zelen zaciatocniciZeleň patrí aj do interiéru, pestuje sa tu už od nepamäti. Pre každý interiér, dokonca aj pre ten problematický pokiaľ ide o podmienky, sa dá nájsť vhodná skladba rastlín. Poradíme vám aké si vybrať a ako sa o ne postarať.


Najskôr si zaobstarajte jednu alebo dve rastliny, postupne pri naberaní skúseností si môžete zbierku rozšíriť. V ponuke hobbymarketov aj kvetinárstiev nájdete pomerne širokú paletu izbových rastlín, ktoré sú vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov a sú aj cenovo prístupné. Ide o rastliny tolerujúce pestovateľské chyby, druhy s výbornou regeneračnou schopnosťou, nevyžadujúce špecifické alebo odbornejšie pestovateľské zásahy.

 

Často sú to atraktívne a dlhoveké rastliny so zaujímavým vzhľadom, s rôznymi tvarmi a farbami listov, sýto farebnými kvetmi a rozličnými rastovými charakteristikami. Ak ste milovníkom moderného dizajnu, mnohé vám do interiéru výborne zapadnú. Nájdete medzi nimi aj druhy, ktoré vám pomôžu vytvoriť si zdravý domov. Vynikajú totiž schopnosťou čistiť vzduch od chemických škodlivín. Prvotný úspech pri pestovaní týchto rastlín môže podnietiť pestovateľskú vášeň a interiér premeniť postupne na prekrásnu zelenú oázu.

 

SO ZOZNAMOM NA NÁKUP

 

Na začiatku svojich pestovateľských skúseností , prv než začnete nakupovať zeleň, si ozrejmite podmienky interiéru, do ktorého sa chystáte rastliny priniesť. Zvážte najmä jeho svetelné a priestorové možnosti, prípadne skladbu obyvateľov (deti, domáce zvieratá..). Toto všetko zohľadnite pri výbere konkrétnych rastlín alebo ich kultivarov. Buď si pred nákupom pripravte malý zoznam vhodných rastlín s využitím odbornej literatúry alebo internetu, alebo sa spoľahnite na odborný personál v predajni, ktorý vám takisto môže pomôcť.

zelenec zaciatoc

Zelenec

 

TIP AUTORA:
Zásadou, ktorú odporúčam dodržať je nenakupovať rastliny podľa ich momentálneho atraktívneho vzhľadu. Môžete zbytočne vyhodiť peniaze, keďže danej rastline sa vo vašom interiéri nemusí dariť.

 

Pre začiatočníkov sú vhodné pestovateľsky nenáročné rastlinné druhy a tie ktoré nebudú vyžadovať špeciálnejšie umiestnenie v byte. Najväčší výber ponúka skupina izbových rastlín, ktoré sú okrasné listom. Nezabudnite, že žiadna rastlina nebude rásť bez najnutnejšej starostlivosti. O každú, hoci aj o menšiu rastlinu sa budete musieť postarať, inak uhynie. Rozdiel je v tom, že tieto rastliny tohto až tak veľa nevyžadujú.

 

Okrem pravidelnejšej zálievky, vždy po miernom preschnutí substrátu, je dôležité poskytnúť týmto rastlinám dostatočne svetlé alebo polotienisté miesto. Po určitom čase budú tieto rastliny vyžadovať aj prihnojenie, hoci sa nič nestane ak na to zabudnete, takisto ostrihanie ak sa príliš rozrastú alebo presadenie. Na to stačí myslieť raz za 3-4 roky. Prihnojovať teito rastliny môžete aj vo forme tyčinkových hnojív s postupným uvoľňovaním živín.

 

Väčšinou sú to aj rastliny, ktoré sa aj ľahko rozmnožujú . Ak sa vám osvedčia, z jednej rastliny si ich môžete vypestovať viacero. Výhodou je aj to, že tieto rastlinné druhy netrpia chorobami a len zriedka sú napádané škodcami. Nebudú vyžadovať špeciálne pestovateľské substráty, postreky, doplnkovú výživu ani zabezpečenie stabilnej vysokej vzdušnej vlhkosti.

 

ZELENEC, DRACÉNY A SVOKRINE JAZYKY

 

Medzi obľúbené a ľahko pestovateľné izbové rastliny, vhodné aj pre začiatočníkov patrí zelenec (Chlorophytum comosum). Rastlina je okrasná listami, v lete na dlhých stonkách vytvára aj drobné biele kvety. Zelenec má unikátnu schopnosť čistiť vzduch od rôznych chemických škodlivín. Výborne rastie na svetle aj v polotieni, znáša bežné izbové teploty, dokonca aj suchý vzduch. Je však potrebné ho pravidelne zavlažovať , hnedé špičky listov vznikajúce pri suchšom vzduchu treba ostrými nožnicami zastrihovať. V lete môžete zelenec pestovať na balkóne alebo v záhrade, vždy v polotieni.

 

aspidistra

Aspidistra

 

Z Japonska a Číny pochádza ďalšia pomerne nenáročná izbová rastlina – aspidistra (Aspidistra elatior). Jej pestovanie začína byť obľúbené v posledných rokoch. Znesie rovnako svetlo aj úplný tieň, ideálne pre ňu sú bežné izbové teploty, takisto ako zelenec vyžaduje pravidelný prísun vlahy.

 

figovnik

Figovník

 

Pomerne nenáročné sú aj rôzne druhy figovníkov (Ficus), ktoré sa pestujú najmä pre svoj efektný stromčekovitý rast a bohaté olistenie. Figovníkom prospeje okrem viaczložkového hnojiva aj občasné osprchovanie vlažnou vodou. Nič sa však nestane ak tak neurobíte. Pri tejto rastline sa vyvarujte hlavne prievanu.

 

dracena zaciatoc

Dracéna

 

Pri dodržaní základných pestovateľských požiadaviek (svetlo, štandardná izbová teplota, občasné orosenie, zálievka, prihnojenie) budú v byte začínajúceho pestovateľa dobre rásť aj juky (Yucca elephantipes), dracény (Dracena), šeflery (Schefflera arboricola), filodendrony (Philodendron), lopatkovce (Spathiphyllum wallisii), cissusy (Cissus antarctica) alebo bilbergie (Billbergia nutans). Ten, kto nemá príliš veľa skúseností s pestovaním izbových rastlín by nemal zabúdať pri výbere zelene do svojho bytu ani na rýchlorastúcu a vďačnú tradeskanciu (Tradescantia zebrina). Dobre znáša aj suchý vzduch a je možné pestovať ju aj v malom byte. Doprajte jej vlhkejší substrát a dostatok svetla, budete sa potom môcť ňou aj popýšiť.

 

RETRO RASTLINY

 

V poslednom období začínajú byť opäť populárne izbové rastliny, ktoré sa bežne pestovali v bytoch v 60. a 70. rokoch. Sú to najmä monstery (Monstera deliciosa), asparágusy (Asparagus densiflorus), figovníky (Ficus elastica), sansevierie (Sansevieria trifasciata), difenbachie (Dieffenbachia maculata) alebo potosy (Epipremum aureum). Všetky sa výborne hodia pre začínajúcich pestovateľov a mnohé sa predávajú aj vo forme nových atraktívnejších kultivarov.

 

tradeskancia

Tradeskancia

 

NEZABUDNITE, že...
...rastliny by v byte mali byť umiestnené ďalej od tepelných zdrojov, vyhnúť sa treba prievanu aj miestam kde sa často otvárajú okná a dvere. Rastlinám tiež v byte škodí príliš časté premiestňovanie.

 

Mohutne pôsobiaca a stále viac obľúbená monstera (Monstera deliciosa) pochádza z Mexika a na to aby bezproblémovo v byte rástla potrebuje stále mierne vlhkú pôdu a polotieň. Typické pre túto rastlinu sú dlhé vzdušné korene, ktoré v žiadnom prípade neodstraňujte. Takmer nezničiteľná a elegantná sansevieria zasa naopak nie je na vlhkosť substrátu náročná, vyhovuje jej každé miesto v byte s výnimkou silne slnečného. V predaji uvidíte aj viacero nových kultivarov a po čase dokonca rozkvitne. V poslednom období sa stalo hitom aj pestovanie vzhľadovo príťažlivej rastliny s názvom zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia). Upúta výrazne lesklými listami. Pestovanie tejto rastliny pôvodom z Afriky nevyžaduje žiadne špecifické znalosti, dobre porastie aj v byte so suchým vzduchom a takisto sa nič nestane keď ju zabudnete poliať.

 

zamiiokulkas

Zamiokulkas

 

Pre pestovateľov začiatočníkov je mimoriadne vhodné aj pestovanie sukulentných rastlín, napríklad tučnolistov. Ich prednosťou sú nízke nároky na vlahu. Ak tieto rastliny dlhšie nezalejete, nič sa nestane, Naďalej si zachovajú atraktívny vzhľad a prekvapia aj svojimi kvetmi. Vybrať sa dá z množstva veľmi pekných iných druhov sukulentov.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It