Či už ide o záhradu, terasu alebo balkón, každé miesto má, pokiaľ ide o osvetlenie, svoje špecifická. Poradíme vám na čo pri kúpe svietidiel sústrediť pozornosť.

eglouvod

Exteriérové svietidlá musia vydržať dlhú dobu v perfektnom stave a bezchybnej funkčnosti. Je to prirodzená požiadavka snáď každého, kto sa nad kúpou exteriérového osvetlenia zamýšľa. Ak neviete, aké svietidlá na balkón alebo terasu vybrať, obráťte sa na odborníkov. Je to vždy efektívnejšie. Ušetríte čas, ktorý by ste inak museli venovať dlhému hľadaniu vhodného osvetlenia a zároveň môžete ušetriť.

 

VYŠSIA OCHRANA

 

Exteriérové svietidlá musia na rozdiel od interiérových spĺňať ďalšie normy, sú totiž v priebehu roka vystavené aj extrémnym poveternostným podmienkam.

 

„Nesmie ich ohroziť vietor, dážď, mráz, silné slnečné žiarenie ani vysoké letné teploty. Dôležité je nezabudnúť na výber správnych svetelných zdrojov. Vhodné sú varianty s IP stupňom ochrany krytia minimálne 44, ktoré výborne odolávajú vniknutiu cudzích predmetov (aj veľmi malých, ktoré majú menej ako 1mm) a tiež striekajúcej vode,“ vysvetľuje Vlastimil Beránek zo spoločnosti EGLO. Zabránite neželanému poškodeniu svietidiel a zvýšite ich životnosť. Napríklad tým, že do nich nenalieta hmyz, nevnikne voda ani prachové častice. Čím je číslo za IP vyššie, tým je svetelný zdroj odolnejší. Ak už pri výbere viete, že na exteriérové svietidlo bude dopadať voda, vyberajte IP 65, v prípade že bude lampa pod vodou, je potrebné voliť IP 68. Keď si zvolíte kvalitné vonkajšie svietidlá a odborne ich zapojíte, následná starostlivosť o ne bude minimálna, stačí ich len občas poutierať od prachu a vonkajších nečistôt.

 

eglo2

 

VŠETKO PRE ÚTULNOSŤ

 

Významný vplyv na náladu počas príjemných letných večerov na balkóne a terase má nielen spoločnosť správnych ľudí a osviežujúce občerstvenie, ale aj farba použitých svetelných zdrojov. Aby tieto chvíle „dýchali“ pozitívnou atmosférou a osvetlený exteriér pôsobil útulne, vyberajte si svetelné zdroje v teplej bielej farbe (2700-3000K). Žltkastý nádych svetla vyvoláva príjemné, hrejivé a optimistické pocity.

 

Podľa V. Beránka je tiež vhodné na jednom mieste kombinovať rôzne druhy svietidiel. Na menší balkón stačí jedno decentné svietidlo umiestnené na stene, väčšia terasa žiada viac svetla. Docielite to kombináciou viacerých svietidiel, zvoliť pritom môžete aj menšie dekoračné stojacie svietidlo a vyššie stojacie svietidlá.

 

„Zaujímavé možnosti na vyhratie sa so svetlom na balkóne a terase ponúka moderné inteligentné osvetlenie. Umožňuje nastaviť si teplotu a farbu svetla a tiež automatické zapínanie,“ dodáva V. Beránek.

eglo3

 

TRENDY

A aké sú v tejto oblasti trendy a aké svietidlá by nemali u vás chýbať? V. Beránek odporúča na na balkón a terasu vyberať svietidlá s povrchovou chrómovou úpravou. V kurze je aj patinovaná úprava, čo súvisí s neutíchajúcim záujmom o vintage štýl. Vybrať si môžete úpravu ladenú do medena alebo v striebornej verzii. Trendom je tiež náhrada skla za plastové súčasti svietidiel, ktoré sú praktickejšie a viac odolávajú drobným nehodám. Zaujímavým trendom je kombinovanie jedného väčšieho a viacerých menších svietidiel v rámci jedného exteriérového priestoru.

 

 

Zdroj a foto: EGLO

 

PR

Pin It