vresonadobaUž začiatkom jesene sa môžete v záhradníctvach stretnúť so širokou ponukou vresov a vresovcov. Najkrajšia vyniknú na súvislých plochách v záhradách, darí sa im aj vo vegetačných nádobách. Ak teda máte k dispozícii len balkón, terasu alebo okenný parapet, pokojne môžete po nich siahnuť.


Vresy (Calluna vulgaris) majú rozhodne čo ponúknuť. Nízke a kompaktné kríky vresov sú najkrajšie počas kvitnutia, kedy sú obsypané záplavou drobných kvetov. Ponuka je každoročne širšia a pestrejšia o nové kultivary. Vybrať si tak môžete aj veľmi zaujímavé vresy. Napríklad také, ktoré sa vyznačujú mimoriadne dlhým obdobím kvitnutia, alebo atraktívnymi plnými kvetmi. Tie však nevydržia kvitnúť dlho, preto do nádob až tak vhodné nie sú.

 

Zaujímavé sú naopak vresy, ktorých kvety sa neotvárajú, na konárikoch zostávajú zatvorené puky. Z týchto vresov sa budete môcť tešiť počas celej jesene. Prednosťou týchto rastlín je aj odolnosť voči mrazom. Farebná nádhera tak pretrváva aj napriek teplotám pod nulou. Netradične pôsobia aj vresy, ktorých listy sú sfarbené do žlto zelena alebo striebrista.

 


Vresy môžete v nádobách nechať počas celej zimy, nádoby aspoň nezostanú prázdne. Ak kríky sem tam počas zimy zalejete – najmä v dňoch keď je slnečno a nemrzne, vydržia vám až do jari. Potom ich môžete buď v danej nádobe ďalej pestovať, alebo vysadiť do voľnej pôdy.

 

vres plechacik

 

Nezabudnite, že...
...predpokladom toho, aby vresy opäť v nádobách krásne rozkvitli je skorý jarný rez, kedy zrežete nadzemnú časť len krátkou nad pôdou.

 

Vresy vyniknú v mestskom aj vidieckom prostredí. Kým ružovo kvitnúce kultivary sa viac hodia na vidiek, bielo kvitnúce sú efektné v moderných mestských exteriéroch. Príťažlivejšie sú napríklad aj v kovových nádobách.

 

KRÁSKA Z AFRIKY

 

K obľúbeným a často na jeseň do nádob vysádzaným patrí aj vresovec vznešený (Erica gracilis). Pochádza z Afriky a patrí k chúlostivejším druhom. Výborne však poslúži na kratšiu jesennú dekoráciu, zimu obvykle neprežije. Touto rastlinou si môžete zaplniť prázdne debničky a črepníky po letničkách, zakomponovať ju do zmiešaných jesenných výsadieb alebo si vytvoriť nápadité aranžmány.

 

vres vzneseny

 

Vresovec vznešený je o niečo vyšší než vyššie spomínané vresy. V predaji sú ružovo, bordovo alebo bielo kvitnúce kultivary. Krásne drobné zvončekovité kvety uprostred ihličkovitých listov vydržia svieže niekedy dva mesiace. Rastlina potrebuje slnečné miesto, mierny kyslý substrát, dostatok vlahy – substrát nesmie na dlhšiu dobu vysychať . Prihnojovanie nie je vzhľadom na krátkosť pestovania potrebné. Rastliny obvykle hynú pri teplotách pod -5°C. Ak však vyschnú môžu zakomponované v zeleni zostať v nádobe až do jari.

 

TIP AUTORA:
Vresy si môžete vysadiť aj samostatne do menších a väčších črepníkov a vytvoriť si tak peknú skupinku. Nezabudnite, že substrát v menších črepníkoch vysychá rýchlejšie preto treba tieto rastliny viac zavlažovať.

 

vres kosik

 

ČO VRESY POTREBUJÚ?

 

Doprajte im mierne kyslý substrát, ideálne s prímesou čistej rašeliny a piesku. Použiť môžete aj ten, ktorý je určený na pestovanie rododendronov alebo čučoriedok. Ak ich chcete pestovať len krátky čas môžete si ich vysadiť do substrátu, ktorý vám v nádobách zostal po pestovaní letničiek. Vresom sa najlepšie darí na slnečných miestach, ich kvety sú tu najkrajšie vyfarbené. Prekážať im však nebude ani polotieň. Potrebné je rastliny dobre zalievať, substrát nesmie nikdy úplne vyschnúť, alebo nie na dlhšiu dobu. Spôsobí to uschnutie rastliny. Presychanie substrátu hrozí aj pri umiestnení na veternom mieste.

 

vres puky 

 

Vyplatí sa už pri výsadbe nechať koreňové baly nasiaknuť vodou – stačí ich namočiť na asi hodinu do vedra s vodou. Ak je to možné vresy v nádobách zalievajte odstátou alebo dažďovou vodou. Pozor však na premokrenie, rastliny nadbytok vody takisto zle znášajú. Hoci v nádobách pôsobia vresy veľmi pekne aj samostatne, kombinovať ich môžete s nižšími okrasnými trávami, horcami, chryzantémami, brečtanom alebo sirôtkami.V tomto prípade ale musí byť pestovateľská nádoba väčšia. 

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It