rozchodniky uvodZelené strechy sú na vo svete a už aj na Slovensku čoraz obľúbenejšie. Intenzívna strešná zeleň si vyžaduje špecifickú statiku domu a je náročná na údržbu. Zelenú plochu si však môžete založiť aj jednoduchšie. Stačí sa viac zamerať na jednu skupiny rastlín – rozchodníky.


Suché a horúce letné dni, k tomu nízka vrstva substrátu a neraz aj silnejší vietor. To všetko vystavuje vegetáciu na zelenej streche náročnej skúške a ohrozuje jej existenciu. Kým väčšina rastlín trpí, rozchodníkom sa v tomto prostredí darí výborne. Máme pre vás 6 dôvodov, prečo sa rozhodnúť práve pre rozchodníky.


1. ODOLAJÚ KAŽDÉMU POČASIU


Rozchodníkov je k dispozícii viacero druhov. Pochádzajú zo suchého alebo studeného prostredia severnej pologule, predovšetkým zo Stredomoria, aj zo Severnej Afriky a Južnej Ameriky. Ide o tučnolisté rastliny, ktoré dokážu udržať vo svojich listoch vodu a tak prečkať krátke obdobie extrémneho počasia. Nevadí im slnečná páľava, vietor ani sucho.

 

rozchodnik senkvice

 


2. POSTAČÍ IM MÁLO SUBSTRÁTU

 


Rozchodníky majú veľmi plytké korene a preto sa hodia pre extenzívne zelené strechy, ktoré charakterizuje nízka hrúbka vegetačného substrátu. Je overené, že rozchodníkom stačí na zelenej streche hrúbka substrátu 2 – 3 cm (Van Woert et al. 2005).

 

rozchodniky2


3. MAJÚ MODIFIKOVANÝ METABOLIZMUS

 


V noci rozchodníky absorbujú oxid uhličitý a premieňajú ho na kyselinu jablčnú, ktorú počas dňa využijú pri fotosyntéze. Póry v listoch týchto sukulentných rastlín sa otvárajú len v noci, aby minimalizovali stratu vlhkosti počas horúceho a suchého dňa.

 

rozchodniky3

 


4. ODOLÁVAJÚ CHOROBÁM A ŠKODCOM

 


Rozchodníky sú pestovateľsky nenáročné a pomerne odolné. Netrpia chorobami ani nie sú ohrozované škodcami. Chemické postreky tak pri ich pestovaní nebudú potrebné.

 

rozchodniky6

 


5. VYŽADUJÚ MÁLO VODY

 


Rozchodníky patria k suchomilným rastlinám. Starostlivosť o ne je v porovnaní s inými druhmi rastlín podstatne jednoduchšia. Rozchodníky výborne prežívajú v suchom prostredí tak, že prispôsobia svoj metabolizmus a uchováva v sebe vodu. Keď vodu opäť získajú, dokážu sa rýchlo spamätať. To, čo im prekáža je dlhodobé premáčanie substrátu a extrémne vlhko. To však pri zelených strechách nie je bežné.


Vysokú odolnosť týchto rastlín, ktoré sa inak s obľubou pestujú aj v skalkách voči suchu potvrdilo niekoľko výskumov. Najodolnejšie sú rozchodník biely (Sedum album), rozchodník prudký (Sedum acre), rozchodník kamčatský (Sedum kamtschaticum Ellacombianum), rozchodník skalný (Sedum reflexum) a rozchodník pochybný (Sedum spurium Coccineum a Summer Glory).


Rozchodníky sú nielen suchomilné, ale aj dlhoveké. Pri výskume zelených striech v Nemecku bolo zistené, že rozchodník biely (Sedum album) vytrval najdlhšie vo všetkých konštrukciách zelených striech. Tesne za ním bol rozchodník šesťradový (Sedum sexangulare).

 

rok rozchodnik


6. STAČÍ IM JEDNODUCHÁ ÚDRŽBA

 


Rozchodníky dobre prežívajú vďaka tomu, že sa vedia prispôsobiť. Nie sú náročné ani na prísun živín. Stačí ich prihnojiť jedenkrát do roka. Ak pridáte výživu dvakrát ročne, bude sa rozchodníkom dariť ešte lepšie, vytvoria hustejšie koberce. Rozchodníky sa vyznačujú aj výbornou regeneračnou schopnosťou, poškodené výhonky sa rýchlo zregenerujú a nie je potrebné tento proces podporiť špeciálnym prihnojením. Rozmnožovanie týchto rastlín je veľmi jednoduché. Listové aj stonkové odrezky veľmi rýchlo zakoreňujú a zakrátko sa nové rastliny pekne rozrastú.

 


TIP REDAKCIE:

 

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si vybudovať zelenú strechu, je komplexný systém Urbanscape. Zahŕňa všetky vrstvy od hydroizolácie cez koreňovú membránu, odvodňovací systém, substrát, až po vegetačnú vrstvu. Umožňuje založiť si extenzívnu zelenú strechu bez zvýšených nárokov na údržbu a statiku. Vegetačný kryt tvoria rozličné druhy rozchodníkov. „Tento systém obsahuje substrát z minerálnej vlny, ktorý je špeciálnym materiálom pre správne zakorenenie rastlín a zároveň aj výbornou tepelnou izoláciou strechy. Má schopnosť zadržať až 60 litrov zrážkovej vody na m2, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si nevyžaduje pravidelné zalievanie, ako väčšina zelených striech na trhu“ vysvetľuje Ľubomír Volf zo spoločnosti Knauf Insulation.

 

Ingrid Kántorová
Foto: redakcia, Knauf Insulation

Pin It