Ide o moderný a efektívny systém, ktorý využíva čoraz viac ľudí aj v našich končinách. Pozrite si najčastejšie mýty a fakty o samozavlažovaní.

 samozavlazovanie01


Začiatok jari je ideálny čas na presádzanie izbových kvetín a vysádzanie rastlín do vonkajších nádob. Prečo im aj sebe nedopriať samozavlažovacie nádoby? Ak sa chcete dozvedieť, čo v nich je možné pestovať a aké majú výhody, alebo na čo sa naopak nehodia, čítajte ďalej.


Samozavlažovacie kvetináče sú dve vzájomne prepojené nádoby. PRAVDA


Naozaj je možné povedať, že ide o systém dvoch nádob, ktoré do seba zapadajú a obsahujú špeciálne knôty alebo vzlínacie šachty. Práve vďaka nim sa zásobná voda zo spodnej nádoby dostane do nádoby hornej, kde sa nachádza substrát s rastlinami. Korene rastlín v samozavlažovacej nádobe si tak vezmú toľko vlahy, koľko potrebujú. Čerstvo vysádzané rastliny stačí zalievať iba prvých pár týždňov, kým sa rastliny dobre zakorenia. Potom už stačí dopĺňať len vodu do zásobníka.


Pestovať okrasné rastliny v samozavlažovacích kvetináčoch je pre laikov príliš zložité. MÝTUS


Zásady používania samozavlažovacích nádob zvládnu aj ozajstní zelenáči. Stačí zvoliť správnu veľkosť pestovateľskej nádoby (vždy väčšiu), prečítať si návod na zostavenie a použiť hrubší substrát. Pokiaľ kvetináč má namiesto knôtov vzlínacie šachty, je potrebné natlačiť substrát aj do nich. Postup pri vysádzaní je rovnaký ako pri klasických kvetináčoch alebo hrantíkoch.


Používaním samozavlažovacích nádob ušetríte množstvo času. PRAVDA


Kvetiny v samozavlažovacích nádobách zalievate približne trikrát menej často ako v tých bežných. Samozavlažovací kvetináč je schopný pojať väčšie množstvo vody, ktoré potom slúži ako zásobáreň pre ďalšie dni. Knôty zabezpečia nepretržitú závlahu podobnú prírodným podmienkam. Naviac vodu do hrantu dolievate iba jedným alebo maximálne dvomi otvormi (záleží na veľkosti hrantíka), čo zalievanie urýchľuje.

 

samozavlazovanie02


Do samozavlažovacích kvetináčov a hrantov stačí dolievať vodu iba raz za tri týždne. MÝTUS


Neexistuje jednoduché pravidlo, ako často vodu dolievať. Záleží na počasí, orientácii na svetové strany, typu a veľkosti rastliny. V subtropickom teple voda v hrantíkoch nevydrží ani týždeň, ale pri bežnej izbovej teplote je väčšinu rastlín v samozavlažovacích kvetináčoch naozaj možné zalievať len raz za 2-3 týždne.


Samozavlažovacie nádoby sú trendom modernej doby. PRAVDA


Okrem toho, že zodpovedajú zrýchlenému tempu súčasnosti, existuje celý rad samozavlažovacích kvetináčov, ktoré vynikajú nielen svojou funkciou, ale aj nápaditým a moderným dizajnom.


Rastlinám v samozavlažovacích kvetináčoch zahnívajú korene, pretože stoja vo vode. MÝTUS


Kvalitné samozavlažovacie kvetináče a hrantíky, sú vybavené odmerkou, vďaka ktorej okamžite vidíte, koľko vody je v spodnej nádobe. Nádoby samozavlažovacieho systému do seba zapadajú tak, aby medzi nimi bola vzduchová medzera, ktorá zabezpečuje prísun vzduchu do substrátu a do oblasti koreňov. U vonkajších zavlažovacích kvetináčov kupujte ale len tie s odtokovým otvorom. Ten musí byť umiestnený tak, aby vodná hladina nedosiahla až k substrátu. Predovšetkým pokiaľ nemáte rastliny schované pod strechou a prší do nich, je potrebné, aby prebytočná voda mohla voľne odtekať von.

 

samozavlazovanie03


Samozavlažovacie kvetináče sú zbytočne drahé. MÝTUS


Cena samozavlažovacích nádob je približne trikrát väčšia než klasických pestovateľských nádob. Kvalitný samozavlažovací kvetináč firmy Plastia je napríklad možné kúpiť už za cca 2,50 €. Zdá sa vám to veľa? Tak sa zamyslite nad tým, koľko peňazí vás stáli muškáty, ktoré ste po víkende našli uschnuté, alebo ako vám kvôli nedostatku vody uhynuli paradajky chvíľu pred očakávaným zberom. Pri výbere sa vyhýbajte neznámym napodobeninám. Často vyzerajú veľmi podobne, ale nie sú funkčné.

 

Samozavlažovacie kvetináče sú ideálne do interiérov s podlahovým kúrením. PRAVDA


V bežných kvetináčoch sa rastlinám postaveným na vykurovanej podlahe nedarí. Ku koreňom sa nedostáva vlaha a rastlina často schne. U samozavlažovacích kvetináčov je to presne naopak. Teplo, ktoré stúpa nahor, iba urýchli stúpanie vody cez knôty, a tým aj dostatočnú vlhkosť zeminy pri koreňoch.


Samozavlažovacie kvetináče sa hodia iba pre určité typy rastlín. MÝTUS


Samozavlažovacie kochlíky a kvetináče sú vhodné pre množstvo izbových a balkónových rastlín, či už ide o letničky, trvalky, menšie ihličnany a ďalšie dreviny, ale tiež pre drobné ovocie, zeleninu, alebo dokonca huby. Neodporúča sa v nich pestovať suchomilné a sukulentné rastliny. Veľkoobjemové nádoby, ako napríklad typ Berberis, umožnia úspešne pestovať zeleninu alebo bobuloviny, ako je napríklad egreš alebo ríbezľa. Darí sa v nich aj kanadským čučoriedkam,“ hovorí Lenka Novotná zo spoločnosti Plastia.

 

samozavlazovanie04


Samozavlažovací systém v kvetináčoch je český vynález. PRAVDA


Samozavlažovacie nádoby vymyslel český lekár Tomáš Syrovátka. Autorské osvedčenie pre tento vynález získal v roku 1982. So spoločnosťou Plastia spolupracoval T. Syrovátka pri vývoji samozavlažovacej nádoby Berberis. Plastia s T. Syrovátkom vydala knihu Pestujeme v samozavlažovacích nádobách. Samozavlažovacie nádoby sú veľmi obľúbené nielen v Čechách, ale aj v USA, Kanade, Francúzsku alebo v iných krajinách.

 

Zdroj a foto: Plastia s.r.o.

 

Pin It