Balkón alebo terasu si v tomto období môžete doplniť aj o rôzne druhy úžitkových rastlín. Mnohé dobre vyzerajú a pri správnej starostlivosti prinášajú chutnú úrodu.

 

zeleninabalkon1

 

Vypestovať si zdravú zeleninu, svieže vňate a rôzne druhy korenín mimo záhrady nie je zložité. Tento trend ide ruka v ruke s rastúcim záujmom o zdravšie, udržateľné a vegetariánske stravovanie. Takisto je súčasťou silnejúcej obľuby mestského záhradníčenia.


Zeleninové priesady, ktoré sú vhodné na pestovanie v nádobách na balkónoch a terasách, bežne zoženiete v záhradníctvach a hobbymarketoch. Obvykle ide o kompaktnejšie a pestovateľsky menej náročné šľachtence, ktoré prinášajú zeleň a zároveň bohato plodia. Na svojom balkóne, či terase si tak môžete vytvoriť porast, ktorý dobre vyzerá, aj prináša úžitok. V tomto období je ideálna príležitosť na výsadbu.

 

zelterasa1


Výber druhov


Možností je skutočne veľa, o mnohých pravdepodobne ani netušíte. Na menšom balkóne, či terase môžete pestovať opakovane rodiace rajčiny, zeleninové a štipľavé papriky, uhorky, baklažány, cukety, či tekvice. Mnohé tieto rastliny už v záhradníctvach kúpite kvalitne zakorenené, s kvetmi alebo prvými plodmi, nie je potrebné si ich prácne pestovať zo semien. V dobre zásobených predajniach so sortimentom do záhrad sú dokonca k dispozícii rôzne odrody, vďaka čomu si môžete voľbu spestriť napríklad o rajčiny a papriky rôznych tvarov. Informácie o konkrétnych odrodách získate priamo zo štítkov, ktoré sú súčasťou predávaných rastlín. Takisto sa môžete informovať u personálu predajní. K dispozícii sú navyše rôzne rastové formy – popínavé rastliny, s kríkovitým, plazivým alebo prevísajúcim rastom. Tie ak spojíte, získate veľmi zaujímavú kompozíciu.


Veľkou prednosťou týchto rastlín je, že nepotrebujú veľa miesta, väčšinou rastú smerom nahor, nie veľmi do šírky. Zaujímavou pridanou hodnotou je tiež ich pôvod, vďaka čomu budete mať na balkóne alebo terase zastúpené rôzne krajiny sveta. Uhorky konkrétne pochádzajú z Indie, čili papričky z rôznych oblastí Ázie, rajčiny a papriky z Ameriky a pod.


Okrem vymenovaných rastlinných druhov sa na pestovanie na balkónoch, či terasách hodí aj šalát, kôpor, pažítka, petržlen, reďkovka alebo kaleráb. Za vyskúšanie stojí aj momentálne trendový mangold.

 

zeleninavyska


Na čo sa zamerať pri nákupe?


Vyberajte si vždy len rastliny sviežeho vzhľadu, ktoré sú bohato olistené a majú vytvorené prvé kvetné puky. Najlepšie ak sú dobre zakorenené a nemajú preliaty substrát. Listy nesmú byť zvädnuté, žlté alebo poškodené. Dajte tiež pozor, aby ste si so zeleninovou priesadou nepriniesli domov nechtiac aj niektorého škodcu. Pri kúpe skontrolujte preto aj spodné strany listov, kde sa škodcovia často ukrývajú.


Zeleninové sadenice nakupujte vždy v osvedčených záhradníctvach, dobre však zvážte kúpu akciových rastlín. Na pestovanie vo vegetačných nádobách si vždy vyberajte odrody na to určené, ktoré sa vyznačujú kompaktnejším rastom. Nesnažte sa umiestniť do nádob druhy a odrody, ktoré sú určené na pestovanie vo voľnej pôde.


Spolu s priesadami si zabezpečte aj priestranné (nikdy nie veľmi malé) a stabilné vegetačné nádoby, čerstvý záhradnícky substrát a keramzit. Črepník voľte taký, ktorý sa smerom nadol nezužuje, čiže je rovnako široký v hornej aj dolnej časti. Využiť môžete aj rôzne retro nádoby, výsadba získa zaujímavejší charakter. Len je potrebné vytvoriť na ich dne drenážnu vrstvu z keramzitu, inak budú pestované rastliny ohrozované hromadiacou sa pôdnou vlhkosťou.

 

zelterasa3


Starostlivosť


Zelenina vyžaduje aj pri pestovaní v nádobách dostatok svetla (4-5 hodín slnečného svetla denne), tepla a miesto chránené pred vetrom. Osvedčená je južná alebo západná strana. Zalievať treba pri pestovaní v črepníkoch počas leta ráno aj večer, vždy ku koreňom, nie na listy. Na podporenie rastu a bohatej úrody môžete aplikovať aj hnojivo, odporúčam si vybrať niektoré z tých, ktoré sú na prírodnej báze. Alebo zvoliť hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, ktoré zapracujete do substrátu už pri výsadbe.


Počas hlavnej sezóny je dobré prihnojovať zeleninu formou zálievky, aspoň raz týždenne. Nezabudnite, že substrát v nádobe by nikdy nemal úplne vyschnúť, zároveň je treba vyhnúť sa premokreniu. Pravidelne kontrolujte zdravotný stav vysadených zelenín, ak je to potrebné včas zasiahnite, aby ste napadnutú rastlinu ochránili pred úplným zničením. Priebežne odstraňujte suché, žltnúce alebo poškodené listy, plody sa snažte zberať odstrihávaním aby ste pri trhaní rastliny nepoškodili. Popínavým rastlinám (uhorky) doprajte pevné opory. Tým podporíte zároveň vyššiu úrodnosť.


Bohatú úrodu z vysadených rastlín získate len za predpokladu pravidelnej starostlivosti. Je dôležité si uvedomiť, že tieto rastliny horšie znášajú preschnutie zeminy, než tie, čo rastú vo voľnej pôde.

 


Pripravil: dk
Zdroj a foto: redakcia, Flower Council Holland

Pin It