Sú zaujímavé na pohľad, väčšinou nie príliš náročné na pestovanie a zelené po celý rok. Kaktusy a sukulenty svojim exotickým vzhľadom ozvláštnia každý kútik domácnosti a v lete dokonca balkón a záhradu. Aby vám v skvelej kondícii vydržali dlhé roky, je dôležité zabezpečiť im správnu starostlivosť.
Kaktusy a sukulenty pôsobia zaujímavo v každom, najmä svetlom priestore a zároveň sú nenáročné na starostlivosť. Dajú sa ľahko pestovať, len je potrebné dodržať niekoľko zásad a vybrať tie správne druhy a kultivary. Podľa spôsobu prezimovania môžeme sukulenty rozdeliť na teplomilné, chladnomilné alebo mrazuvzdorné. Málo náročné a vhodné aj pre začiatočníkov sú napríklad druhy Lobivia, Rebutia, Gymnocalycium, Notocactus. Aj menej skúsených alebo neskúsených pestovateľov odmenia dekoratívnymi rastlinami a farebnými kvetmi.
Frekvencia zalievania
Väčšina kaktusov a sukulentov rastie na jar a v lete, naopak, v zime a pri veľkých letných horúčavách majú obdobie pokoja. Niektoré kaktusy však nemajú žiadne pokojové obdobie, pretože dobre znášajú kolísanie teplôt. Keď kaktusy prechádzajú fázou odpočinku, je potrebné tomu prispôsobiť frekvenciu zalievania. Platí, že radšej menej, ako veľa. Ohľadom správneho zavlažovania sa neváhajte poradiť s odborníkmi, pretože nároky na zálievku sa môžu u jednotlivých druhov líšiť.Na zalievanie kaktusov je najvhodnejšia dažďová voda. Pokiaľ ju nemáte, postačí aj odstáta voda z vodovodu.
,,Sukulenty vždy zalievajte až vo chvíli, kedy je substrát v črepníku úplne vyschnutý, a to ráno alebo večer. Aby ste kaktusy nepreliali, môžete ich zavlažovať aj tak, že vodu nalejete do misiek, necháte ju chvíľu stáť a zhruba po 10 minútach prebytočnú vodu z misiek vylejete,“ radí Daniel Brychta, odborník na kaktusy a sukulenty z hobbymarketov Hornbach.
Aby ste problémom so zálievkou predišli, zasaďte ich vždy s dostatočnou drenážnou vrstvou: na dno hrubý piesok alebo štrk, potom substrát zmiešajte s pieskom alebo minerálnou drťou. K dodaniu dostatočnej vlahy môže byť vhodné aj ranné rosenie.
Ideálne miesto
Správne umiestnenie je pre kaktusy a sukulenty kľúčové. Aby boli zdravé a dobre rástli, umiestnite ich len na suché miesto. Dôležitý je aj dostatok priameho slnečného svetla. Ideálne je na juhu alebo juhovýchode. Dajte však pozor na to, aby ste kaktusy nespálili a v hlavnom vegetačnom období ich pokojne mierne zatieňte.
,,Pokiaľ máte počas leta kaktusy na balkóne, terase alebo záhrade, nesmie dôjsť k dlhodobému premokreniu ich substrátu pri daždi,“ upozorňuje D. Brychta.
Vhodné obdobie na zazimovanie kaktusov je na jeseň. Zimujú pri teplotách 8-12 °C. Ukončite ich zalievanie a preneste ich do chladnejšej miestnosti. Na jar ich zasa premiestnite do teplejšieho priestoru a nechajte, aby sa pozvoľna prebudili. Až si vytvoria nové tŕne, zalievajte ich vlažnou vodou. V lete kaktusy prestávajú rásť. V tomto období ich zalievajte opatrne, pretože sú vystavené parnému slnku. Pri zastavení rastu totiž spotrebúvajú vodu pomaly, dbajte len na to, aby neboli premočené, prípadne črepník nestál v miske s vodou. Tým predídete tomu, že korene rastlín začnú hniť.
Počas letného zastavenia rastu sa zároveň môžu kaktusy presádzať. Vyberte rastlinu zo starého substrátu, očistite jej korienky a nechajte niekoľko dní obschnúť. Potom ju zasaďte do novej nádoby, ktorá by mala byť o niečo väčšia ako tá pôvodná.
,,Nezalievajte ju hneď, ale najprv ju nechajte využiť vlhkosť uchovanú v novom substráte. Zalievajte ju zhruba po 10-14 dňoch,“ odporúča D. Brychta.
Správna výživa
Kaktusom väčšinou stačí výživa zo substrátu a pri pravidelnom presádzaní ich nie je potrebné prihnojovať. Škodí im malý prísun živín, ale aj príliš vysoký. Pokiaľ chcete kaktusy prihnojiť, použite špeciálnu zmes živín s dostatkom draslíka a malým množstvom dusíka. Vždy treba kaktusy a sukulenty prihnojovať hnojivami, ktoré sú pre ne určené.
Zdroj a foto: Hornbach