muskaty pripravaMuškáty patria k tradičným a obľúbeným rastlinám v mestskom aj vidieckom prostredí. Teraz si môžete zakúpiť prvé sadenice, druhou možnosťou je vytiahnuť z pivnice prezimované jedince. S ich umiestnením von však počkajte aspoň na polovicu apríla. Zatiaľ ich môžete pripraviť.

 

 

 

 


1. PREBIERKA

Najskôr si precízne z toho, čo prezimovalo povyberajte rastliny, ktoré chcete ďalej pestovať. Vyraďte slabé, choré a príliš staré jedince. Aj tie málo vitálne. Aj tak by počas sezóny bohato nekvitli. Radšej si nechajte menej rastlín, ale o tie sa poriadne starajte.

 

2. REZ A OČISTA
Dôkladne prezrite jednotlivé ponechané rastliny. Odstráňte choré a poškodené výhonky, prípadne suché a odumreté. Najlepšie až po zdravú časť. Neobávajte sa rezať viac, nožnice či nože však musia byť čisté a vydezinfikované. Ak sú rastliny zdravé, rýchlo sa počas jari zregenerujú. Z prezimovaných rastlín odstráňte aj zvyšky kvetov, slabé, suché aj žlté listy. Suché listy nenechajte ani na povrchu substrátu.

 

3. ZÁLIEVKA A PRIHNOJENIE
Ošetrené rastliny bude potrebné dôkladne zaliať a v tomto nezabudnite pravidelne pokračovať. Po zálievke umiestnite muškáty na svetlejšie a teplé miesto, na chodbu alebo do zimnej záhrady. Vhodné tiež bude rastliny prihnojiť štartovacou dávkou hnojiva. Použite kvalitné hnojivo, určené na muškáty a ostatné balkónové rastliny, vždy podľa odporúčania výrobcu.

 

4, PRESADENIE
Ak majú prezimované muškáty malý a nevyhovujúci črepník, koreňové baly majú prekorenené, bude vhodnejšie presadiť ich do črepníka väčšieho. Ten by mal mať v priemere aspoň o 2cm viac. Použite výlučne substrát určený pre pestovanie muškátov a iných balkónových kvetov. Vyhnite sa použitiu bežnej záhradnej zeminy a neuvažujte ani nad použitím starého substrátu. Substrát okolo rastliny utlačte, rastlinu zalejte, ale neprihnojujte. S tým môžete začať približne po troch týždňoch.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It