zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

Záhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

 

foto1 v

 

Vopred pouvažujte, akú plochu môžete záhrade vyčleniť a na čo všetko bude slúžiť. Zaznamenajte si, či bude mať iba okrasnú, alebo aj úžitkovú plochu, záhradné stavby, chodníky, osvetlenie, automatické zavlažovanie, prípadne inú drobnú architektúru a mobiliár.

 

Majitelia nových záhrad, ktoré ešte neboli zastavané drobnou architektúrou a upravené chodníkmi to majú jednoduchšie. Na rekonštrukciu záhrady je totiž potrebné mať nielen viac času, ale aj financií, záhradné úpravy môžu totiž vyjsť oproti novej záhrade až dvakrát drahšie.

 

Plánovanie aj realizáciu si môžete uľahčiť v spolupráci s odborníkom. „Našim zákazníkom vieme poradiť v širokom rozsahu, a to nielen so samotnou koncepciou, ale aj výberom zelene, prípadne aj s drobnou architektúrou. Tiež poradíme ako sa o rastliny v záhrade starať,“ uvádza záhradný architekt Ing. Róbert Mahely.

 

Parametre záhrady sú závislé od veľkosti pozemku a členitosti terénu, či je záhrada na rovine alebo svahu, v hustej zástavbe alebo na vidieku, prípadne či je situovaná na nížine alebo vyšších nadmorských výškach.

 

„Toto všetko napovie, aké rastliny použiť, akým spôsobom zavlažovať, ako osvetliť záhradu, aby si ju bolo možné užiť aj večer, pričom všetky tieto aspekty zároveň vplývajú na kvalitu obytného priestoru záhrady,“ dodáva R. Mahely.

 

Inšpiráciu pri plánovaní záhrady môžete čerpať z aktuálnych trendov. V popredí sú ekologické spôsoby pestovania, jednoduché drevené konštrukcie alebo obloženia z dreva akejkoľvek úpravy, či plechové nádoby. Netreba sa báť ani oplotenia bez ošetrenia nátermi, ktoré sú v podstate skorodované, avšak vyrobené zo špeciálnej ocele. Moderný je aj čistý hladký betón.

 

Zaujímavé a stále populárnejšie sú vyvýšené záhony z paliet, plechu či betónu. Nebojte sa ani nových druhov rastlín alebo pestovania zeleniny v nádobách. Trendy sú priaznivo nastavené aj pre majiteľov záhrad, ktorí nemajú čas starať sa o trávnik. Ak si myslíte, že vás kosenie bude zaťažovať, pouvažujte nad plochami, ktoré budú mať lúčny charakter a netreba ich pravidelne kosiť. Sú to napríklad aj rozsiahlejšie trvalkové záhony.

 

Nákup nových materiálov, obkladov, kvetináčov ako aj drevín, sadeníc či semien sa môže vyšplhať na nemalú sumu. Všetky tieto náklady je možné znížiť napríklad členstvom v nákupnom spoločenstve a nakupovaním u jeho obchodných partnerov. „Benefitom je cashback, teda peniaze späť z každého nákupu vo výške 1 – 5 % z ceny tovaru ako aj špeciálne zľavy pre členov nákupného spoločenstva, “ uvádza Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ myWorld Slovakia, prevádzkovateľ nákupného spoločenstva Cashback World.

 

Zdroj a foto: redakcia

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...