bromeliaPočas zimného obdobia sa aj v interiéroch možno tešiť z pekných kvitnúcich izbových rastlín. V ponuke sú druhy pre staršie aj modernejšie byty, chladnejšie aj teplejšie miestnosti.


K typicky zimným kvitnúcim rastlinám patria cyklámeny (Cyclamen persicum). Vynikajú krásnymi menšími alebo väčšími kvetmi a listami s charakteristickou kresbou. Cyklámenom sa bude dariť iba v chladných a svetlejších miestnostiach. Zalievať ich treba do podmisky, prihnojovanie potrebné nie je. Cyklámeny sa hodia na okenné parapety, môžu však byť aj súčasťou jedálenského stola, vložené do dekoračných nádob. Nádherne vynikajú vo vstupných priestoroch, ale aj spálniach, ale len tam, kde je chladnejšie. Podobné podmienky ako cyklámeny si žiadajú aj azalky (Rhododendron simsii). Tieto drobné a obvykle bohato kvitnúce vždyzelené kry sú už na pohľad kúzelné. V záplave kvetov nevidno často ani listy. V oboch prípadoch je potrebné okrem zálievky odstátou vodou a skôr chladu dbať aj na odstraňovanie odkvitnutých kvetov, ktoré rastliny počas sviatkov špatia. Odkvitnuté kvety sa dajú ľahko odstrániť dvoma prstami, teda netreba nič strihať.

 

Na okennom parapete

 

K obľúbeným kvitnúcim rastlinám začínajúcej zimy patrí aj šlumbergera (Schlumbergera hybrid), alebo tiež vianočný kaktus. V mnohých domácnostiach je táto rastlina dodnes uchovávaná ako rodinný klenot a to svedčí o tom, že je dlhoveká. Pekne kvitne, ale opäť dlhšie v chladnejšej miestnosti, ale pestovať ju možno aj v miestnosti teplejšej. Počas kvitnutia sa táto rastlina nesmie premiestňovať. K atraktívnym kvitnúcim rastlinám na jedálenský stôl či okenný parapet patrí aj zornica (Hippeastrum). V ponuke sú druhy a kultivary s kvetmi červenými, bielymi, alebo ružovými.

 

Kde je viac teplo

 

Tam výborne porastie kalanchoe (Kalanchode blossfeldiana). Červeno, alebo bielo kvitnúce kultivary sú na dekorovanie sviatočného bytu ako stvorené. Kalanchoe navyše znesie aj suchý vzduch, teplo a nie je potrebné ho často zalievať, skôr mu padne vhod ak má sucho. Vyvarovať sa treba vyššej vlhkosti pretože to môže spôsobiť u tejto rastliny rozvoj hubových ochorení. Táto vďačná avšak krátkodobá izbovka upúta samostatne alebo v menších skupinkách. V rámci jedného bytu je zaujímavé rozmiestniť niekoľko exemplárov. K milovníkom tepla patria aj africké fialky (Saintpaulia ionatha) ktoré nabádajú k vytvorenie malej zbierky. Za pravidelnú zálievku do misky a prihnojovanie, umiestnenie na svetlom parapete a pri stálej teplote sa odvďačia bohatým kvitnutím.

 

Pre milovníkov luxusu

 

K rastlinám na ktoré by sa počas zimy nemalo zabúdať patria aj orchidey. Vyplatí sa pritom porozhliadnuť aj po niečom inom napríklad viac luxusnom. Okúzľujúci je napríklad rozkvitnutý črievičkovec (Paphiopedilum). Táto vzácna orchidea vyniká prekrásnymi kvetmi, zaujímavými listami a aj elegantne vzpriameným vzrastom. Vyhovovať v miestnosti jej bude polotieň, teplo a potrebné bude myslieť aj na to, aby mala neustále mierne vlhký substrát. Miesto v byte by rozhodne počas najchladnejčích dní roka mali dostať aj bromélie, ktoré same o sebe pôsobia vznešene a noblesne. K najkrajším druhom patria guzmánie, echmei a vrízei. Ich pestovanie je veľmi jednoduché, zvládne ich aj začiatočník a prednosťou týchto rastlín je to, že atraktívne dokážu byť veľmi dlhú dobu. Sú to ideálne rastliny do moderných bytov.

 

Noblesné kamélie

 

K hodnotnejším a krásne kvitnúcim izbovým rastlinám patria aj kamélie (Camellia japonica). Vytvárajú efektné kríky so vždyzelenými tuhými listami a prekrásne sú aj ich kvety, najčastejšie ružové, plné. Kamélia si žiada svetlé miesto, avšak nie slnečné, skôr rozptýlené svetlo. Vyhovuje jej ľahký polotieň. Na zmeny svetla ale aj vlhkosti vzduchu okamžite reaguje opadom pukov a listov. Potrebná je vyššia vzdušná vlhkosť, najmä v období tvorby pukov a kvitnutia. Potrebné je tiež udržiavať stále mierne vlhký substrát, pričom na zálievku treba použiť výlučne mäkkú vodu. Najvyššie nároky na vlahu majú rastliny v dobe kvitnutia. Počas celej jari sa tiež vyplatí rastliny prihnojovať kvalitným hnojivom pre kyslomilné izbové rastliny. S tým istým hnojivom potom možno prihnojovať aj azalky.

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: autor

Pin It