Aktuálne patrí táto trvalka, ktorá sa začala len nedávno objavovať v ponuke záhradníctiev, k viac žiadaným. Zaujme nádhernými súkvetiami a jednoduchým pestovaním.

 

sapa 2021


Sápa hľuznatá (Phlomis tuberosa) dorastá do výšky 100 -150 cm. Zaujme vzpriamenými súkvetiami, ktoré sú zložené z množstva drobných fialových kvetov. Vyrastajú z bohato olisteného trsu srdcovitých, zvráskavených listov. Jednotlivé kvety sú zaujímavo rozložené do niekoľkých úrovní a objavujú sa v júni až júli.


Keď túto trvalku zoženiete, kúpte si aspoň 3-4 kusy, spolu vám vytvoria mohutnejší trs. Sápe sa darí na slnečnom a teplejšom mieste, v hlinitopiesočnatej, výživnej a priepustnej pôde. Zakomponujte ju do zmiešaného kvetinového záhona – ideálne do strednej alebo zadnej časti, ale vyhraďte jej dostatok miesta, zvykne sa rozrásť. Neodporúčame ju pestovať v tieni ani vo vlhkej pôde. Nedarí sa jej pri jazierkach ani pod stromami.


Sápa po odkvitnutí vytvára zaujímavé súplodia, ktoré sa po zoschnutí v zime stávajú príťažlivou ozdobou kvetinového záhona. Odstraňujú sa až na jar.


Starostlivosť o túto trvalku je jednoduchá, počas zakoreňovania jej poskytnite dostatok vlahy, dajte však pozor na dlhšie trvajúce zmáčanie pôdy. Pred príchodom zimy v tomto roku vysadené rastliny zakryte čečinou. Počítajte tiež s tým, že kým táto trvalka bohato rozkvitne, musí sa dobre zakoreniť. Hoci si ju kúpite v kvitnúcom stave, v záhrade si na jej bohaté kvitnutie trochu počkáte. Určite sa to však oplatí pretože potom sa ňou budete každoročne pýšiť.

Pin It