Vegetačné nádoby sú nevyhnutnou pomôckou pri pestovaní exteriérovej aj interiérovej zelene. Na trhu nájdete veľké množstvo druhov, v rôznej kvalite a za rôzne ceny. Na čo pri ich kúpe upriamiť pozornosť?

 

kochliky

V prvom rade musia byť vegetačné nádoby dostatočne funkčné a vhodné pre pestovanie rastlín. Vegetačná nádoba síce môže byť na pohľad vysoko atraktívna, avšak ak sa nehodí pre pestovanie rastlín je nepoužiteľná. Vždy prihliadajte na celkový štýl priestoru kde budete vegetačné nádoby umiestňovať. Iné typy sa hodia do moderných a iné do tradičných priestorov. Zvážte aj typ materiálu, prípadne farebnosť, tvar a celkovú kvalitu nádoby. Príliš prezdobené vegetačné nádoby sa nehodia, obvykle odpútavajú pozornosť od samotných rastlín. Nezabudnite ani na zohľadnenie hmotnosti. Ak je črepník ťažký už v predajni, aký bude po tom, ak ho naplníte substrátom...

 

Vegetačné nádoby musia mať hlavne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Ak ho nemajú ani naznačený (treba ho len preraziť), sú na výsadbu zelene nepoužiteľné. Korene rastlín by v takejto nádobe zahnívali a rastlina hynula. Takáto nádoba však môže byť použitá ako obalový črepník, do tej sa potom vkladá črepník s vysadenou rastlinou. Obalová nádoba plní najmä dekoračnú funkciu, mala byť zapadať do daného prostredia a zakryť nevzhľadný samotný črepník. Ani obalová nádoba by teda nemala byť príliš prezdobená pretože cieľom je nechať vyniknúť samotná zeleň. Obalové nádoby sú najčastejšie z plastu, glazovanej keramiky, skla, kovu alebo dreva či bambusu.


Nezabudnite, že..
...vegetačná nádoba nesmie byť v obalovej umiestnená príliš hlboko, ideálne zarovno s horným okrajom. Medzi stenami by mal byť priestor široký aspoň 1,5 cm.

 

MATERIÁLY

 

Vegetačné nádoby, do ktorých môžete sadiť rastliny môžu byť z plastu, dreva, hliny, alebo z kovu. Kovové vegetačné nádoby sú momentálne veľmi vyhľadávané. Pôsobia jednoducho a dokonale zapadajú spolu s rastlinami do moderných minimalistických interiérov aj exteriérov. Najrozšírenejšie sú nádoby plastové, ponuka je momentálne mimoriadne rozmanitá.

 

PLASTY

 

Tento materiál je tvarovo aj farebne stály. Nádoby z plastu sa jednoducho čistia a dezinfikujú. Nie sú však priepustné a tak v nich substrát presychá pomalšie a môže prísť až k zahnívaniu koreňov. Zalievať zasa netreba tak často. Rovnako sa napríklad pri umiestnení v exteriéri v nich substrát rýchlejšie prehrieva. Výhodou je ich cenová dostupnosť, nižšia hmotnosť, dajú sa podľa potreby jednoducho premiestňovať. Vybrať si môžete do moderného aj tradičného priestoru. K dispozícii sú obvykle aj podmisky a tak nemusíte tieto črepníky vkladať do obalových nádob. Negatívom plastových nádob je aj nižšia stabilita. Najmä menšie nádoby totiž ľahko prevrhne vietor alebo aj vy svojou neopatrnosťou.

 

HLINA

 

Tieto vegetačné nádoby pôsobia najviac prirodzene, majú ale vyššiu hmotnosť. Ich premiestňovanie, najmä ak sú väčšie, je tak problematické. Je to tradičný a aj na dotyk príjemný materiál. Tieto črepníky sú však drahšie a pri pestovaní napríklad interiérovej zelene sa využívajú málo. Viac nachádzajú využitie v exteriéri. Vyznačujú sa priedušným povrchom, teda vlaha sa zo substrátu rýchlejšie dostáva von, pre korene rastlín je tento typ nádoby prijateľnejší. Viac tento materiál chráni korene aj pred silnou slnečnou páľavou, čo nie je prednosť plastov. Horšie je to aj s čisteným týchto črepníkov, často sa zanášajú soľami z používaných hnojív a nie je jednoduché ich vyčistiť. Vkladať ich môžete do obalových nádob alebo im dať podmisku. Nie vždy však k črepníku vhodnú zoženiete.

 

KOV

 

Je to moderný materiál, skôr je zaujímavý z dizajnového hľadiska. Nevýhodou je nepriepustnosť stien a tak sa môže stať, že nechtiac rastliny budete prelievať. V lete by takéto nádoby nemali byť umiestnené na príliš slnečných miestach, hrozí riziko prehrievania koreňov.

 

DREVO

 

Tento prirodzene pôsobiaci materiál je drahší, zaujímavejší avšak často má dočasnú životnosť. Drevo musí byť ošetrené inak bude zahnívať. Väčšinou stačí tieto nádoby vystlať fóliou. Korene rastlín však drevo tolerujú a je pre ne ideálnym materiálom. Zaujímavejšie sú väčšie drevené vegetačné nádoby, použiť sa dajú v interiéri aj na chránenom mieste v exteriéri. Drevo síce môže byť povrchovo upravené, ale vždy je potrebné počítať s tým, že životnosť je ohraničená.

 

ŠPECIFIKÁ

 

Pri výbere vegetačných nádob pre pestovanie izbových rastlín zvážte aj niektoré špecifiká. Tak napríklad pre palmy vyberajte vždy užšie a hlbšie črepníky, pre azalky nižšie. Na pestovanie orchideí sa hodia priehľadné črepníky, plastové alebo sklené. Pre kaktusy, sukulenty alebo africké fialky stačí vybrať črepníky menších priemerov. Naopak rastlinám, ktoré majú tendenciu rásť mohutne treba vyberať vždy väčšie a stabilnejšie vegetačné nádoby.dk

 

Pin It