Plánujete tohtoročnú dovolenku prežiť doma? Pozrite si niekoľko nápadov, vďaka ktorým sa aj na balkóne budete cítiť ako na dovolenke.

 

maroko balkon velky perex

 

Keď už sa rozhodnete premeniť si malý balkón na príjemnú oázu, je veľmi dôležité myslieť na každý štvorcový centimeter. Vytvorenie oddychovej zóny sa na malom balkóne môže zdať ako nezrealizovateľný zámer, no na trhu nájdete veľa praktického nábytku, ktorý sa osvedčil aj v stiesnených podmienkach.

 

Rozkladacie ležadlo, slnečník či hojdacia sieť sú príklady najjednoduchšieho príslušenstva, ktoré môžeme zložiť alebo rozložiť v tom správnom momente. Budú perfektným riešením, čo sa ukáže ako praktické najmä vtedy, keď dostanete chuť na chvíle blaženého relaxu. Na balkóny s malou metrážou sa hodí aj kompaktný nábytok. Ide napríklad o skladacie stoličky a stolíky pripevnené k zábradliu. Zaberú málo miesta a vo vintage-verzii sa postarajú o atmosféru výnimočných raňajok, ako aj o elegantnú večeru. Malý balkón totiž nemusí byť automaticky synonymom nudy. Ak hľadáte nápad na zaujímavé a originálne dekorovanie, rozhodnite sa pre koberec. Hitom sú koberce určené do exteriéru – odolné voči zlým poveternostným podmienkam. Takýto koberec v pokojných farbách bude ideálnym základom pre každé dovolenkové aranžovanie.

 

KVITNÚCA ZELEŇ

 

Trávenie času uprostred zelene upokojuje, harmonizuje a regeneruje sily. Preto ak chcete, aby sa váš balkón stal miestom dovolenkového relaxu, tak si ho určite doplňte živými rastlinami a najmä tými kvitnúcimi. Dnes už nie je problém ich zohnať. Starostlivo vybrané druhy sa budú hodiť na každý typ balkónu, nezávisle od jeho štýlu či farebného prevedenia. Samozrejme dôležité je pri výbere konkrétnych rastlín zvážiť svetelné podmienky daného priestoru.

 

rastliny maroko

 

Ak disponujete veľkým množstvom miesta, tak sa rozhodnite pre rastliny vo vegetačných nádobách. Pokojne stavte aj na väčšie a exkluzívnejšie exempláre. Stačí len kúsok nadšenia, aby pekne kvitli a ozdobovali balkón alebo terasu. V malých priestoroch sa osvedčia kompaktnejšie rastliny a tie s prevísajúcimi výhonkami, alebo sa popínajúce. Kvetináče s voňavými bylinkami sa vojdú asi všade, vyskladať si môžete paletu dekoratívnych aj užitočných byliniek.

 

V ŠTÝLE MAROKA

 

Chceli by ste si balkón zariadiť v štýle exotickej dovolenky? Ak áno, určite stavte na doplnky. Zodpovedajú za výnimočnú náladu – dekorovaniu totiž dodajú kompaktnosť. Ako na balkón priniesť nádych orientu, a neurobiť pri tom faux pas v dekorovaní? Predovšetkým si musíte vybrať smer vysnenej cesty. Každá krajina sa totiž líši špecifickou kultúrou, módou a zvykmi. Z tohto dôvodu je dobré zistiť si základné informácie na tematiku danej krajiny – iste nechcete, aby na našom balkóne nastal chaos.

 

kvety maroko

 

Aké destinácie kraľujú tejto sezóne? V prvom rade je to Maroko, ktoré evokuje tajomné trhy ukryté v kľukatých uličkách, vôňu farebných korenín a mätového čaju. Ak snívate o balkóne v marockom štýle, oplatí sa inšpirovať práve týmto obrazom. Hlavnú úlohu zohrávajú výrazné farby – oranžová a fuksiová. Neobávajte sa tohto spojenia! Dodá totiž množstvo pozitívnej energie, ktorá je tak veľmi žiadaná práve v čase relaxu. Perfektne bude takáto farebnosť vyzerať na textíliách – vankúšoch, plédoch a kobercoch – napríklad v podobe marockej ďateliny.

 

Štýl inšpirovaný Marokom – to sú aj bohato zdobené dekorácie, ako zlaté svietniky, elegantne vyšívané obrusy či riad. Medená tácka uložená na drevenej stoličke – to je najjednoduchší spôsob, ako si vytvoriť neopakovateľný a praktický konferenčný stolík v orientálnom prevedení. Osvedčí sa aj pri podávaní pochúťok, ako orientálne figy, datle a granátové jablká, ale aj ako súčasť dekorácie. Takúto dekoráciu sa oplatí podčiarknuť správnym osvetlením. Aromatické sviečky a vzorované lucerny umožnia vytvoriť atmosféru ako z rozprávky Tisíc a jedna noc.

 

toskansko balkon

 

PO DRUHÉ – TOSKÁNSKO

 

Toskánsky trend, na rozdiel od eklektického marockého štýlu, stavia na jednoduchosti s rustikálnym nádychom. Je to umenie vytvárania správnej nálady a blízkeho kontaktu s prírodou. Jeho farebnosť nadväzuje na malebnú taliansku krajinnú scenériu plnú viníc, olivových hájov a citrusových stromov. Ako základ pre aranžovanie sa oplatí vybrať si nábytok vyrobený z prírodných materiálov – dreva a ratanu. Spolu s olivovými a zelenými poduškami bude zdrojom atmosféry Stredomoria.

 

toskanska terasa

 

Počas vytvárania toskánskej nálady pamätajte na romantické dekorácie, ako sú porcelánové šálky s ovocnými motívmi, strieborný riad alebo sviečky zdobené olivovými halúzkami. Určite aj terakotové doplnky. Prostredníctvom nich si jednoduchým spôsobom vytvoríte taký vzhľad balkónu, ktorý bude v mysli evokovať prekrásne talianske usadlosti. Z rastlín nezabudnite na citrusy, granátovník, oleandre a olivovníky. Slnečná terasa či balkón sú pre tieto rastliny ako stvorené.

 

Zdroj a foto: Westwing

Pin It