Ak túžobne čakáte na prvé rozkvitnuté záhradné kvety, vyzbrojte sa trpezlivosťou. Už teraz si ale môžete nakúpiť jarné kvety a ozdobiť si nimi balkón či terasu.

 

prekvapenie1

Vyberte si napríklad vďačnú liesku (Corylus avellana „Concorta“), arábku (Arabis caucasica), prvosienku (Primula aucalis) a taričku (Aubrieta deltoidea). Všetky tieto rastliny majú spoločnú vlastnosť, ktorú teraz môžete skvele využiť - kvitnú veľmi skoro na jar. Narýchlené sú v ponuke kvetinárstiev a záhradníctiev od konca zimy a začiatkom jari. Vyberte si zdravé, mierne nakvitnuté a dobre zakorenené jedince.


Dominantou celej výsadby bude lieska, ktorá vám pomôže vytvoriť atraktívnu kulisu. Skoro na jar kvitne, na jeseň prekvapí nádherne sfarbenými listami a počas zimy bizarne pôsobiacimi pokrútenými konárikmi.


Dôraz na lokálnosť 


Všetky vymenované rastliny pochádzajú z Európy, z jej rôznych častí. Na vašom balkóne a terase preto nebudú pôsobiť cudzo. Arábka je pôvodom z Kaukazu, tarička rastie pôvodne v južnej Európe, často v hornatých regiónoch, aj na problematických miestach, medzi skalami a kameňmi. Lieska zasa rástla v blízkosti ľudských obydlí od nepamäti. Obľúbená bola nielen pre plody - lieskové orechy, ale aj preto, že jej bola prisudzovaná moc ochrancu. Z lieskových prútov sa dokonca kedysi budovali ploty.

 

prekvapenie2

 

Tipy na rastliny 


Lieska, konkrétne jej vyhľadávaný kultivar Contorta (s pokrútenými konármi), patrí medzi pomaly rastúce dreviny a dosahuje výšku maximálne 2 až 3 m. Pri pestovaní v črepníkoch býva ale obvykle nižšia. Na jar, kedy chceme aby krášlila, vyniká zaujímavými konármi. Ak máte k dispozícii väčšiu nádobu, spolu s lieskou do nej môžete vysadiť aj bohato kvitnúce prvosienky.


Prvosienky ponúkajú jemné a jednoducho pôsobiace kvety, biele, žlté, lososové, ružové, fialové alebo dokonca modrasté. Existujú dokonca kultivary s dvojfarebnými kvetmi a tie, ktoré majú kvety na vyšších stonkách. Ak vám ani to nebude stačiť, vybrať si môžete z veľkého množstva rôznych druhov prvosienok. Ak ich budete mať niekoľko druhov, výsledok bude mimoriadne zaujímavý. Prvosienky patria medzi prvé kvitnúce rastliny v roku, nezaberú veľa miesta, sú nízke, dosahujú výšku asi len 25 cm. Pestovať ich môžete samostatne – viac kusov v jednej nádobe, alebo v kombinácii s inými rastlinami. Potrebujú dostatok vlahy (podobne ako lieska), potom sa krásne rozrastajú, bohato kvitnú a ich listy pôsobia sviežo.

 

prekvapenie5

 

Tarička je nádherná, dlhoveká, pôdopokryvná a kobercovo rastúca rastlina. Hoci sa najčastejšie pestuje v skalkách a kvetinových múrikoch, výborne sa jej darí aj v črepníkoch. Takto túto rastlinu pestuje len málokto. Popri kultivaroch s modrastými, fialovými a ružovými kvetmi nájdete pri troche šťastia aj zaujímavé jedince s bielymi kvetmi. Taričky obľubujú suché a teplejšie, vždy dostatočne slnečné miesta. Sú to takisto skôr nízke rastliny, také zostávajú počas celej sezóny. Obvykle sa však rozrastajú do šírky, vytvárajú efektné previsy – prekrásne hlavne v čase kvitnutia. Po odkvitnutí rastliny krášli množstvo drobných lístkov.


Arábka sa pýši fialovými kvetmi a zakrátko po výsadbe sa rýchlo rozrastá. Obľubuje dostatočne svetlé miesto s chudobnou pôdou. Arábku môžete bez obáv skombinovať s taričkou, pričom ale každú pestujte v samostatnej nádobe. Z jednotlivých nádob si potom vytvorte na balkóne alebo terase malú skupinku, ktorá vám výborne navodí atmosféru blížiacej sa jari.

 

prekvapenie3

 

Na čo nezabudnite?


Rastlinám poskytnite aj pri pestovaní v nádobách dostatok miesta, iba tak vyniknú a každoročne prekvapia množstvom kvetov. Črepníky by ideálne mali byť v priemere väčšie, môžu však byť nižšie. Vyberajte ich tak, aby sa hodili do prostredia vašej terasy či balkóna, či už z materiálového alebo farebného hľadiska. Pri výsadbe dajte na ich dno aj drenážnu vrstvu a použite čerstvý substrát. Nezabudnite vysadené rastliny zavlažovať, dajte ale pozor na premokrenie substrátu. Prihnojovanie potrebné nie je, väčšina vymenovaných rastlín znesie aj na živiny chudobnejšiu pôdu. Po odkvitnutí taričku aj arábku ostrihajte, prispejete k ich atraktivite a najmä k tomu, aby si zachovali príťažlivý kompaktnejší a kobercový rast.


Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

 

Pin It