Jar sa nesie aj v znamení intenzívnejších návštev záhradníctiev, nákupov záhradného sortimentu a rastlín. V tomto roku je ale situácia komplikovanejšia. Aké sú riešenia?

 

onlinezahradnictva

 


Záhradníctva, záhradné centrá alebo hobby markety musia byť kvôli hrozbe šírenia koronavírusu dočasne zatvorené. Hoci to má jasné opodstatnenie, nepadlo to zrejme žiadnemu majiteľovi záhrady vhod. Napriek tomu je naďalej možnosť zaobstarať si sortiment na záhradníčenie a tiež vybrané rastliny.


Supermarkety


Užšiu ponuku niektorých záhradných potrieb – osív, sadív, náradia, hnojív, postrekov, substrátov, vegetačných nádob a sezónnych rastlín majú supermarkety, ktoré sú aj teraz otvorené. Tieto predajne odporúčam využiť napríklad na nákup osív zeleniny alebo kvetín. Výsevy mnohých zelenín a letničiek totiž odkladať nemožno.


Zatvorené špecializované predajne so záhradným sortimentom nahrádzajú najmä menšie alebo väčšie špecializované e-shopy. Komplexný sortiment pre záhrady, dvory a terasy ponúka na našom trhu niekoľko internetových obchodníkov, mnohí predávajú aj živé rastliny.


Internetoví obchodníci, ktorí ponúkajú živé rastliny sú teraz o niečo viac viditeľnejší a najmä prostredníctvom sociálnych sietí intenzívne informujú záujemcov o aktuálnej ponuke, zaujímavých novinkách aj výhodnejších cenách. Priamo pri jednotlivých položkách potom možno nájsť aj informáciu o dostupnosti danej rastliny. Napríklad letničky sú často v predaji až od apríla.


Internetové záhradníctva


Pokiaľ ide o živé rastliny, na slovenskom trhu pôsobí niekoľko dobre zabehnutých, silných internetových hráčov. Umožňujú nakupovať tento sortiment pohodlne, 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Mnohí pridali aj doplnkové služby, ktoré s ponukou súvisia.


V článku spomeniem najmä online záhradníctva, ktoré sú na našom trhu najviac viditeľné.


Komplexnou ponukou, viac ako 4000 druhov a kultivarov okrasných a úžitkových rastlín disponuje napríklad internetové záhradníctvo www.lumigreen.sk. Okrem tradičných, dobre známych rastlín a kultivarov, ponúka mnohé novinky a oslovuje akciovými ponukami, či výpredajom. Pri ponúkaných rastlinách nájdete fotografie, popis pestovateľských požiadaviek aj konkrétne možnosti využitia v exteriéri. Zaujímavé tipy nájdete nielen na webe tohto online záhradníctva, ale aj v rámci jeho profilu na sociálnych sieťach. Rastliny z ponuky tohto obchodníka sú pestované v slovenských podmienkach alebo dobre aklimatizované na naše podmienky. Záhradníctvo na svojej stránke avizuje, že rastlinný tovar je pred odoslaním ekologicky zabalený a v čo najkratšom čase dodaný na určenú adresu. Záujemca má dokonca na stránke možnosť pozrieť si celý proces prípravy nakúpených rastlín na videu. Ide o prvok, ktorý môže podporiť dôveru v tento spôsob nákupu.


K dlhoročným hráčom, pokiaľ ide o internetový predaj rastlín, patrí na Slovensku e-shop www.rastlinky.sk. Písali sme o ňom v minulom roku aj my. Okrem záhradných potrieb má pestrú ponuku úžitkových a okrasných rastlín, zeleň pre balkóny, terasy a dvory. Záujemca tu nájde osvedčené tipy, čo práve vysádzať, čo je trendové, vybrať si môže z ponuky noviniek. Súčasťou každej položky sú fotografie, tipy na využitie a rady ako danú rastlinu pestovať. Pri výbere je praktickým pomocníkom filter, umožňuje vybrať si rastlinu podľa konkrétnych predstáv. O stav dodaných rastlín sa netreba báť. Krehké rastliny sú vložené do plastového obalu vyrobeného zo 100% recyklovaného PET. Odolnejšie rastliny sú v škatuli zabalené do papiera a upevnené proti možnému pohybu a poškodeniu. U tohto obchodníka môžete využiť spolu s nákupom aj ďalšie odborné služby, napríklad 3D plánovanie záhrady. Táto služba je poskytovaná záhradným architektom. Rastliny v tomto e-shope pochádzajú od osvedčených slovenských, českých, poľských, maďarských, holandských, nemeckých a francúzskych pestovateľov.


Zaujímavú ponuku úžitkových, vybraných okrasných a zároveň hlavne raritných rastlín a exotických druhov do záhrady, ktoré nie je možné inde zohnať, má aj internetové záhradníctvo www.zelenykurier.sk. Dodanie rastlín avizuje tento obchodník v skrátenej dobe a kuriérom. Aj tu je ponúkaná možnosť prezrieť si ponúkané rastliny na fotografiách, prečítať si o ich pestovaní, využití a tiež sa poradiť čo vždy padne vhod. Unikátny sortiment ponúkaných exotických druhov, ktorý osloví aj náročnejších pestovateľov, si to napokon aj žiada.


Príležitosť nakupovať ovocné dreviny a vyberať si z množstva veľmi zaujímavých variant a tiež menej známych druhov ponúka na našom trhu internetové záhradníctvo www.ovocnestromy.sk. Aktuálna ponuka je prehľadne rozdelená do niekoľkých kategórií, v rámci každej je z daného druhu k dispozícii rozmanitá paleta kultivarov. Rastliny sú kvôli zabezpečeniu lepšej ujateľnosti predávané s kompaktným koreňovými balmi. Buď sú k dispozícii okamžite alebo na objednávku, nie všetko je hneď možné mať. Pri každej rastline sú priložené fotografie, popisné údaje, aj odporúčané možnosti využitia v záhradách, tiež charakteristika plodov. Objednané ovocné dreviny sú dodávané na zvolenú adresu kuriérom a to v rámci celého Slovenska.


K významným predajcom ovocných rastlín, a to aj v rámci internetového prostredia, patrí na Slovensku www.plantex.sk. V rámci svojho e-shopu má popri ponuke okrasných rastlín aj veľa zaujímavých druhov a kultivarov ovocných drevín a rastlín, dokonca viaceré, teraz populárne, menej známe druhy. Nájdete tu napríklad aj stĺpovité alebo zakrpatené druhy ovocných stromov, ktoré sú teraz viac vyhľadávané. Ani tu pri jednotlivých ponukách nechýba vyobrazenie, stručný popis aj charakteristika plodov. Nájdete tu tiež praktickú zmienku o tom, či sa daná drevina ponúka s koreňovým balom alebo bez neho. V ponuke je zaradený aj súvisiaci sortiment, teraz môžete využiť napríklad aj ponuku protimrazových sviec do ovocného sadu.

 

Ďalšie aktívne internetové záhradníctva pôsobiace na Slovensku s komplexnejším sortimentom okrasných alebo úžitkových rastlín (výber): 

www.slovensketrvalky.sk  
www.dreviny.sk  
www.stromo.sk 
www.zahradaonline.sk  
www.fragaria.sk  
www.skalnicky.eu 
www.najlacnejsiedreviny.sk  
www.stromcekovo.sk 

 

Záhradníctva s možnosťou doručenia


Aktuálne sa však situácii prispôsobili aj bežné kamenné záhradníctva, ktorých súčasťou nie sú samostatné e-shopy. Prostredníctvom svojich profilov na sociálnych sieťach, takisto oznamov na bránach a výkladoch svojich prevádzok informujú, že tovar dokážu dodať v rámci svojej spádovej oblasti na určenú adresu. Mnohí prezentujú najzaujímavejšiu ponuku cez názorné fotografie aj na sociálnych sieťach. Objednať si rastliny spolu s ďalším pestovateľským príslušenstvom podľa vlastného zvolenia ponúka takýmto spôsobom aj tradičné bratislavské záhradníctvo Kulla. Výber uskutočníte v pohodlí domova a tovar budete mať doma, ako toto záhradníctvo uvádza, do 3 dní. Ceny dovozu sa odvíjajú od vzdialenosti, doručenie objednávok nad 100 eur je však bezplatné. Platiť za doručený tovar sa dá platobnou kartou (čo je v súčasnej situácii ideálne) alebo v hotovosti. Dôležité je samozrejme informovať sa o dostupnosti tovarov, pretože ponuka môže byť obmedzená.


Podobnú šancu nakúpiť si rastliny a ďalšie potreby do záhrady ponúkajú, ako reakciu na zatvorené prevádzky, aj ďalšie väčšie záhradné centrá, napríklad Agroservis v Stupave alebo Tvorsad v Trnave a mnohé ďalšie. Ďalšou možnosťou je objednať si tovar telefonicky (prípadne emailom) a dohodnúť sa v určený čas na jeho osobnom prevzatí.


Okrem toho stále môžete využiť aj služby zásielkových/internetových obchodov, napríklad Jozef Starkl alebo Sieberz. Aj tu si môžete vybrať rastliny priamo na webe, mnohí samozrejme dostali do svojich schránok aj katalógy týchto firiem.


Nákup prostredníctvom internetu je istou možnosťou, ako si v tomto zložitejšom období zaobstarať rastliny a nevyhnutný záhradný sortiment. Napriek tomu má pre mnohých z nás najvyššiu hodnotu práve osobná návšteva v záhradníctvach so všetkým, čo k nej patrí, najmä s inšpiratívnou atmosférou. Zostáva nám preto dúfať, že svoje brány čoskoro otvoria tak ako aj v minulých rokoch.

 

Napísal: Daniel Košťál
Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

Pin It