subtropy uvodKvitnúce aj nekvitnúce dreviny či rastliny pôvodom zo subtrópov si získavajú stále viac priaznivcov aj u nás. Keďže ide o rastliny, ktoré nie sú dostatočne odolné voči mrazom, je potrebné sa o ne pred príchodom mrazov a zimy náležite postarať. 

 

Už pri kúpe týchto rastlín si treba uvedomiť, že bude potrebné ich pred zimou premiestniť do interiéru. Nie vždy však sú na to vhodné priestory. Veľakrát ide o rastliny drahšie a pestovať ich len počas jednej sezóny by bola škoda a veľký luxus. Prezimovať sa ich vždy vyplatí. Čím sú tieto rastliny staršie, tým krajšie a bohatšie kvitnú. Zazimovanie takejto zelene nie je náročné. V exteriéri tieto rastliny nemajú najmenšiu šancu prežiť, pôsobenie nízkych teplôt by spôsobilo ich rozsiahle poškodenia a zrejme aj rýchly zánik. Ideálnym riešením je ich zazimovať na správnom mieste, doma, alebo inde.

 

POZOR NA SPRÁVNY ČAS

 

Väčšina rastlín pôvodom z trópov alebo subtrópov neznesie pokles vonkajšej teploty k nule. Sledujte preto v kritických obdobiach jesene predpoveď počasia a v prípade rizika nižšej teploty (okolo 10°C) najcitlivejšie druhy preneste z balkónov a terás dnu. Izbové rastliny a kaktusy už musia byť od konca septembra či začiatkom októbra naspäť v interiéri.

 

subtropy1

 

K najviac citlivejším subtropickým drevinám patrí ibištek (Hibiscus rosa-sinensis), preň je prudký pokles hlavne nočnej teploty takmer vždy likvidačný. Naopak figovníky, oleandre či vavrínovce môžete nechať vonku aj dlhšie. Vadiť im nebudú ani nižšie teploty (okolo 5-0° C). Tým, že ich necháte vonku dlhšie, posilníte aj ich odolnosť voči chorobám a škodcom. Pomôžete im lepšie prečkať zimu.

 

Dôležité pred tým, než začnete exotickú zeleň zazimovávať je vedieť, že niektoré rastliny prezimujú na svetle, iným nebude prekážať počas najchladnejších dní roka ani tma. Pri každej rastline to môže byť inak, je potrebné sa s tým vopred oboznámiť. Vždy by zimovisko malo byť chladnejšie, v žiadnom prípade to nesmie byť prekúrená miestnosť bytu či domu.

 

PREZIMOVANIE NA SVETLE

 

Tie rastliny, ktoré potrebujú počas zimy viac svetla, by ste mali vždy umiestniť tak, aby ho mali dostatok. Najlepšie čo najbližšie k oknám, samozrejme nie tak, aby sa listy dotýkali okenných tabúľ pretože to môže byť pre ne nebezpečné. Hodí sa južné okno, najmenej vhodné je okno orientované na sever. Čím je rastlina umiestnená od okna ďalej, tým sa k nej dostáva menej svetla a môže to mať negatívny vplyv na jej prezimovanie. Obvykle sa potom stonky rastliny ťahajú za svetlom, sú slabšie, bledé, krehké a teda náchylnejšie na napadnutie chorobami. Takto umiestnená rastlina je vysilená a menej vitálna, na jar trvá veľmi dlho, kým sa zregeneruje. Ideálna teplota by sa v takomto priestore mala pohybovať v rozmedzí 5-10°C.

 

Nezabudnite:
Na svetlom a chladnom mieste musia prezimovať ibišteky čínske, citrusy, oleandre, banánovníky, bugenvilea, mučenka, agapant, olivovník, chryzantémovka, kasia, fuksie, lantany, myrty, olovník, rozmarín, jasmínovky, figovníky, podslnečníky, agávy, koleus, klerodendrum, tibouchina, palmy a ľulky.

 

PREZIMOVANIE V TME

 

Úplná tma samozrejme nikdy nie je vyhovujúca, ale menšie množstvo svetla mnohým rastlinám pôvodom zo subtrópov počas zimy vyhovuje. Niekedy dokonca viac ako množstvo svetla. Ide hlavne o druhy, ktorým na zimu prirodzene opadávajú listy. Vo všeobecnosti tak platí, že druhy so vždyzelenými listami potrebujú počas zimy dostatok svetla, naopak druhy opadavé sa uspokoja s menším množstvom svetla. Ideálne pre tieto rastliny sú počas zimy pivnice, tmavšie chodby a schodištia, garáže a náraďovne, teda všade tam, kde nebude mrznúť.

 

Tip redakcie:
K typickým rastlinám, pre ktoré je tmavšie zimovisko vyhovujúce patrí durman. Spoľahlivo v takomto priestore prezimujete figovník, granátovník, vavrín, muškáty či väčšinu exotických cibuľovín, ktoré na zimu nadzemnú časť zaťahujú.

 

Mnohé z rastlín, ktoré potrebujú počas zimy svetlo pritom môžete prezimovať aj v priestore s obmedzením množstvom svetla, môže to však mať vplyv na ich kvitnutie v nasledujúcej sezóne. Bude slabšie, alebo nastúpi neskôr než obvykle, napríklad až koncom leta. Týka sa to viacerých druhov, napríklad agapantu, oleanderov, bugenvilei, ľulka či kasie.

 

PRAVIDLÁ STAROSTLIVOSTI

 

O zimujúce tropické a subtropické rastliny sa musíte starať aj počas zimy, ale nebude treba venovať im extrémne veľa času. Doprajte im hlavne zálievku. Nie však výdatnú, skôr miernu a nie veľmi studenou vodou, priamo na substrát. Ten by medzi každou ďalšou zálievkou mierne preschnúť, teda nie je dobré zalievať na substrát ešte mokrý. Rastliny v období vegetačného pokoja nemajú vysoké nároky na vlahy, viac ako vlaha im vyhovuje sucho. V miskách pod nádobami sa nesmie hromadiť prebytočná zálievková voda.
Počas zimy rastliny nepresádzajte ani neprihnojujte. S tým začnete až v marci. Rastliny na zimovisku netvarujte ani nestrihajte. Na jeseň stačí urobiť len nevyhnutný rez, pričom odstrániť bude potrebné suché a poškodené časti.

 

Počas zimy je potrebné pravidelne zberať opadané lístie z povrchu substrátu, v prípadne potreby treba odstrihnúť suché časti stoniek. Miestnosť so zimujúcimi rastlinami počas slnečných a bezmrazových zimných dni, ideálne na poludnie keď je teplejšie, vetrajte. Pravidelne kontrolujte zdravotný stav rastlín a ak je to potrebné tak zasiahnite. Pri väčšom rozsahu poškodenia je vhodné zváženie či nebude rastlinu lepšie zlikvidovať a na jar si zohnať novú. Neumiestňujte rastliny na zimovisko nahusto, mali by menej svetla a aj šanca šírenia chorôb by bola výrazne vyššia.

 

Daniel Košťál
foto: autor

Pin It