Ách, balkón. Splnený sen o živote v meste s prepojením na kúsok prírody. Väčšina bytov má však pomerne malé balkóny. Ako si zariadiť malý balkón? 

 

dreveny balkonovy nabytok 2

 

To je vzrušujúca výzva pre funkčnosť balkónového nábytku aj estetický dojem dekorácií. Nechajte sa inšpirovať a efektívne využite každý kúsok malého priestoru.


Obmedzená plocha pre nekonečné riešenia


Hlavnú dilemu, ktorú riešite pri malom balkóne, je jeho limitovaná plocha. Spravidla máte k dispozícii iba niekoľko metrov štvorcových (2,5 - 4 m²). Dobrou správou je, že jeho zariadenie je vecou dobre premysleného spôsobu a funkčného využitia malej vonkajšej plochy.

Na začiatok si ujasnite vaše potreby a predstavy ohľadom sedenia, skladovania vecí, možností oddychu, stolovania aj osvetlenia. Do úvahy zoberte vaše estetické cítenie a preferovaný štýl skriniek na balkón, nábytku a dekorácií.

Pokojne stavte na minimalistický štýl balkónového sedenia, na vizuálne spojenie s obývačkou či kuchyňou alebo na zelenú džungľu s množstvom rastlín a kvetín.


Nábytok na malý balkón


Prvé veci, o ktorých rozhodujete pri zariaďovaní malého balkóna, je podlaha a voľba vhodného balkónového nábytku.

Balkónové podlahy sú väčšinou betónové. Betón je síce trvácny, no nie veľmi vábny na pohľad a pohodlný na nohy. Pre moderné balkóny sa perfektne hodia vonkajšie dlaždice (pokojne aj drevené), ktoré sú odolné a pekne vyzerajú.

Pri výbere balkónového nábytku myslite na to, že bude pod vplyvom výkyvov počasia. Pre malé balkónové sedenie zvoľte odolné materiály ako plast, ratan, kov či ľahké drevo, ktoré si zároveň nevyžadujú väčšiu údržbu. Buď vytvoríte miesto len na sedenie v mäkkých kreslách, alebo si doprajete doslova kaviarenský či bistro štýl. Ak sa rozhodnete pre umelý ratanový nábytok, oceníte dlhú životnosť a ľahkú manipuláciu.


Tip: Ratanový nábytok patrí medzi najobľúbenejšie typy nábytku, ktoré sa využívajú nielen v interiéri, ale aj v exteriéri. Ak chcete mať štýlový nábytok z ratanu, ktorý vydrží dlhé roky, prečítajte si pár tipov na údržbu umelého ratanového nábytku.

 

ratanovy nabytok na balkone

 

Pokiaľ máte z balkóna krásny výhľad a chcete si ho užívať pri raňajkách, premeňte zábradlie na barový stolík. Keď chcete na balkóne cvičiť rannú jogu a večerať pri sviečkach, vyberte si skladací stôl či celý skladací bar.


Tip: Najradšej by ste počas slnečných letných dní grilovali niekde na záhrade, ale bývate v byte? Nevadí, ugrilovať mäso či zeleninu si môžete aj na vašom balkóne. Inšpirujte sa tipmi ako vybrať prenosný gril a užite si menšiu grilovačku s priateľmi aj v prípade, že nemáte prístup k chate, či záhrade.


Dekorácie ako pastva pre vaše oči


Jedinečnosť a štýl vášho malého balkóna zvýraznia vybrané dekorácie a doplnky. Vďaka podsedákom, vankúšom, dekám i kobercom bude pôsobiť teplo a príjemne. Ak použijete výrazné farby doplnkov, dodáte mu hravosť aj sviežosť.

Zeleň na malých balkónoch je vždy vynikajúci nápad. Kvetiny a rastliny vyberajte podľa orientácie balkóna, s ohľadom na dopadajúce slnečné lúče počas dňa. Na balkónovej záhrade sa dobre darí muškátom, begóniám, ale aj bylinkám a bambusu. Kvôli šetreniu miesta môžete použiť závesné hrantíky na zábradlie balkóna, zavesiť kvetináče zo stropu balkóna či urobiť malú vertikálnu záhradku.

 

dreveny nabytok na balkone

 

Vďaka zeleným rastlinám vytvoríte oázu pokoja a zároveň sa rozlúčite so zvedavými susedmi. S tým vám pomôžu aj zásteny na balkón alebo látkové závesy.

Atmosféru malého balkóna podčiarknete náladovým osvetlením - lampášmi rôznych veľkostí, klasickými sviečkami, reťazovými svetlami rozvešanými na zábradlí alebo na strope.


Netradičné inšpirácie pre malý balkón


Vôbec sa nemusíte držať klasického zariadenia. Naberte odvahu a zužitkujte naše originálne inšpirácie pre malý balkón.

Oblečte vybraný kus balkónového sedenia do zábavnej farby, ako je modrozelená, koralová alebo žiarivo žltá. Vždy, keď vyjdete von, doprajete si aj dávku radosti.

 

nabytok na malom balkone

 

Urobte si sedenie v kombinácii s úložným priestorom či úložnými boxmi. Tak využijete malý balkón i na skladovanie.

Obzvlášť malý balkón sa môže zriecť stoličiek v prospech nádherného hojdacieho kresla.

Ak budete na balkóne viac leňošiť, podriemkavať či sa opaľovať, vynechajte balkónové sedenie a vytvorte si ležadlo od steny po zábradlie.

Závesy sú ideálne tak pre vytvorenie súkromia, ako aj pre príjemný tieň v hodinách, keď na balkón doslova praží. Môžete ich prizdobiť malými svetielkami a atmosféra romantického večera nepotrebuje už nič iné.


Výnimočný priestor podľa vašich predstáv


Malý balkón je priestor, s ktorým sa môžete dokonale pohrať aj napriek malej ploche a s ohľadom na vaše osobné potreby. Chce to viac premýšľania o rozložení balkónového nábytku, experimentovania s dekoráciami a zeleňou, ale aj hľadania netradičných riešení.

 

dreveny balkonovy nabytok

 

Dôležité je, aby ste si vytvorili príjemné prostredie, kde si popoludní oddýchnete s kávou v ruke, večer posedíte s rodinou alebo priateľmi a hocikedy prečítate zaujímavú knihu. Jednoducho si ho naplno užijete po celý rok.

 

Zdroj: Moebelix

Foto: Moebelix, Shutterstock

Pin It