Orientácia na zdravší životný štýl má v posledných rokoch rastúci trend. Patrí k tomu aj ekologické záhradníčenie a dopestovanie zeleniny v biokvalite.

 

mountfield n bio

Pestovanie zeleniny v bio kvalite nie je zložité, základom pestovateľského úspechu je zvoliť správny záhradnícky substrát a hnojivá.


Aké výhody prináša BIO pestovanie?


V prvom rade pomôže niekoľko rokov udržiavať úrodnosť a biologickú aktivitu pôdy, čo je cesta ako vyprodukovať ovocie a zeleninu vysokej kvality. BIO plodiny neobsahujú zdraviu škodlivé látky – pesticídy, antibiotiká alebo rastové hormóny, a naviac majú lepšiu chuť. Aj napriek tomu, že ide o relatívne drahší spôsob pestovania, je toto pestovanie oveľa vhodnejšie pre náš organizmus a zároveň šetrnejšie k životnému prostrediu.


Čo sú to organické prípravky?


Obsahujú zložky živočíšneho pôvodu, hnoj, rohovinu a kostnú múčku, čiastočne pochádzajú aj z rastlín (kompost). Tieto prípravky využívajú živiny, ktoré už prešli záhradným alebo poľnohospodárskym kolobehom. Živiny sa tak opäť zužitkujú – aj preto sú v ekologickom poľnohospodárstve organické hnojivá vyhľadávané.


Naše tipy

 

mountfield bio n 3

Organický substrát pre úžitkovú záhradu 20 l

 


Vyskúšajte napríklad organický substrát pre úžitkovú záhradu, ktorý je v ponuke v objeme 20 l. Vyrába sa v Českej republike, pozostáva z čisto prírodných surovín. Skladá sa z rašeliny, kokosových vlákien, ílu, vápenca a štartovacieho organického hnojiva, ktoré je vhodné pre pestovanie BIO zeleniny (napríklad paradajok, paprík, byliniek) a drobného ovocia. Jedinečná štruktúra tohto substrátu zaručuje rastlinám prirodzenú kyprosť a optimálne prevzdušnenie koreňového balu, čím urýchľuje rasť koreňov. Vďaka vysokej absorpcii a stabilnej štruktúre výborne zásobuje rastliny vodou a živinami vrátane mikro prvkov.

mountfield bio 2

Peletované organické hnojivo pre úžitkovú záhradu 1 kg

 

Pri pestovaní bio zeleniny môžete použiť aj peletované organické hnojivo, ktoré je vyrobené z prírodných organických surovín a je vhodné pre pestovanie bio zeleniny a ovocia. „Hnojivo je dodávané vo forme peletiek, čo umožňuje jednoduchšiu aplikáciu. Tým pádom dochádza k postupnému uvoľňovaniu živín, čím sa zamedzuje ich vyplavovaniu a rastliny získajú rovnomernú výživu. Organické hnojivo obsahuje mäsokostnú a perovú múčku a jeho ďalšími významnými zložkami sú melasa, melasové výpalky a sladové klíčky,“ vysvetľuje Tereza Veselá, produktová manažérka Mountfieldu. Hnojivo nájde uplatnenie pri ekologickom pestovaní v celej záhrade, pri pestovaní BIO zeleniny, ovocia, ale aj okrasných rastlín. Obsahuje potrebné živiny v optimálnom pomere vrátane prirodzeného obsahu stopových prvkov. Vyšší pomer dusíka k fosforu a draslíku zabezpečí rastlinám rýchlejší rast. Sladové klíčky sú zdrojom fytohormónov, ktoré podporujú rast koreňového systému. Uvolňovanie živín je pozvoľné, počas doby 3 mesiacov. Hnojivo zvyšuje kyprosť, absorbčnú kapacitu a biologickú aktivitu pôdy, čím zlepšuje pôdnu štruktúru a jej súdržnosť. Neobsahuje klíčivé semená burín.

 

mountfield bio 1

Organické kvapalné hnojivo pre chutné plody

 

Pri pestovaní drobného ovocia (jahôd, ríbezlí, egrešov, malín aj čučoriedok), zeleniny (paradajok, paprík, uhoriek, chili papričiek, cukiet a tekvíc), byliniek a ďalších rastlín je tiež možné využiť organické kvapalné hnojivo. Hnojivo zvyšuje absorbčnú kapacitu a biologickú aktivitu pôdy, a tým zlepšuje pôdnu štruktúru a podporuje bohatý koreňový systém. Výsledkom použitia týchto organických prípravkov získate pôdu plnú živín a rastliny s bohatými plodmi.

 

Prírodným produktom je tiež kravský hnoj – respektíve organické hnojivo, ktoré je vyrobené z kravského hnojiva. Netreba sa obávať obsahu, ide o peletky, so ktorými sa výborne manipuluje. Výhodou je, že sa živiny uvoľňujú postupne, hnoj zvyšuje podiel humusu v pôde a tým prispieva k vyššej úrodnosti. V ponuke je 3 kg a 10 kg balenie.


Viac informácií na www.mountfield.sk

 

Zdroj: Mountfield

 

Pin It