hroznoZáhradnícke nožnice sú dôležitou pomôckou pri bežných záhradných prácach. V ponuke je viacero možností a v rôznych cenách. Ak si správne vyberiete, práca v záhrade bude pre vás potešením.


Pred nákupom záhradníckych nožníc je dôležité vedieť, čo s nimi budete najčastejšie strihať. Neunáhlite sa, kúpu si dôkladne zvážte, naplánujte a vyhnite sa pokiaľ možno po sezónnym akciovým ponukám. Vždy sa vyplatí investovať do značkového produktu, kde je predpoklad toho, že v prípade problémov bude k dispozícii servis. Kým na značkové záhradnícke nožnice zoženiete náhradné diely jednoducho, u lacnejších a neznačkových alternatív to môže byť problém.

 

Aké sú možnosti

 

V predajniach sa môžete stretnúť s viacerými typmi záhradníckych nožníc, nie všetky budú najvhodnejšie pre vašu záhradu. V ponuke sú nožnice nielen pre pravákov, ale aj ľavákov. Tie pre ľavákov majú prehodené čepele a bezpečnostnú západku. Inak majú záhradnícke nožnice upravenú rukoväť, tak aby vyhoveli pravákom aj ľavákom súčasne. Zvoliť môžete rôzne veľkosti nožníc, správna voľba vždy uľahči prácu, zvýši bezpečnosť pri nej a ochráni nožnice pred predčasným zničením. Záhradnícke nožnice predávané na našom trhu sú klasickej konštrukcie alebo prevodové. Najdôležitejšou úlohou prevodového mechanizmu je zvýšiť silu pri reze, čím sa znižuje únava ruky po práci. Najčastejšie sa stretnete s univerzálnymi, dvoj alebo jednočepeľovými nožnicami.

 

noznice1

 

Dvojčepeľové nožnice poslúžia pre precízny strih čerstvých konárikov. Obe čepele sa zatláčajú pri strihaní do dreva. Ostrá čepeľ sa stretáva so spodnou a vytvára tak hladký rez. Užívateľovi umožňujú strihať aj v blízkosti blízko kmeňa dreviny. Dvojsečná technika strihu je ideálna pre strihanie mladého, zeleného dreva a pre strih bylín a stoniek trvaliek. Strih je precízny, hladký a čistý, nehrozí poškodenie kôry, nevznikajú pahýle. Úzka hlavica nožníc umožňuje dokonca strih na menej dostupných miestach. Menšou nevýhodou týchto nožníc je, že sa musia častejšie brúsiť, inak nebudú dobre slúžiť.

 

Jednočepeľové (kovadlinkové) nožnice sú určené pre tvrdé a suché konáriky. Pomerne ostrá čepeľ sa zatlačuje veľkým tlakom do dreva proti spodnému dorazu. V blízkosti kmeňa sa týmito nožnicami strihať nedá. Táto technika strihu sa hodí na strihanie tvrdého a neživého dreva, dokonca pre strih koreňov. Poškodenie drobným pieskom v ich prípade nehrozí, brúsenie je oproti nožniciam dvojsečným jednoduchšie. Samotná čistota rezu je ale horšia ak porovnáme s nožnicami dvojčepeľovými. S týmito nožnicami môžete strihať bez väčšej námahy a preto sú vhodné aj pre menej zdatných záhradkárov a začiatočníkov. Kovadlinka podopiera konárik počas celého strihania, tlak sa rozkladá a tým sa znižuje poškodenie. Zároveň sú tieto nožnice vhodné aj na strihanie niektorých vláknitých materiálov a špagátov.

 

Dôležitá veľkosť

 

Pri výbere záhradníckych nožníc zohľadňujte vždy priemer konárikov, ktoré vo svojej záhrade chcete strihať. Podľa toho vyberajte konkrétnu veľkosť nožníc. V zásade platí, že čím je konár silnejší, tým väčšie nožnice si treba na prácu vybrať. Ak budete príliš veľkými nožnicami strihať napríklad drobné byliny a trvalky, bude to príliš nepohodlné a dlhšie trvajúce. Ak si na rez hrubších konárov vyberiete príliš malé nožnice, vynaložíte extrémnu silu a bude hroziť aj zničenie nožníc. Odporúča sa vyberať nožnice aj s prihliadnutím na veľkosť ruky.

 

„Záhradné nožnice neodporúčam kupovať bez predchádzajúceho vyskúšania. Kvalita a pohoda pri vašej práci totiž bude záležať od vášho dobrého pocitu. Pred kúpou si určite nožnice uchopte do ruky a skúste si s nimi odstrihnúť zopár výhonkov. Ak sa vám s nimi pracuje dobre, našli ste svoj model. Niekedy sa môže stať, že aj s lacnejšími nožnicami z ponuky sa vám pracuje lepšie ako s drahším modelom. Nevyberajte preto vždy len podľa ceny, ale podľa pocitu pri práci. Ak ich budete využívať pravidelne, pozrite sa po modeli s ergonomickou a pogumovanou rukoväťou. Práca s nimi je mimoriadne pohodlná. Po práci nebudete cítiť tak veľkú únavu, nebude hroziť, že vám nožnice vykĺznu z ruky. Kvalitne nabrúsené nože a dlhá záruka by taktiež mali byť dôležitými parametrami pri výbere,“ odporúča Jiří Hlaváček zo spoločnosti Gardena.

 

V predajni si môžete vyskúšať aj iný trik. Ak si otvorené nožnice položíte na dlaň, mali by ste pohodlne palcom a prstami na obe ramená dosiahnuť. Bežné používanie nožníc výrazne zlepší aj zlepší mäkká a protišmyková úprava povrchu rukoväte. Nožnice do záhrady kupujte tak, aby priemer vetvičiek, ktoré bežne striháte, bol uprostred uvádzaného maximálneho rozsahu.

 

Hobby alebo profesionálne?

 

Mnohí majitelia záhrad riešia aj túto otázku. „Hobby a profesionálne nožnice sa líšia predovšetkým v kvalite strihacích čepelí a ergonómii uchopenia a celkového používania. Ako pri profesionálnych, tak aj pri hobby nožniciach sa používa kvalitná a nabrúsená oceľ a pri niektorých modeloch sa vyskytuje aj spodný nôž z nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele, ktorý je odolný voči korózií. Profesionálne nožnice majú často krát odlišný mechanizmus strihania (nákovkový alebo ráčnový), pričom nože sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov a zároveň sú prebrúsiteľné. Čo sa týka ergonómie používania, hobby nožnice sú určené pre občasné a nenáročné strihanie. Profesionálne nožnice obsahujú ergonomickú rukovať, špeciálne tvarovaný úchop pre dobré držanie a špeciálne strihacie mechanizmy pre dosiahnutie čo najlepšieho výkonu pri strihaní. Ide o variabilnú šírku otvorenia rukovätí alebo ráčnový mechnizmus, vďaka ktorému dokážete prestrihnúť aj konáriky, na ktoré ste v minulosti potrebovali pílku,“ hovorí J. Hlaváček .

 

noznice2

 

Špeciálne modely

 

Vybrať si môžete nielen nožnice univerzálne, ale aj špeciálne. Nožnice na bylinky, na kvety, ruže, na bonsaje, dokonca na vinič. Na bylinky sú určené nožnice, ktoré majú rovné krátke čepele. Vňate byliniek je totiž potrebné rezať precízne, netrhať ich. Cieľom je, aby bylinky po reze pokračovali v ďalšom raste a produkovali novú vňať.
Tvarovanie bonsaji vyžaduje neraz mimoriadne presný strih menších vetvičiek miniatúrnych koruniek. Nožnice to musia umožňovať. Obvykle majú predlžené jemné čepele, samotné čeľuste nožníc sa musia dostať do miniatúrnych korún. Špičkové nožnice pre bonsaje navyše pracujú tak, že odstrihnutá časť zostane v nožniciach a nezakliesni sa do koruny, odkiaľ by sa obťažnejšie odstraňovala.

 

Špeciálne nožnice na ošetrovanie ruží udržia odstrihnutú stonku v zovretí. Zabráni sa tak popichaniu, čo je pri strihaní ruží veľmi časté. „Na trhu sú už aj špeciálne nožnice na rez viniča, ktoré majú úzku strihaciu hlavu a špeciálne ráčnové nožnice, s ktorými si vďaka dômyselnému mechanizmu strihu na ,, tri ťahy“ poradíte aj s hrubšími vetvami,“ uvádza J. Hlaváček.

 

Nožnice na ošetrovanie viniča charakterizuje extra úzka sklonená strihacia hlava pre dôkladný strih viniča a výhonkov. Môžu byť doplnené žliabkom pre odvod miazgy a odrezávanie drôtu.

 

Pokiaľ ide o trendy, v súčasnosti je podľa slov J. Hlaváčka obľúbené kupovať univerzálne a kvalitné nožnice, ktoré vedia zabezpečiť širšie spektrum vykonávaných prác. Do pozornosti sa viac dostávajú nožnice s úzkou strihacou hlavou pre použitie, napríklad na presný strih viniča a s variabilnú šírku otvorenia rukovätí alebo ráčnovým mechanizmom pre strihanie hrubších vetví.

 

Starostlivosť počas sezóny

 

Hoci sú záhradné nožnice navrhnuté z robustných materiálov a nože sú z ušľachtilej ocele je nevyhnutné sa o ne dobre starať. „Pre zachovanie funkčnosti sa odporúča nožnice po každom používaní umyť pod čistou vodou a následne uskladniť spolu s ostatným naradím. Určite ich nenechávajte v záhrade, kde by vám ich mohol niekto ukradnúť, alebo sa s nimi deti mohli poraniť pri manipulácií. Existuje však aj špeciálny čistiaci sprej na záhradné príslušenstvo. Je ideálny na údržbu záhradného náradia. Zlepšuje klzné vlastnosti náradia a znižuje opotrebenie nožov. Odstraňuje nečistoty a zabraňuje korózii kovových častí. Je biologicky odbúrateľný a hospodárny,“ radí J. Hlaváček.

 

Pripravil: Daniel Košťál
Ilustračné foto: Gardena

Pin It