zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Netradičné citróny môžu ozdobiť aj záhradu

Nápadne a exoticky pôsobiaci citrónovníkovec trojlistý, patrí medzi menej známe, ale veľmi zaujímavé okrasné kry. Upúta niekoľkokrát za rok. Na jar bielymi kvetmi pred olistením, na jeseň sýto žltými plodmi a listami, v zime nápadne tŕnistými a zelenými konármi.

 

citrony velky perex

 

Citrónovníkovec (Poncirus trifoliata) pochádza z Ázie a v záhradách môže byť zaujímavou raritou a ich spestrením. Nadchne hlavne zberateľov rastlinných kuriozít, hodí sa však viac do moderných záhrad. Tento asi 2m vysoký opadavý ker patrí medzi jedinú citrusovú rastlinu, ktorú môžete celoročne pestovať vonku. Znesie pokles teploty až na -20°C, avšak len za predpokladu, že rastie na chránenom mieste. Neodporúča sa túto rastlinu pestovať vo vyšších polohách, darí sa jej naopak v oblastiach južných.

 

Plody – nápadne podobné na malé citróny, sú hrboľaté, menšie, aromatické avšak nejedlé. Odradia horkosťou, ale šťavu možno využiť napríklad na ochutenie čaju. Ker, ktorými je obsypaný plodmi, pôsobí veľmi atraktívne a nevšedne. Plody, aj zožltnuté listy opadávajú obvykle koncom jesene. Zaujímavosťou je, že zožltnuté listy opadávajú postupne. Najprv čepele, potom listové stopky. Každoročne ker bohato plodí.

 

KDE ZOHNAŤ CITRÓNOVNÍKOVEC?

 

Na výstavách so záhradníckou tematikou, ale aj v špecializovaných záhradníctvach, botanických záhradách a arborétach. Práve na týchto dvoch miestach nájdete aj najkrajšie exempláre a tak si tento ker môžete už vopred prehliadnuť. Vysadiť si ho s neporušeným koreňovým balom bude najlepšie približne v apríli a máji. Jesenná výsadba je menej vhodná, ker sa nemusí stihnúť do zimy zakoreniť. Miesto zvoľte dôkladne, neskoršie presadenie by rastline určite neprospelo.

 

citronovnikovec1

 

AKO HO PESTOVAŤ?

 

Vhodné je slnečné a čo najviac chránené miesto v záhrade. Drevina vynikne pred pozadím zo vždyzelených drevín (vavrínovec, vždyzelené kaliny, tis), alebo múrom, ideálne ak rastie na južnej strane. Vzhľadom na to, že je tŕnistá, nemala by sa vysádzať k chodníkom, ani niekde tam, kde by ohrozovala. Pozor treba dať aj v záhradách, kde sa pohybujú malé deti a domáce zvieratá. Tŕne sú veľmi nebezpečné a ľahko sa o ne poraníte. Ak si preto z tejto dreviny vysadíte živý plot, budete mať istotu, že cezeň nik neprenikne.

 

Pôda pre citrónovníkovec by mala byť kyprá, priepustná a mierne kyslá. Vyplatí sa preto dať do výsadbovej jamy trochu rašeliny. Drevina zle rastie na kamenistých a podmáčaných pôdach. Po výsadbe je nevyhnutná zálievka a pred prvou zimou po vysadení zimná ochrana. Žiadna špeciálna starostlivosť nie je potrebná. Citrónovníkovec je efektnou a zároveň užitočnou drevinou. Bežne sa vzhľadom na svoje vlastnosti využíva ako podpník pri štepení citrusov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...