Ak chcete mať atraktívny trávnik, nestačí ho len kosiť. Je nutné sa o oň starať aj inak. Treba ho zavlažovať, hnojiť a občas prevzdušniť. Príležitosť máte aj na jeseň.

 

vertikutatoruvod

 

Tým, že trávnik prevzdušníte mu výrazne pomôžete, odľahčíte ho. Veľakrát sa na tento úkon zabúda, ale čoraz viac majiteľov okrasných záhrad ho už každoročne zaraďuje medzi dôležité záhradné činnosti. Počas tohto úkonu dôjde k odstráneniu starých zvyškov trávy, ktoré trávnik zbytočne zaťažujú. Súčasne aj k „prerezaniu“ vrchnej časti zeminy, vďaka čomu sa ku korienkom tráv rýchlejšie dostane vzduch, voda a potrebné živiny.


Ako to celé funguje


V minulosti sa prevzdušňovanie trávnikov len ručne, s využitím hrabieľ. Nebolo to jednoduché, išlo o mimoriadne namáhavú a zároveň neefektívnu činnosť. Oveľa účinnejšou metódou, ktorá dôkladne a pritom šetrne odstráni suchú trávu, plsť, burinu a mach, prípadne ďalší odpad, ktorý na trávnik nepatrí je použitie frézy na trávu – vertikutátora, čiže prevzdušňovača trávnika.


Vertikutátor pracuje pomocou nožov z ušľachtilej ocele (alebo podľa konštrukcie stroja aj prevzdušňovacích drôtikov) na valcoch, ktoré sa postupne zarývajú s veľkou presnosťou do trávneho porastu a odstraňujú pri tom nepotrebné zvyšky. V pôde sa zároveň pri tomto ošetrení vytvoria akési žliabky, ktorými sa privedie vzduch, voda a ďalšie potrebné živiny presne tam, kam majú – k trávam.


Jar alebo jeseň?


Trávnikové frézy by ste mali používať buď v jarných mesiacoch, pred tým než trávnik začne rásť a tiež na jeseň, pred zazimovaním záhrady. Trávnik by mal byť pred samotným prevzdušňovaním vždy dôkladne nakrátko pokosený, lístie by malo byť odstránené. Neodporúča sa prevzdušňovať trávnik hneď po daždi. Po prevzdušnení trávnik odporúčame dosiať holé miesta trávovým osivom, ktoré je určené na dosev alebo regeneráciu. S hnojením trávnika počkajte až do obdobia, kedy vyrastie nová tráva. Hoci trávna plocha po vertikutácii nevyzerá lákavo, veľmi jej to pomôže a zakrátko sa ukáže v úplne inej podobe.

 

vertikutatorclanok

 

Elektrické, benzínové aj akumulátorové


Trávne frézy (vertikutátory) rozdeľujeme podľa spôsobu pohonu na benzínové a elektrické a ďalej podľa spôsobu prevzdušňovania na nožové frézy a frézy s výmennou hlavou s nožmi a drôtikmi (frézy 2v1). Pre občasné použitie v menších záhradách s prístupom k elektrickej energii postačuje elektrický vertikutátor, so šírkou záberu od 30 cm.


Pre použitie na väčších plochách a tiež na náročnejších členitejších pozemkoch je už vhodný a efektívnejší vertikutátor s benzínovým motorom a väčšou šírkou záberu. Pre profesionálne používanie zvoľte benzínový vertikutátor s robustnou konštrukciou a s odolnými pracovnými nožmi, ktoré sú uchytené na čapoch.


Novinkou sú aj akumulátorové alternatívy, ktorých ponuka sa zrejme bude rozširovať. O stave nabitia batérie informuje na zariadení LED indikátor. Spolu s vertikutátorom je potrebné kúpiť ešte nabíjaciu stanicu a batériu.
Vertikutátory pripomínajú tak trochu kosačky, môžu mať rôznu hmotnosť a vynikať aj súčasťami, ktoré spríjemňujú prácu, napríklad držadlami s mäkčenými zónami. Ideálne je, ak majú aj zberné koše, tie môžu mať rôzny objem. Vďaka nim nebudete musieť trávnik po tomto zásahu hrabať. Kvalitnejšie vertikutátory vám umožňujú nastaviť si rôzne hĺbky vertikutácie.

 

Pripravil: dk

 

Zdroj: Heureka – nákupný radca a porovnávač
Ilustračné foto: MTD

Pin It