prekrásne kvitnúci trs počas celého leta.

 

Tip redakcie:
Všetky druhy si možno zakúpiť v jarných mesiacoch. Von sa však budú dať umiestniť až začiatkom mája, prípadne vo vyšších polohách až v polovici mesiaca. Ako prvé možno vysadiť von, často už ku koncu apríla muškáty štítovitolisté, ktorým chladné noci až tak neublížia.

 

Nové možnosti a kombinácie

 

V ponuke muškátov je aktuálne viacero nových kultivarov a dokonca také, ktoré sú príťažlivé súčasne aj listami. Samotné kvety môžu byť skučeravené, prípadne mať tvar malých motýlikov. Ďalšie pripomenú kvety prvosienok či petúnií. Atraktívne a stále viac obľúbené sú plnokveté formy, alebo aj muškáty s príjemne voňajúcimi kvetmi. Výsledkom šľachtenia sú aj atraktívnejšie, kompaktnejšie formy muškátov, prípadne kultivary s hustejším rastom v prípade muškátov štítovitolistých. Zaujímavé sú aj muškáty vypestované v tvare malých stromčekov s korunkou. Do moderného prostredia sa hodia bielo kveté kultivary a tieto bude najlepšie umiestniť do kovových nádob, prípadne kameninových spolu s rastlinami so striebristým olistením. Rovnako sa sem budú hodiť aj muškáty štítovitolisté avšak vždy treba v rámci jednej nádoby zvoliť len jednu farbu kvetov. Vo vidieckom prostredí sa ponúka využiť pestro kvitnúce kultivary s väčšími guľovitými súkvetiami a kompaktným kríkovitým rastom. Tieto je najlepšie vysadiť do jednoduchých hlinených črepníkov, prútených košíkov, alebo efektných keramických nádob. Nádoby je vhodné sústrediť do menších skupiniek, prípade vytvoriť menší rad po stenou domu. Možné je aj využitie muškátov pri vysádzaní závesných nádob. Muškáty sa dajú kombinovať v rámci jednej nádoby aj s inými kvitnúcimi rastlinami (dvojzub, bakopa, vejárovka), bylinkami, alebo rastlinami s okrasnými listami (plektrant, slamiha).

 

Pestovateľské skúsenosti

 

Muškáty sú nenáročné a dlhoveké rastliny, najbohatšie rozkvitnú mladé rastliny. Pekne sa rozrastú na slnečných miestach, obľubujú dokonca priame slnko a teplo. V polotieni a tieni rastliny kvitnú podstatne menej. Treba dať pozor aby sa im na slnečnom mieste neprehrieval príliš substrát , rastú potom pomalšie aj menej kvitnú. Potrebné je muškáty aj výdatne zavlažovať (ideálne ráno a odstátou vodou). Medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť. Vyvarovať sa treba prelievaniu substrátu, rastliny na to reagujú hnilobou koreňov. Osvedčilo sa však pestovanie muškátov v samozavlažovacích nádobách čo je praktické pre cestovateľov a časovo zaneprázdnených ľudí. Základom úspechu je vysadiť ich do substrátu určeného pre kvitnúce balkónové rastliny, rozhodne nie do bežnej záhradnej zeminy, alebo tej z lesa. Substrát by byť výživný, priepustný a z praktického hľadiska by mal obsahovať mikročastice pútajúce vlahu.

 

Prihnojovanie

 

Nevyhnutné je počas celého vegetačného obdobia pravidelné prihnojovanie, špeciálnym hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny. To je potrebné realizovať s pravidelnosťou pretože je to podmienkou bohatého kvitnutia až do prvých mrazov. Začať treba už asi mesiac po výsadbe. Ideálne je už pri výsadbe zakomponovať do substrátu hnojivo s postupným uvoľňovaním živín a počas leta ešte dodatočne prihnojovať. Vhodné je pre tieto rastliny vybrať aj miesto chránené pred vetrom (muškáty štítovitolisté) a dažďom (muškáty veľkokveté). Zabúdať netreba ani na odstraňovanie odkvitnutých kvetov, ktoré rastliny špatia a môžu byť zdrojom tvorby plesní. Kvety netreba strihať, stačí ich opatrne vylomiť. Muškáty netrpia príliš chorobami a škodcami, napriek tomu je potrebné rastliny pravidelne prehliadať a v prípade zistenia problému bez odkladania zasiahnuť. Pekne rozkonárené rastliny sa docielia zastrihnutím najdlhších výhonkov v jarných mesiacoch. Muškáty sa veľmi dobre rozmnožujú pomocou odrezkov, najlepší čas na to je koncom leta.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It