Nápadne a exoticky pôsobiaci citrónovníkovec trojlistý, patrí medzi menej známe, ale veľmi zaujímavé okrasné kry. Upúta niekoľkokrát za rok. Na jar bielymi kvetmi pred olistením, na jeseň sýto žltými plodmi a listami, v zime nápadne tŕnistými a zelenými konármi.

 

citrony velky perex

 

Citrónovníkovec (Poncirus trifoliata) pochádza z Ázie a v záhradách môže byť zaujímavou raritou a ich spestrením. Nadchne hlavne zberateľov rastlinných kuriozít, hodí sa však viac do moderných záhrad. Tento asi 2m vysoký opadavý ker patrí medzi jedinú citrusovú rastlinu, ktorú môžete celoročne pestovať vonku. Znesie pokles teploty až na -20°C, avšak len za predpokladu, že rastie na chránenom mieste. Neodporúča sa túto rastlinu pestovať vo vyšších polohách, darí sa jej naopak v oblastiach južných.

 

Plody – nápadne podobné na malé citróny, sú hrboľaté, menšie, aromatické avšak nejedlé. Odradia horkosťou, ale šťavu možno využiť napríklad na ochutenie čaju. Ker, ktorými je obsypaný plodmi, pôsobí veľmi atraktívne a nevšedne. Plody, aj zožltnuté listy opadávajú obvykle koncom jesene. Zaujímavosťou je, že zožltnuté listy opadávajú postupne. Najprv čepele, potom listové stopky. Každoročne ker bohato plodí.

 

KDE ZOHNAŤ CITRÓNOVNÍKOVEC?

 

Na výstavách so záhradníckou tematikou, ale aj v špecializovaných záhradníctvach, botanických záhradách a arborétach. Práve na týchto dvoch miestach nájdete aj najkrajšie exempláre a tak si tento ker môžete už vopred prehliadnuť. Vysadiť si ho s neporušeným koreňovým balom bude najlepšie približne v apríli a máji. Jesenná výsadba je menej vhodná, ker sa nemusí stihnúť do zimy zakoreniť. Miesto zvoľte dôkladne, neskoršie presadenie by rastline určite neprospelo.

 

citronovnikovec1

 

AKO HO PESTOVAŤ?

 

Vhodné je slnečné a čo najviac chránené miesto v záhrade. Drevina vynikne pred pozadím zo vždyzelených drevín (vavrínovec, vždyzelené kaliny, tis), alebo múrom, ideálne ak rastie na južnej strane. Vzhľadom na to, že je tŕnistá, nemala by sa vysádzať k chodníkom, ani niekde tam, kde by ohrozovala. Pozor treba dať aj v záhradách, kde sa pohybujú malé deti a domáce zvieratá. Tŕne sú veľmi nebezpečné a ľahko sa o ne poraníte. Ak si preto z tejto dreviny vysadíte živý plot, budete mať istotu, že cezeň nik neprenikne.

 

Pôda pre citrónovníkovec by mala byť kyprá, priepustná a mierne kyslá. Vyplatí sa preto dať do výsadbovej jamy trochu rašeliny. Drevina zle rastie na kamenistých a podmáčaných pôdach. Po výsadbe je nevyhnutná zálievka a pred prvou zimou po vysadení zimná ochrana. Žiadna špeciálna starostlivosť nie je potrebná. Citrónovníkovec je efektnou a zároveň užitočnou drevinou. Bežne sa vzhľadom na svoje vlastnosti využíva ako podpník pri štepení citrusov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com

Pin It