Ak nemáte záhradu, príjemnú zelenú oázu si vytvoríte aj na balkóne alebo terase. Poslúžia vám na to rôzne druhy letničiek alebo drevín pôvodom zo subtrópov. 

 

terasa2020 uvod

 

Balkón alebo terasu si pravdaže nemusíte črepníkmi s rastlinami zaplniť do posledného voľného miesta. Rovnako je škoda vysadiť si rastlinami len jeden menší črepník. Pre zopár kvitnúcich rastlín určite nájdete miesto aj na menšom balkóne alebo terase. Svoju snahu oceníte najmä v lete, keď sa budete po náročnom dni tešiť z množstva kvetov a sviežej zelene.


Udržiavaná zeleň zmení počas letných týždňov balkón alebo terasu na nepoznanie. Spríjemní vám pobyt na týchto miestach, skrášli, poskytne vizuálne osvieženie a pomôže odpútať pozornosť od drobných nedostatkov. Zároveň prispeje k upokojeniu mysle po náročnom pracovnom dni.


Častým argumentom, prečo chýbajú na týchto miestach rastliny, je stiesnenosť priestoru. Aj to sa však dá vyriešiť, napríklad využitím závesných nádob alebo zvolením vertikálneho spôsobu pestovania. Iným dôvodom sú prevládajúce extrémne poveternostné podmienky, ako slnečná páľava alebo vietor. Aj to má východisko, stačí si vybrať rastliny, ktorým to neprekáža. Veľakrát je odpoveďou to, že na pravidelnú starostlivosť o zeleň nezostáva čas. Veľkým pomocníkom sú v takomto prípade samozavlažovacie nádoby.

 

terasa2020 5

 

Klasika alebo trendy


Rastliny môžete na balkónoch a terasách pestovať v rôznych typoch vegetačných nádob. V klasických črepníkoch, hrantíkoch, miskách, žardiniérach alebo závesných kvetináčoch. Vždy je ideálne voliť v rámci daného priestoru jednotný štýl, vyberať nádoby z rovnakého materiálu a najlepšie príbuznej farebnosti. Získate oku lahodiaci výsledok. Farebnosť kvetov môžete zladiť s farebnosťou zábradlia, fasády, dlažby, pergoly alebo oplotenia.


Na výbere pestovateľských nádob si vždy dajte záležať. Viac ako množstvo menších a miniatúrnych kvetináčov odporúčam zvoliť niekoľko väčších, ktoré sú vizuálne pôsobivejšie. Každý z nich by ale mal mať na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Praktické sú samozavlažovacie nádoby, ktoré dnes už zoženiete v širokej škále prevedení, v rôznej farebnosti, aj dizajnoch. Odbremenia vás od každodenného zalievania, treba však počítať s vyššou vstupnou investíciou.


Zvolené nádoby si môžete vysadiť buď jedným rastlinným druhom alebo viacerými, výsledkom budú kombinované výsadby. Sú niekoľko rokov trendovou záležitosťou a môžu mať, aj vďaka vašej nápaditosti, zaujímavú podobu. V rámci jednej, dostatočne priestrannej, nádoby sa však dajú spolu pestovať len rastliny, ktoré majú rovnaké požiadavky na svetlo, prípadne zloženie substrátu. Prihliadať treba pri kombinovaní rastlín aj na ich rýchlosť rastu, aby sa nestalo, že robustnejšie druhy zakrátko zničia tie drobnejšie. Takisto je najlepšie voliť v rámci jednej nádoby druhy s rôznymi rastovými charakteristikami (vzpriamene alebo doširoka rastúce, s prevísajúcimi výhonkami a pod.). Skombinovať v rámci jednej nádoby môžete kvitnúce druhy, aj tie, ktoré sú okrasné listom.

 

zmiesanavysadba

 

Rastliny a ich kombinácie 


Ponuka rastlín, ktorými si na letné mesiace môžete ozdobiť svoj balkón alebo terasu je veľmi široká. Kúpu si dobre premyslite, najlepšie je si vopred zhotoviť výsadbový plán, do ktorého si zaznačíte vybrané rastliny. S nákupným zoznamom sa potom vyberte do záhradníctva, budete presne vedieť čo chcete.


Veľkou výhodou takýchto kompozícií je, že zeleň môžete sadiť tesnejšie k sebe. Napriek tomu odporúčam nechať každej rastline priestor na rozrastanie aspoň vo veľkosti dlane.

 

Základom zelene na terase môže byť kvitnúca drevina zo subtrópov. Ide síce o trochu drahšie rastliny, ale väčšinou nepretržite kvitnúce až do jesene. Okrem vďačných oleandrov to môžu byť olovníky, ľuľok, lantana, granátovník, tyčinkovec, chryzantémovka, bugenvilea a ďalšie druhy. Sú to trváce rastliny, ktoré pred príchodom zimy budete musieť správne zazimovať v interiéri, aby ste ich na jar opäť vyniesli von. Väčšina týchto drevín potrebuje v lete dostatok slnka, tepla, veľa vlahy a živín. Ak máte tienistý balkón alebo terasu, nemusí sa im u vás dariť.

 

terasa2020 7

 

Najväčší priestor vyhraďte na svojom balkóne alebo terase letničkám. A tu však treba rozlišovať. Väčšina letničiek potrebuje k bohatému kvitnutiu slnko a teplo, je však aj veľa takých, ktoré krajšie kvitnú v polotieni alebo tieni. 

Na slnečné a teplejšie miesta sa hodia muškáty, petúnie, surfínie, minipetúnie, železníky, diascie, vejárovky, dvojzuby, osteospermum, gazánie, aksamietnice, nemézie, sanvitálie, skrutec a ďalšie. Na miestach s nedostatkom svetla prekvapia bohatým kvitnutím begónie, netýkavky, fuksie, okrasný tabak alebo bakopa. Veľmi pestrá je aj ponuka sezónnych rastlín s okrasnými listami (plektrant, zádušník, dichondra, slamiha, irezina a ďalšie). Viaceré z nich rastú rovnako dobre na slnečných aj polotienistých miestach.


Ak vám zostane na balkóne alebo terase ešte miesto, môžete sa rozhodnúť aj pre pestovanie úžitkových rastlín, byliniek alebo trvaliek, ktoré takisto krásne kvitnú. Za miesto vonku počas leta vám budú povďačné aj mnohé izbové rastliny, preto vyhraďte miesto aj im.

 

terasa2020 4

 

Dobrá rada na záver


Pri výbere rastlín prihliadajte vždy na štýl v akom sa nesie váš balkón alebo terasa. Iné rastliny a typy výsadieb sa hodia na moderné balkóny alebo terasy (bielo a fialovo kvitnúce letničky, druhy s okrasnými listami), iné do vidieckeho prostredia (farebná rozmanitosť). Nie je jednoduché odolať ohromnej ponuke v záhradníctvach, ale vyplatí sa mať jasnú predstavu o tom, čo chcete. Vždy radšej menej druhov a skôr viac kusov z každého. Predpokladom krásneho výsledku je samozrejme aj dôkladná starostlivosť o vysadenú zeleň. Nejde však o nič zložité a hravo to zvládnete aj bez veľkých odborných znalostí.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Florensis

Pin It