V predzáhradke máme vysadené menšie guľovité krušpány. Pri ich zalievaní som objavila na listoch množstvo zelenkastých húseníc. Pri bližšej prehliadke som našla aj množstvo suchých listov. Zatiaľ nie sú napadnuté celé rastliny. O akého škodcu ide a aké sú možnosti likvidácie? K.D., Stupava

Odpoveď: Ide o húsenice vijačky krušpánovej. Tento škodca sa u nás rozšíril hlavne v posledných rokoch a pácha obrovské škody. Nielen v záhradách, ale aj vo verejnej zeleni a historických parkoch kde dokáže v krátkej dobe zlikvidovať hodnotné kusy krušpánov. Za rok môže mať vijačka až tri generácie a prezimuje v hustých zámotkoch na rastlinách. Húsenice sú po vyliahnutí mimoriadne agresívne a požierajú postupne jednotlivé listy. Určite ste si všimli, že nechajú len žilnatinu. Ker pôsobí zakrátko preschnuto, málo vitálne a nevzhľadne. Nájsť môžete na mnohých miestach aj výlučky húseníc. Pomerne aktívne sú húsenice počas letných mesiacov. Preto je dôležité nezanedbávať pravidelnú kontrolu týchto drevín.

Likvidácia škodcu je nevyhnutná okamžite po zistení, bez zbytočného odkladania. Použite postrek chemickým prípravkom Karate Zeon 5 SC, alebo Dursban 480 EC. Postrek je často treba zopakovať, po asi týždni. Do postrekovej kvapaliny nezabudnite pridať v odporúčanom množstve zmáčadlo (Silwet L 77), aby lepšie priľnul na jednotlivých listoch. Na likvidáciu tohto škodcu môžete použiť aj niektorý z biologických prípravkov (Biobit). Rýchlejšie vyriešenie problému však často spočíva len v použití jedného z dvoch vyššie uvedených prípravkov.

Daniel Košťál

Pin It