Ide konkrétne o záhradníctva, záhradné centrá a predajne záhradnej techniky, ktorých celková vnútorná predajná plocha nepresahuje 2000 m2.

 

zahradnictva2020


Po období, kedy aj tieto predajne museli byť z dôvodu hrozby šírenia koronavírusu zatvorené, sa nám tak opäť naskytá príležitosť nakúpiť si všetko potrebné na výsadby alebo starostlivosť o záhrady. Okrem toho sezónnu alebo trvácu zeleň na balkóny a terasy. Súčasne je tu okrem týchto prevádzok naďalej možnosť nakúpiť si záhradný sortiment aj v internetových obchodoch. Tým, ktoré ponúkajú rastliny sme sa venovali v predchádzajúcom, samostatnom článku.


Otvorené záhradníctva budú nepochybne silným lákadlom pre množstvo ľudí, preto v maximálnej možnej miere myslite na svoje zdravie a akýkoľvek nákup v tejto dobe dobre zvažujte. Najlepšie je sa teraz vyhnúť opakovaným návštevám záhradníctiev kvôli nákupu drobností, alebo jednej dvom rastlinám. Vhodné je si lepšie premyslieť čo chcete kúpiť alebo si pripraviť stručný nákupný zoznam, či už na papier alebo do mobilného telefónu.


O vašu bezpečnosť sa v tomto neľahkom období postarajú aj ústretoví zamestnanci záhradníctiev a predajní so záhradným sortimentom. Hlavný hygienik Slovenskej republiky, Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD. uvádza, že vstup a pobyt v takejto prevádzke je možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka, atď.). Záhradníctvo by malo zabezpečiť pri vchode do prevádzky dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice (tie si samozrejme môžete aj priniesť). V radách, napríklad pri pokladniciach, by nakupujúci mali mať odstup minimálne 2 metre a počet nakupujúcich v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden nakupujúci na 25 m2 z predajnej plochy prevádzky. Nemalo by sa to týkať otvorených plôch s rastlinami, aj tu je ale vhodné udržiavať medzi sebou dostatočné odstupy a zbytočne nevytvárať skupinky.


Pri nákupe je vhodné minimalizovať komunikáciu s inými zákazníkmi, takisto s personálom predajne (ak to nie je nevyhnutné), pokiaľ ide o platby, teraz je lepšie uprednostňovať platby platobnými kartami. Prevádzkovatelia záhradníctiev tiež odporúčajú nechytať zbytočne vystavené tovary do rúk ak nejde už o konkrétnu voľbu. dk

Pin It