Kniha Vyvýšené záhony na balkóne je praktická príručka pre záhradníkov bez záhrady. Obsahuje množstvo inšpiratívnych nápadov a tipov pre moderne žijúcich ľudí.

 

vyvysene zahony na balkonoch kniha


Poskytuje návod ako si vypestovať množstvo zeleniny, byliniek či ovocia a celoročne zbierať bohatú úrodu aj na malej ploche balkóna. Knihu vydalo začiatkom tohto roka české vydavateľstvo KAZDA.

 

Vyvýšený záhon na balkóne obohatí váš život a postará sa o zaujímavé skúsenosti. Úplným začiatočníkom, pokročilým záhradkárom, ale aj nadšeným amatérom prinesie veľa možností, ako aj na malom priestore mestského balkóna pestovať úžitkové rastliny. V súčasnej dobe je možné zohnať tie najrozmanitejšie typy vyvýšených záhonov z rôznych materiálov, od vertikálnych, cez záhony na nožičkách až po tie úplne malé. Pre každý balkón či terasu existuje riešenie.

 

V knihe Vyvýšené záhony na balkóne so 152 farebnými fotografiami a 30 farebnými ilustráciami nájdete rady, ako vlastnými silami vyrobiť a vysadiť rôzne typy vyvýšených balkónových záhonov, ako správne skombinovať rôzne rastliny tak, aby sa navzájom podporovali, ako vyrobiť a používať vlastné biohnojivo, ako efektívne zavlažovať a ako rastlinky chrániť pred škodcami. V knihe nájdete aj vzorové záhony a tipy na kombinácie rastlín, ktoré môžete na svojom balkóne využiť.

 

„Akonáhle raz ochutnáte výpestky z vlastného balkóna, bude vám jasné, že sa všetka práca na balkónovej minizáhradke oplatila. Paradajky, ktoré naozaj zreli na slnku, sú napríklad oveľa aromatickejšie. Čerstvo zozbieraná uhorka so štipkou soli a niekoľkými kvapkami olivového oleja – to je pôžitok neporovnateľný so zeleninou zo supermarketu. Zelenina a ovocie, ktoré sme s láskou a starostlivosťou sami vypestovali, chutia jednoducho oveľa lepšie,“ hovorí autorka knihy Lisa-Maria Trauerová.

 

Autorka, Lisa-Maria Trauerová, je fotografka z Viedne, ktorá miluje prírodu, je vegánka a priamo uprostred mesta si vytvorila nádhernú zelenú džungľu. Na svojom balkóne s rozlohou 10 m2 pestuje viac ako 50 druhov zeleniny, bylinky, ovocné stromy a kríky. Jej vyvýšené mini záhony, kvetináče a závesné hrantíky sú plné rastlín, ktoré každoročne pribúdajú. Vyrastala s rukami zaborenými do pôdy, o záhradničení sa veľa naučila od svojich rodičov a prarodičov a v posledných rokoch k tomu pridala aj množstvo vlastných skúseností so záhradničením na balkóne.

 

Zdroj a foto: KAZDA

Pin It