Uskutočniť ho môžete podľa počasia každoročne od začiatku roka až do polovice marca. Rezom drevine neublížite, prispejete k jej celkovej atraktivite a dlhovekosti.

 

rez drevin2019

Zimné obdobie je na rez mimoriadne vhodné aj preto, že máte lepší prehľad o tom, ako drevina vyzerá bez listov. Po práci za sebou navyše nezanecháte ani odpad vo forme listov. Narezané konáre môžete v podrvenom stave ďalej zužitkovať alebo skompostovať.


Kedy je vhodná príležitosť?


V dňoch, kedy nemrzne a nie je príliš teplo a slnečno. Ak by boli ohlásené na nasledujúce dni silnejšie mrazy, radikálnejšie zásahy do krov odložte. Dôležité bude pri práci použiť kvalitné a najmä ostré náradie – záhradnícke nožnice alebo pílku. Rany musia zostať po reze mierne šikmé a hladké. Ak majú menší priemer nie je potrebné ich špeciálne ošetrovať. Väčšie rany vždy zatrite štepárskym voskom.


Ako začať?


Vhodné je vedieť, aké druhy drevín treba v tomto období rezať a ako na to. Pre niektoré kry (kvitnúce v lete) je rez na konci zimy predpokladom bohatého kvitnutia, pre dreviny s guľovitou korunkou je nevyhnutnosťou ako ich udržať v peknej a zvládnuteľnej forme. Nie všetky kry znesú rez a ďalšie je vhodné rezať až po odkvitnutí, neskôr na jar.


1. K drevinám, ktoré nie je potrebné rezať patrí magnólia, hamamel, lieskovníček, lykovec alebo japonský javor. Tieto dreviny preto nechajte rásť a neobmedzujte ich rezom. Ten by pravdepodobne zničil ich typický rastový tvar aj vďaka ktorému sú atraktívne.

 

2. Druhy, ktoré kvitnú v lete (nátržník, bradavec, ľubovník, budleja,tavoľník, perovskia) treba každoročne koncom zimy (začiatkom marca) skrátiť silným spätným rezom. Nové kvety totiž tieto dreviny zakladajú len na najmladších výhonkoch. Týmto krom zrežte všetky minuloročné výhonky čo najbližšie k pôde. Budleji môžete nechať o niečo vyššiu bázu. Hoci ide o radikálny zásah do týchto drevín, bez problémov sa zregenerujú, zahustia a vyženú nové výhonky, ktoré koncom leta prinesú množstvo kvetov.

 

3. Mnohé kry budú počas zimy povďačné aj za presvetľovací rez. Ak ker dosiahol vek asi 5 rokov, je ideálne presvetliť ho a tým zmladiť. Najstaršie výhonky odstráňte čo najbližšie k pôde, ponechajte len tie najmladšie. Tie už nemusíte ani skracovať. Odstrániť môžete aj mladé výhonky, ktoré sa križujú. Presvetľovací rez je vhodné u starších krov uskutočniť raz za tri roky, nevypláca sa ho zanedbávať. Rez podporuje celkovú atraktivitu kra, jeho dobrý zdravotný stav a bohaté kvitnutie. Prospešný je napríklad pre opadavé kaliny, karaganu, trojpuk, kolkvíciu, orgován, vajgelu, orgován aj pajazmín.

 

4. Krom ktoré kvitnú počas jarných mesiacov (zlatovka, kéria, dulovec, okrasná ríbezľa) môžete rezať až po odkvitnutí, koncom jari. Inak by ste sa pripravili v danom roku o ich kvitnutie.

 

5. Okrasné stromy s guľovitou korunkou (okrasná vŕba, katalpa) je takisto potrebné v tomto období rezať. Všetky minuloročné výhony, hrubé asi ako ceruzka, zrežte tak, aby zostali len asi 4 puky. Z nich na jar vyrastú nové výhonky. Aj keď ide o silný zásah do korunky, netreba sa ho obávať, drevine výrazne pomôže a prispeje k jej celkovej atraktivite a perfektnému zdravotnému stavu.

 

Počas zimy zároveň odstráňte z okrasných stromov a krov všetky choré, suché a poškodené konáre. Z niektorých krov (lieska) odstráňte včas aj dlhé výmladky vyrastajúce z bázy alebo koreňov. Drevinu by zbytočne zahusťovali, vysilovali a špatili.


Ak chcete niektorú z drevín odstrániť úplne, teraz v zime je na to najlepšia príležitosť. Radikálnym rezom môžete v týchto dňoch ešte zmladiť aj kry, u ktorých by už ani presvetľovací rez nebol vhodným riešením. Ostrou pílkou zrežte všetky zdravé výhony niekoľko centimetrov nad pôdou. Ešte predtým ale odstráňte z kra suché a poškodené konáre. Pri dostatku vlahy a živín sa zrezané kry rýchlo zregenerujú, vyženú množstvo nových výhonkov, stanú sa vitálnejšie a prekvapia vás čoskoro aj bohatým kvitnutím. Prestarnuté kry sú nevzhľadné, málo kvitnú a pôsobia prerastene. Rez je jedinou možnosťou nápravy.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It