V dňoch 2.- 4.6.2023 si môžete dopriať zážitkové prechádzky a návštevu viac ako 100 parkov a záhrad po celom Slovensku, uskutoční sa Víkend otvorených parkov a záhrad.

 

vopz2023 uvod

Počas XV. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad budete mať jedinečnú možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie i súčasnosti jednotlivých lokalít a zúčastniť sa programu, ktorý pripravili organizátori spolu s miestnymi dobrovoľníkmi a vlastníkmi zapojených parkov a záhrad.


Podujatie, ktorého cieľom je atraktívnym spôsobom prezentovať hodnoty nášho zeleného dedičstva má medzinárodný charakter a je súčasťou celoeurópskej iniciatívy sprístupňovania parkov a záhrad verejnosti Rendez-vous aux Jardins. Viac ako 2000 záhrad nachádzajúcich sa vo viac ako 20 európskych krajinách otvára svoje brány od piatka 2.júna do nedele 4. júna 2023, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť. Pre tento rok bola na celoeurópskej úrovni zvolená téma s názvom „Melódie záhrad“, ktorá evokuje najmä zvuk prostredie záhrad: spev vtákov, reč zvierat (krákanie, bzučanie,...), šumenie vôd, vetra alebo rastlín. Hudba bola vždy dôležitou súčasťou spoločenského a kultúrneho života v mnohých parkoch a záhradách. Už v minulosti boli krása a život v záhradách častou inšpiráciou pre hudobných skladateľov a iných umelcov, preto chceme aj dnes do nich vrátiť hudobné vystúpenia, koncerty pod korunami stromov a iné hudobné predstavenia.


V roku 2023 sa do podujatia prihlásilo rekordných 120 parkov a záhrad z územia celého Slovenska. Podujatie má ambíciu stať sa festivalom záhradného umenia i kultúry a je ladené v pozitívnom duchu oslavy hodnôt kultúrnej krajiny Slovenska, ktorej sú parky a záhrady významnou súčasťou. Hlavnou aktivitou podujatia sú komentované prehliadky parkov a záhrad, ktoré zabezpečujú ich vlastníci, správcovia a veľké množstvo dobrovoľníkov.
Cieľom Víkendu otvorených parkov a záhrad 2023, je priblížiť ich krásu ako aj šíriť myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby!


Hlavným organizátorom podujatia je organizácia Národný Trust n.o., ktorej poslaním je ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Historické parky a záhrady predstavujú dosiaľ nevyužitý potenciál mnohých miest a obcí a aj prostredníctvom čoraz viac obľúbeného podujatia sa Národný Trust n.o. snaží upozorniť na tento potenciál, potrebu jeho ochrany ako aj zmysluplného a udržateľného využívania. Záštitu nad podujatím prevzali Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo životného prostredia a primátor hl.mesta Bratislavy Matúš Vallo.


Počas XV. ročníka podujatia v Bratislave budú pre návštevníkov sprístupnené mnohé zelené lokality. Otvorené budú už overené záhrady: Open-air galéria ZáHRADA, Záhrada domu Albrechtovcoov, Kochova záhrada, ale aj nové lokality: záhrada Devín, Ukážkové záhrady New Living Gardens. Tieto záhrady si návštevníci budú môcť pozrieť so sprievodcami - dobrovoľníkmi či priamo s majiteľmi a správcami týchto lokalít.

 

vozp2023 1


Pre náročnejších návštevníkov sú pripravené aj špeciálne tematické prehliadky s odbornými sprievodcami. V rámci okruhu Záhrady ako múza pre hudbu budú predstavené záhrady, s ktorými sa spájajú mená známych hudobných osobností. Pre anglicky hovoriacich záujemcov je pripravený okruh Music in Gardens and Palaces of Bratislava Old Town. Milovníci záhrad ocenia okruh Palácové záhrady - slávne záhrady Uhorska. Plný prekvapení bude okruh s názvom Kúzelná Bratislava a jej ukryté zelené tajomstvá, ktorý je špeciálne pripravený pre deti. Zelenou divočinou uprostred betónovej džungle sa prevezú cyklisti. Turisti si prídu na svoje na prehliadke Od Slavína cez Prüger-Wallnerovu záhradu až do Lurdskej jaskyne. So sprievodcom bude možné nakuknúť do tajomného Rómerovho domu, odkiaľ je podujatie pripravované.


Na tematické okruhy je nutné zakúpiť si vstupenku a dopredu sa zaregistrovať na stránke podujatia www.vopz.sk.


Zaujímavá aktivita bola pripravená aj v spolupráci so študentami a absolventni FiF UK v Rómerovom dome v sobotu aj v nedeľu o 11:00 hod s názvom Japonské detské knižky pre slovenské deti. Rozprávky budú dvojjazyčne čítať deťom japonológovia.


Program tohtoročného VOPZ v Bratislavy obohatí v sobotu 3.6. od 13.00 hod do 19.00 žánrovo pestrý program minifestivalu Prepoštská United, ktorý sa bude konať na jednej z najkrajších uličiek Bratislavy na Prepoštskej v spolupráci s Českým centrom.


Víkend otvorených parkov a záhrad je celoslovenské podujatie, do ktorého sa zapája aj množstvo parkov a záhrad z územia celého Slovenska.Veľa parkov a záhrad okrem komentovaných prehliadok ponúka svojim návštevníkom aj iný program, ktorý je inšpirovaný témou podujatia. „Melódie záhrad“ v podaní žiakov ZUŠ a konzervatórií si bude možné vypočuť v Expozícií Tatranskej prírody, v SMOPAJ v Liptovskom Mikuláši, na Hrade a kaštieli v Liptovskom Hrádku, v Lisztovej záhrade, v záhrade Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, Parku Jána Baltazára Magina v Dubnici nad Váhom.

Koncerty „už“ renomovaných umelcov budú znieť na Hrade Červený Kameň (bratia Geišbergovci), v záhrade Slovenskej Katolíckej charity (Andrea Bučko), záhrade Galérie P.M.Bohúňa v Liptovskom Mikuláši (jazzový gitarista Ľuboš Brtáň), SNG Schaubmarov mlyn (zvuková inštalácia Ota Hudeca), Brodzianskom parku (Ensemble Thesaurus Musicum ), Žite v sýpke v Moravskom Lieskovom (Vrbovskí víťazi), Kreatívnej záhrade meštianskeho domu v Levoči (Kristína Lafková, Kamil Bartko), Zemianskej záhrade kuriastarapošta-Mojmírovce (Musicantica Slovaca a spevácky zbor Škovránok), Mestskom múzeu v Seredi (Ildiko Kali).


Ďalšou „melódiou záhrad“, ktorú budú môcť návštevníci zažiť je „bzukot včiel“ a to vo Včelárskom skanzene v Královej pri Senci, Včelárskej záhrade v Smoleniciach alebo v Medolandii v Dolnej Krupej.
Spev vtákov bude možné spoznávať v arboréte v Liptovskom Hrádku, Spojenej škole internátnej v Trenčíne, v záhrade SNG Strážky.


Svoju vlastnú melódiu záhrady si návštevníci budú môcť vytvoriť na workshope hry na „woodpack“ v Malom parku v Stupave, ale aj v Parku pred kinom Mier v Nových Zámkoch.
Slávnostné otvorenie sezóny Sociálneho turizmu si spojili s VOPZ v Parku pri kaštieli v Žehre.

 

vozp2023 2


Špeciálna platená komentovaná prehliadka sa bude konať aj v Liptovskom Hrádku pod názvom: “Vôkol Belej ako v záhrade...“, ako aj v Kúpeľnom parku v Piešťanoch.

Okrem našich už „stálych“ prírodných ukážkových záhrad a súkromných záhrad, ako sú napr. Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom, Tepličke nad Váhom, Jedloles pribudli aj nové napríklad Hlboká záhrada v Bernolákove, ale aj kvetinové farmy: La Borinka, Victoria-trvalková škôlka.


Melódie hudby, chuti a farieb si návštevníci budú môcť vychutnať na Rožňavskej zelenej terase ako aj v Arboréte v Tesárskych Mlyňanoch. Najaktívnejším mestom VOPZ je už tradične mesto Spišská Nová Ves so svojimi piatimi lokalitami, ktoré dobieha Liptovský Mikuláš so svojimi štyrmi záhradami.


Viaceré lokality ako napríklad Park rodín v Tvrdošovciach či historický park Budimír a mnohé ďalšie pripravujú aj spoločné pikniky so zaujímavým programom.


Pre všetkých návštevníkov VOPZ bola pripravená súťaž „Poďte s nami do záhrady“. Úlohou súťažiacich bude navštíviť najmenej tri ľubovoľné parky či záhrady, ktoré si zapíšu do „Karty návštevníka“ a spolu s fotkami z týchto záhrad nám ich pošlú na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..


Každý zo zaregistrovaných parkov, záhrad, ovocných sadov, zelených námestí, historických cintorínov, arborét alebo botanických záhrad je niečím zaujímavý – svojou históriou, nevšedným príbehom, záhradným dizajnom, ekologickým prístupom či zbierkou rozmanitej zelene. Prevažná väčšina vstupov do jednotlivých záhrad je zadarmo, no ak toto obľúbené podujatie podporíte dobrovoľným príspevkom, bude sa môcť konať aj na rok a prinesie vám ďalší zaujímavý víkendový program. Pre návštevníkov sú pri príležitosti XV. ročníka pripravené aj špeciálne pohľadnice s medzinárodným grafickým motívom Melódie záhrad.


Zdroj a foto: www.vopz.sk.

Pin It