zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Netradičné citróny môžu ozdobiť aj záhradu

Nápadne a exoticky pôsobiaci citrónovníkovec trojlistý, patrí medzi menej známe, ale veľmi zaujímavé okrasné kry. Upúta niekoľkokrát za rok. Na jar bielymi kvetmi pred olistením, na jeseň sýto žltými plodmi a listami, v zime nápadne tŕnistými a zelenými konármi.

 

citrony velky perex

 

Citrónovníkovec (Poncirus trifoliata) pochádza z Ázie a v záhradách môže byť zaujímavou raritou a ich spestrením. Nadchne hlavne zberateľov rastlinných kuriozít, hodí sa však viac do moderných záhrad. Tento asi 2m vysoký opadavý ker patrí medzi jedinú citrusovú rastlinu, ktorú môžete celoročne pestovať vonku. Znesie pokles teploty až na -20°C, avšak len za predpokladu, že rastie na chránenom mieste. Neodporúča sa túto rastlinu pestovať vo vyšších polohách, darí sa jej naopak v oblastiach južných.

 

Plody – nápadne podobné na malé citróny, sú hrboľaté, menšie, aromatické avšak nejedlé. Odradia horkosťou, ale šťavu možno využiť napríklad na ochutenie čaju. Ker, ktorými je obsypaný plodmi, pôsobí veľmi atraktívne a nevšedne. Plody, aj zožltnuté listy opadávajú obvykle koncom jesene. Zaujímavosťou je, že zožltnuté listy opadávajú postupne. Najprv čepele, potom listové stopky. Každoročne ker bohato plodí.

 

KDE ZOHNAŤ CITRÓNOVNÍKOVEC?

 

Na výstavách so záhradníckou tematikou, ale aj v špecializovaných záhradníctvach, botanických záhradách a arborétach. Práve na týchto dvoch miestach nájdete aj najkrajšie exempláre a tak si tento ker môžete už vopred prehliadnuť. Vysadiť si ho s neporušeným koreňovým balom bude najlepšie približne v apríli a máji. Jesenná výsadba je menej vhodná, ker sa nemusí stihnúť do zimy zakoreniť. Miesto zvoľte dôkladne, neskoršie presadenie by rastline určite neprospelo.

 

citronovnikovec1

 

AKO HO PESTOVAŤ?

 

Vhodné je slnečné a čo najviac chránené miesto v záhrade. Drevina vynikne pred pozadím zo vždyzelených drevín (vavrínovec, vždyzelené kaliny, tis), alebo múrom, ideálne ak rastie na južnej strane. Vzhľadom na to, že je tŕnistá, nemala by sa vysádzať k chodníkom, ani niekde tam, kde by ohrozovala. Pozor treba dať aj v záhradách, kde sa pohybujú malé deti a domáce zvieratá. Tŕne sú veľmi nebezpečné a ľahko sa o ne poraníte. Ak si preto z tejto dreviny vysadíte živý plot, budete mať istotu, že cezeň nik neprenikne.

 

Pôda pre citrónovníkovec by mala byť kyprá, priepustná a mierne kyslá. Vyplatí sa preto dať do výsadbovej jamy trochu rašeliny. Drevina zle rastie na kamenistých a podmáčaných pôdach. Po výsadbe je nevyhnutná zálievka a pred prvou zimou po vysadení zimná ochrana. Žiadna špeciálna starostlivosť nie je potrebná. Citrónovníkovec je efektnou a zároveň užitočnou drevinou. Bežne sa vzhľadom na svoje vlastnosti využíva ako podpník pri štepení citrusov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...