zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

Záhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

 

foto1 v

 

Vopred pouvažujte, akú plochu môžete záhrade vyčleniť a na čo všetko bude slúžiť. Zaznamenajte si, či bude mať iba okrasnú, alebo aj úžitkovú plochu, záhradné stavby, chodníky, osvetlenie, automatické zavlažovanie, prípadne inú drobnú architektúru a mobiliár.

 

Majitelia nových záhrad, ktoré ešte neboli zastavané drobnou architektúrou a upravené chodníkmi to majú jednoduchšie. Na rekonštrukciu záhrady je totiž potrebné mať nielen viac času, ale aj financií, záhradné úpravy môžu totiž vyjsť oproti novej záhrade až dvakrát drahšie.

 

Plánovanie aj realizáciu si môžete uľahčiť v spolupráci s odborníkom. „Našim zákazníkom vieme poradiť v širokom rozsahu, a to nielen so samotnou koncepciou, ale aj výberom zelene, prípadne aj s drobnou architektúrou. Tiež poradíme ako sa o rastliny v záhrade starať,“ uvádza záhradný architekt Ing. Róbert Mahely.

 

Parametre záhrady sú závislé od veľkosti pozemku a členitosti terénu, či je záhrada na rovine alebo svahu, v hustej zástavbe alebo na vidieku, prípadne či je situovaná na nížine alebo vyšších nadmorských výškach.

 

„Toto všetko napovie, aké rastliny použiť, akým spôsobom zavlažovať, ako osvetliť záhradu, aby si ju bolo možné užiť aj večer, pričom všetky tieto aspekty zároveň vplývajú na kvalitu obytného priestoru záhrady,“ dodáva R. Mahely.

 

Inšpiráciu pri plánovaní záhrady môžete čerpať z aktuálnych trendov. V popredí sú ekologické spôsoby pestovania, jednoduché drevené konštrukcie alebo obloženia z dreva akejkoľvek úpravy, či plechové nádoby. Netreba sa báť ani oplotenia bez ošetrenia nátermi, ktoré sú v podstate skorodované, avšak vyrobené zo špeciálnej ocele. Moderný je aj čistý hladký betón.

 

Zaujímavé a stále populárnejšie sú vyvýšené záhony z paliet, plechu či betónu. Nebojte sa ani nových druhov rastlín alebo pestovania zeleniny v nádobách. Trendy sú priaznivo nastavené aj pre majiteľov záhrad, ktorí nemajú čas starať sa o trávnik. Ak si myslíte, že vás kosenie bude zaťažovať, pouvažujte nad plochami, ktoré budú mať lúčny charakter a netreba ich pravidelne kosiť. Sú to napríklad aj rozsiahlejšie trvalkové záhony.

 

Nákup nových materiálov, obkladov, kvetináčov ako aj drevín, sadeníc či semien sa môže vyšplhať na nemalú sumu. Všetky tieto náklady je možné znížiť napríklad členstvom v nákupnom spoločenstve a nakupovaním u jeho obchodných partnerov. „Benefitom je cashback, teda peniaze späť z každého nákupu vo výške 1 – 5 % z ceny tovaru ako aj špeciálne zľavy pre členov nákupného spoločenstva, “ uvádza Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ myWorld Slovakia, prevádzkovateľ nákupného spoločenstva Cashback World.

 

Zdroj a foto: redakcia

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...