Begónie sa často pestujú v záhradách, ale aj najmä v nádobách na balkónoch a terasách. Vybrať si však môžete aj z pestrej palety druhov určených pre interiér. Vnesú doň príjemnú a energickú farebnosť.
Begónie sa hodia do staršieho ale najmä do svetlého moderného interiéru. Vybrať si do interiéru môžete z druhov, ktoré sú okrasné listom, ale aj kvetom, v tomto prípade ide o tzv. lorénky (Begonia Gloire Lorraine). Najpôvabnejšie sú kvitnúce begónie, hoci ide len o sezónne rastliny. Kvitnú približne dva mesiace, potom ich treba vymeniť. V predaji sú však počas celého roka a tak si nimi možno spríjemniť interiér kedykoľvek sa pre ne rozhodnete.
Kvety begónií sú už na pohľad nádherné, akoby voskové, lákajú na dotyk. Môžu byť jednoduché, ale oveľa viac sa stretnete s plnokvetými formami. Kvetov je na rastline veľa a sú skôr drobnejšie, výnimočne sú väčšie. Najviac sa predávajú kultivary s kvetmi žltými, oranžovými, ale aj ružovými, červenými, bielymi a lososovými. V čase kvitnutia je rastlina kvetmi obsypaná, listy takmer nevidno. Rastliny sú kompaktné, skôr nižšie, ich stonky sú pomerne pevné. Obvykle však rastliny potrebujú v čase kvitnutia podoprenie tenšími paličkami.
Begónie najčastejšie dostanete kúpiť v obaloch, ktoré ich chránia pred poškodením. Doma z nich však rastliny vyberte. Ideálne miesto pre tieto rastliny pôvodom trópov je svetlé, bez priamych slnečných lúčov. Vhodný je aj polotieň, tieň je vhodný najmenej. Čím je svetla menej, tým viac sú rastliny náchylnejšie na choroby.
Dôležité je, aby miesto bolo vzdušné, ideálne často vetrané. Je to prevencia proti múčnatke, ktorá tieto rastliny často napáda. Rastliny majú vyššie nároky na vlahu. Zavlažujte ich vždy len do misky, prípadne priamo ku koreňom. Ideálne odstátou a vlažnou vodou. Voda sa nesmie dostať na listy. Medzi každou ďalšou zálievkou nechajte substrát mierne preschnúť. Prihnojovanie vzhľadom na krátkosť pestovania nie je potrebné. V miestnosti kde ich budete mať umiestnené by mala byť teplota do 20C.
Pravidelne tiež odstraňuje všetky poškodené či plesnivé listy, predídete tak predčasnému uhynutiu rastliny. To sa môže stať po tom, čo ju napadne múčnatka. Po odkvitnutí rastlinu môžete vyhodiť, alebo ju ostrihať a pokúsiť sa pestovať ju ďalej.
V interiéri si ju môžete umiestniť do jedálne, zimnej záhrady, kuchyne, ale aj do obývacej izby kde môže byť atraktívnou kvitnúcou dekoráciou. Žiaduce je kvitnúce rastliny umiestniť aj do efektnej obalovej nádoby, zaujímavé je spojenie kvitnúcich rastlín a pozinkovaných nádob. Pôsobivé sú jednotlivé a bohato zakvitnuté rastliny, rovnako aj menšie skupinky vytvorené z niekoľkých rovnakých jedincov.
Daniel Košťál
Foto: autor