Oplotenie je podľa zákona drobná stavba, ale určite to nie je malá investícia. Kým sa do nej pustíte, treba vybaviť administratívne záležitosti a poznať niekoľko dôležitých faktov.

 

novyplot2020


Kde treba začať pri stavbe plota? Stavbu plota treba oznámiť na príslušnom stavebnom úrade, čo sa vás netýka, ak plot len rekonštruujete. Ak plánujete postaviť plot vyšší ako 2 m, úrad môže rozhodnúť, že budete potrebovať stavebné povolenie. Práve preto sa oplatí oznámiť stavbu plota skôr, než si kúpite potrebný materiál a začnete so zemnými prácami.


Potrebujete geodeta?


Nie, ak je pozemok jednoznačne vytýčený. Prax tiež ukazuje, že sa ho oplatí osloviť aj vtedy, ak bude plot stáť na svahu. „Geodet s teodolitom presne zameria výšky, vďaka čomu sa dá spracovať presný nákres plota. V opačnom prípade môže byť krivý a dispozične nesprávne riešený, čo pokazí celkový výsledok,“ uvádza Michal Urbanovič z Austria Beton Werk.

Navyše, kataster nehnuteľností v súčasnosti pracuje s presnosťou niekoľkých centimetrov. Než sa teda pustíte do stavby plota, je dôležité si uvedomiť, že presné vytýčenie hraníc pozemku vás ušetrí aj prípadných súdnych sporov v budúcnosti. Geodet má totiž prístup ku všetkým dostupným podkladom z dokumentácie katastra nehnuteľností, ku ktorým sa vy ako vlastník bežne nedostanete.

 

Viete, aká bude brána?


Podľa skúseností je pri stavbe plota častou chybou to, že majitelia nehnuteľnosti, ktorá má byť novým plotom oddelená od okolitého sveta, nemajú vopred vybranú bránu. Jej výška, šírka a najmä spôsob uchytenia (ukotvenia) v betónových tvárniciach ovplyvňujú výber materiálu aj stavebné postupy. Ak ide o samonosnú konštrukciu, problémom sa vyhnete, inak radšej myslite skôr, než začnete konať. Aj keď plot ešte nestojí, je dobré vedieť, ako sa cezeň bude chodiť.


Hlboko v pôde


Stavebný úrad vzal drobnú stavbu na vedomie alebo ste vybavili potrebné stavebné povolenie, je čas „zahryznúť“ sa do pôdy. Základy plota by mali byť podľa normy v hĺbke 80 cm, no môže to byť aj viac, ak má byť plot vysoký a ťažký alebo ak je pôda ílovitá. Preto má k stavbe plota čo povedať aj statik, ktorý rozhoduje o spôsobe samotnej realizácie a použitých materiáloch.


Čo je to diletácia?


Základy sú hotové, plot môže začať rásť. Na čo si dávať pozor, aby bol naozaj stabilný a funkčný? "Určite na diletáciu. Je to oddelenie jednotlivých častí plotu v pravidelných úsekoch, aby sa tak zabránilo popraskaniu vplyvom rozťažnosti betónu (štandardne každých 4-6 metrov),” upozorňuje M. Urbanovič.


Dobre investované peniaze


Dôležitý je aj druh výstuže, ktorý sa pri stavbe plota použije. Zvyčajne vám poradia už pri jeho nákupe, ale odborník z obchodu nebol u vás doma, a preto nemôže vedieť, aký stabilný je podklad (pôda pod plotom), aké veľké a hlavne aké ťažké brány na ňom budú, akým spôsobom sa budú otvárať a vôbec, aký plot ste si vybrali. Preto je rozumné zveriť stavbu plota do rúk odborníka. Pretože chráni majetok, ale aj súkromie ľudí. Budú to dobre investované peniaze. Pri nekonečných opravách neodborne postaveného plota by ste ich nakoniec určite minuli viac.


redakcia
Zdroj a foto: Austria Beton Werk

 

Pin It