S drobnými rastlinami, ktoré sú označené názvom Hebe sa stretnete v predaji počas celej jesene. Okrem nich sú v ponuke aj veľkolisté, vždyzelené a kvitnúce druhy.

 hebe uvod

 

Zástupcovia druhej skupiny (napríklad Hebe Andersonovo) pôsobia už na prvý pohľad nevšedne a exoticky. Prispievajú k tomu pekné, sýto farebné kvety, niekedy aj panašované olistenie. Rastliny sa vyznačujú rozložitejším rastom (vytvárajú nízke kríky), sú o niečo vyššie ako ich drobnolistí príbuzní a mohutnejšie. Nevýhodou veľkolistých druhov je snáď len nízka odolnosť voči nízkym teplotám. Z tohto dôvodu nemôžu zostať celoročne vonku. Ich prezimovanie ale nie je zložité, za predpokladu splnenia určitých podmienok býva úspešné. Bohato olistené a rozkvitnuté hebe vám tak môže ozdobiť balkón alebo terasu nielen počas jesene ale aj v čase letných prázdnin.


Rozmanitosť


Hebe je ideálnou voľbou pre spestrenie modernej terasy alebo väčšieho balkóna na konci leta. Biele, ružové alebo fialové kvety, ktoré zároveň lákajú včely a motýle, pôsobia príťažlivo, to isté platí aj o listoch. V závislosti od druhu a kultivaru sa vyznačujú širokým spektrom farebných odtieňov. Môžu byť bledozelené, tmavozelené alebo bledosivé. Pekné, najmä v spojení s kvetmi, sú aj jedince s bielo panašovanými listami. V zime a na jar majú navyše niektoré kultivary dokonca listy sfarbené do bordova. Listy tejto rastliny sú aj veľmi príjemné na dotyk.


Hebe, ktoré patrí medzi vždyzelené rastliny, má v exteriéri všestranné využitie. Vo všeobecnosti platí, že čím je rastlina staršia, tým je dekoratívnejšia. Širokolisté druhy sú vhodné na výsadbu do vegetačných nádob, rozrastenejšie jedince vyniknú samostatne, mladšie naopak v rámci kombinovaných výsadieb alebo samostatne a v skupinkách pozostávajúcich z niekoľkých rovnakých jedincov. Rozkvitnutá rastlina počas jesene ozvláštni balkóny a terasy, takisto priestor pri vchodových dverách, dvory a átriá. Na výbere vegetačnej nádoby si dajte viac záležať, farebne ju môžete prispôsobiť farbe kvetov daného druhu či kultivaru.

 

hebe01


Prirodzený výskyt


Vedeli ste, že rod Hebe má pôvod na ďalekom Novom Zélande? Z tejto krajiny sa v 19. storočí dostali do Európy prvé sadenice. Vďaka veľkému úsiliu šľachtiteľov sa zakrátko podarilo uviesť na trh viaceré kultivary, ktoré sa vyznačujú pestovateľskou nenáročnosťou a odolnosťou. Zaujímavosťou je to, že rastlina výborne reaguje na vyšší obsah soli vo vzduchu, zrejme aj preto je často využívaná na výsadbu záhrad v prímorských oblastiach. Okrem Nového Zélandu sa hebe prirodzene vyskytuje aj vo Francúzskej Polynézii, na Falklandských ostrovoch a v Južnej Amerike. Pôvodne rastú zástupcovia tohto rodu pozdĺž morského pobrežia aj v horských oblastiach.


Rady ako nakupovať


Pri kúpe sa zamerajte na bohato olistené, vitálne a rovnomerne rastené jedince. Rastlina by mala byť mierne rozkvitnutá, bez známok chorôb a škodcov. Skontrolujte aj substrát pod rastlinou. Nemal by byť preliaty, ani zapáchajúci, rastlina z takéhoto prostredia môže skoro uhynúť. Vyhnite sa tiež kúpe poškodených alebo zvädnutých rastlín. Dbajte aj na to, aby veľkosť črepníka bola primeraná veľkosti rastliny, ktorá je v ňom vysadená.

 

hebe03


Pravidlá vhodnej starostlivosti


Hebe Andersonovo a ďalšie širokolisté druhy obľubujú slnečné a teplejšie miesta. Dariť sa im ale bude aj v polotieni. Tieň je pre pestovanie tejto rastliny úplne nevhodný. Vyhraďte im vždy dobre viditeľné miesto. Pestovateľský substrát by mal byť vzdušný, humózny a mierne kyslý.


Pokiaľ ide o starostlivosť dôležité je rastline dopriať predovšetkým dostatok vlahy avšak pozor treba dať na dlhodobé premokrenie substrátu. Medzi ďalšími zálievkami by mala zemina dobre preschnúť. Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, žlté, suché alebo poškodené listy. Hebe bude povďačné aj za prihnojenie, treba na to myslieť najmä v letných mesiacoch. Teraz na jeseň to už nie je vhodné.

Pred príchodom silnejších mrazov nezabudnite rastliny najskôr zakryť bielou netkanou textíliou a postupne ich preniesť do chladnej (bezmrazovej) a svetlej miestnosti. Spoľahlivo tu pri občasnej miernej zálievke prezimujú a zosilnejú. Von ich opäť budete môcť vyniesť v nasledujúcom roku, približne v apríli. Ešte pretým ale budete mať príležitosť presadiť ich do väčších nádob a čerstvého substrátu.

 

hebe04

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council of Holland

Pin It