Pokiaľ dnes patria okenné parapety moderných aj starších bytov orchideám, v minulosti sa na nich vynímali zornice. Nádherné, často obrovské a sýto farebné kvety sa objavujú v zime a na jar. Ide o vysoko reprezentatívnu rastlinu, ktorá by si opäť zaslúžila vyššiu pozornosť.

 

amarylis velky perex

 

Zornica (Hippeastrum) pochádza z Ameriky, z pôvodných druhov bolo vyšľachtených množstvo krásnych kultivarov. Tie sa stali aj predmetom zberateľstva. Rastlina púta hlavne v čase kvitnutia. Na vyššej kvetnej stonke (niekedy sú aj dve) sa postupne objaví 3, niekedy až 6 veľkých zvončekovitých kvetov. Rastlina kvitne pomerne dlho, niekedy aj vyše mesiaca. Kvety môžu mať rôzny priemer a farbu. Klasiku predstavujú zornice s červenými kvetmi, nádherné sú však aj zornice s kvetmi bielymi, ružovými, alebo dokonca viacfarebnými. Napríklad červeno bielymi, alebo ružovo bielymi. Niektoré kultivary vynikajú pásikavými kvetnými lupeňami, iné sú bielym pásikom olemované. Kvety sú najčastejšie jednoduché, dostať kúpiť však aj zornice s kvetmi plnými. Tých však nebýva na rastline veľa.

 

Spolu s kvetnou stonkou sa vyvíjajú aj dlhé, lesklé remeňovité listy. Spočiatku sú krátke, po odkvitnutí rastliny narastajú do väčších rozmerov. V substráte má zornica uloženú cibuľu a práve tá je zárukou, že rastlina každoročne opätovne rozkvitne. Zároveň aj tajomstvom bohatého a správne načasovaného kvitnutia.

 

KRÁSA Z CIBULE


V kvetinárstve, či hobbymarkete si môžete v zime, alebo skoro na jar kúpiť napučané rastliny s viditeľným pukom v črepníku. Tie, ak si prinesiete domov a vhodne sa o ne postaráte, vám zakrátko rozkvitnú. Vypestovať si však takúto rastlinu môžete, ak máte chuť experimentovať, jednoducho aj svojpomocne. V predaji nájdete cibule zorníc na jeseň, alebo v zime. Vyberte si z ponuky len väčšie, tvrdšie, nepoškodené a teda životaschopné kusy.

 

amarylis c1

 

TIP AUTORA
Ak uprednostníte menšie cibule, kvetov sa v prvom roku nedočkáte. Môžete si ich však kúpiť viac, sú lacnejšie a dopestovať si časom kvalitné kvitnúce rastliny. O rastliny sa však od začiatku vzorne starajte.

 

Cibule vysaďte čo najskôr po kúpe. Ak nestíhate, uskladnite ich v chladnejšej a tmavšej miestnosti. Nesmie ísť o vlhkú miestnosť, tu by cibule zahnívali. V zásade platí, že ak cibule z jesenného nákupu vysadíte v novembri, kvetov sa dočkáte v období Vianoc a novoročných sviatkov. Od zasadenie cibule do vykvitnutia uplynie zhruba 6-8 týždňov. Podobne si môžete načasovať kvitnutie zornice aj v období Veľkej noci.

 

 

Pred výsadbou vložte cibuľu zornice na krátky čas do vlažnej vody, čím ju prebudíte a povzbudíte k tvorbe koreňov. Následne vysaďte cibuľu do stredu primerane veľkého črepníka. Nie veľmi malého, ani veľkého. Ideálne by mal mať priestor od cibule po okraj črepníka asi 5cm. Na dno črepníka vždy dajte trochu keramzitu, cibuľa je citlivá na hromadenie prebytočnej zálievkovej vody. Keramzit ju pomôže ochrániť. Použite bežný kvalitný substrát pre izbové rastliny. Cibuľu vysaďte tak, aby jej časť, asi tretina, vytŕčala z pôdy. Črepník umiestnite na teplé a svetlé miesto, substrát priebežne zavlažujte. Po vypučaní listov a objavení sa kvetného puku môžete zálievku mierne zvýšiť. Pozor na premokrenie, nikdy tiež nelejte vodu na cibuľu.

 

amarylis c2

 

UMIESTNENIE V BYTE

 

Zornica najkrajšie vynikne na okenných parapetoch, v čase kvitnutia aj na iných reprezentatívnejších miestach bytu, v jedálňach, kuchyniach, aj obývacích izbách. Nehodí sa do detských izieb pretože je jedovatá. Uplatní sa v tradičnom aj modernom interiéri, vždy v spojení s dekoratívnym črepníkom. Nevyhnutné je pre rastlinu svetlé miesto (nie priame slnko) s bežnou izbovou teplotou. Tá by nemala klesnúť pod 15°C. Počas kvitnutia zalievajte rastlinu striedmo, tak, aby medzi každou ďalšou zálievkou substrát dobre preschol.

 

amarylika c5

 

TIP AUTORA
Počas kvitnutia aj po odkvitnutí rastlinu môžete prihnojovať hnojivom na kvitnúce izbové rastliny v slabšej koncentrácii, v intervale raz za dva až tri týždne. Týmto podporíte tvorbu kvetov v ďalšom roku. Prihnojovanie rastliny ukončite v auguste.

 

Priebežne počas pestovania myslite aj na presadenie rastliny do nového, čerstvého substrátu. Stačí raz za 3 roky. To vtedy, ak cibuľu z črepníka nevyberáte. Pri presádzaní je vždy dobré očistiť cibuľu od starých a odumretých koreňov.

 

ČO S RASTLINOU PO ODKVITNUTÍ ?

 

Dôležitá a často zanedbávaná je starostlivosť o zornicu pod odkvitnutí. Najskôr je potrebné odstrániť rastline kvetný stvol so zvyškami odkvitnutých kvetov. Dlhé listy však ponechajte, postarajú sa o potrebné vyživovanie cibule v substráte. Ideálne, ak má rastlina niekoľko listov. Rastlinu pravidelne, ale striedmo zavlažujte (pozor na premokrenie) a prihnojujte. V lete ju dokonca môžete umiestniť na polotienisté miesto na balkóne, terase, či v záhrade. Pozor, mala by mať dostatočne chránené miesto v čase dlhšie trvajúcich dažďov.

 

zornica c2

 

Začiatkom septembra rastlinu prestaňte zalievať. Počkajte kým jej zaschnú listy, tie následne odstráňte. Cibulu buď vyberte z črepníka a uskladnite v košíku na tmavšom, chladnom a suchom mieste, alebo ponechajte v črepníku a takisto tento umiestnite do uvedeného priestoru. Zalievať, ak cibuľu necháte v črepníku, začnite až buď v novembri, alebo začiatkom roka, podľa toho, kedy chcete, aby zornica vykvitla. Pri správnej starostlivosti sa z rastliny budete tešiť veľa rokov. Jej starostlivosť je jednoduchá a krása, ktorou vás obdarí bude pre vás hodnotnou odmenou.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: Shutterstock.com

Pin It