Ide o nádherne kvitnúcu a reprezentatívne pôsobiacu rastlinu, ktorá pochádza z ďalekej Afriky. Vybrať si môžete jedince s modrými alebo bielymi kvetmi.

 

agapant2

Agapant (Agapanthus africanus) v pôvodnej domovine označovaný ako africká ľalia, je ideálnou rastlinou pre letá, aké máme v našich končinách v posledných rokoch. Miluje slnko, teplo, horúčavu a nevadí mu ani celodenná slnečná páľava.

Nádherne sa rozrastie, zostáva kompaktný, vystaví na obdiv svoje sviežo zelené a remeňovité listy ale hlavne prekrásne a exoticky pôsobiace súkvetia zložené z menších kalichovitých kvetov. Súkvetia, často sa ich na jednej rastline vytvorí viacero, sú umiestnené na dlhých a hladkých stonkách a aj preto je celkový dojem z rastliny mimoriadne zaujímavý. Agapant kvitne počas celého leta až do začiatku jesene. Čím je rastlina staršia, tým väčší počet súkvetí vytvorí.

 

Táto exotická rastlina sa krásne vyníma v štýlových vegetačných nádobách alebo retro plechových súdkoch na reprezentatívnejších miestach – na terasách, väčších balkónoch a aj pri bazénoch kde inak pôsobí veľmi elegantne. Hodí sa najmä do moderného a minimalisticky riešeného exteriéru.

 

Pestrý sortiment

 

Agapant už dnes nie je problém zohnať. Kúpite ho koncom jari v záhradných centrách hobbymarketov, v dobre zásobených záhradníctvach ale aj prostredníctvom internetu. Oba druhy, modro aj bielo kvitnúci ponúkajú viacero kultivarov. Tie sa líšia celkovým vzhľadom, dĺžkou kvetnej stonky, veľkosťou listov a súkvetí a tiež dobou kvitnutia. Zvoliť si môžete robustnejšie jedince alebo menšie. S rezanými kvetmi tejto rastliny sa už stretnete aj v kvetinárstvach a vo vázach vydržia svieže veľmi dlho.

 

agapant1

 

Prirodzený pôvod


Málo sa vie, že agapant symbolizuje lásku. Názov tejto rastliny je odvodený od gréckeho slova "agape" (láska) a "anthos" (kvetina). Rastlina, hoci je u nás málo známa, je veľmi stará a obľúbená od dávnych čias. Už ženy v primitívnych afrických kmeňoch nosili sušené korene agapantu ako amulet a verili, že si tým zabezpečia zdravé deti. V minulosti sa v Afrike tradovalo, že tam, kde rastie agapant je domácnosť naplnená šťastím.

 

Agapant pochádza z južnej Afriky avšak rastlina sa postupne rozšírila aj do iných oblastí sveta. Vo voľnej prírode by ste ju našli napríklad v Austrálii a Mexiku. Ide však o teplomilnú rastlinu, u nás ju preto môžete pestovať vonku len počas leta. Pred príchodom prvých mrazov ju treba preniesť na chladné a svetlé miesto kde nebude mrznúť. Tu vydrží až do jarných mesiacov a to bez potreby špeciálnej starostlivosti, len s občasným zaliatím.

 

agapant3

 

Ako sa o rastlinu postarať?

 

Špecifikom tejto rastliny je, že čím mám korene v črepníku stiesnenejšie, tým bohatšie kvitne. Nie je preto vhodné vysádzať ju do príliš veľkých vegetačných nádob. Substrát by mal byť priepustný, ťažší, mierne alkalický. Osvedčilo sa pridať doň aj piesok. Rastlina dobre porastie na viac chránenom mieste, von však môže ísť až začiatkom mája a vo vyšších polohách ešte neskôr, až v polovici mája. Počas leta žiada výdatné zavlažovanie ale nie tak, aby bol substrát trvale premokrený. Potom hrozí, že mäsité korene začnú zahnívať, prejaví sa to žltnutím listov.

 

Množstvo kvetov podporuje aj pravidelné prihnojovanie hnojivom pre kvitnúce letničky. Netreba zabúdať, že staršie rastliny je potrebné raz za asi 5 rokov presadiť, inak budú kvitnúť menej. Vhodná pestovateľská nádoba pre agapant musí mať vždy na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Prednosťou tejto krásnej rastliny je aj to, že netrpí chorobami ani škodcami.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It