bambusy nadobaBambusy patria k častejšie vyhľadávaným okrasným rastlinám. Výber je zaujímavý a mnohé z ponúkaných druhov môžete pestovať aj napriek tomu, že nie ste vlastníkom záhrady. Bambusy vám môžu rovnako spríjemniť chvíle pohody aj na väčšom balkóne či terase. Stačí si ich vysadiť do nádob.


V stiesnenejších podmienkach vegetačných nádob sa bude dobre dariť hlavne bežne dostupnému a trsovito rastúcemu trsťovníku (Fargesia murielae). Dorastá do výšky asi dvoch metrov, vytvára husto olistené trsy, rýchlo rastie a dobre prezimuje. Koreňom tohto bambusu nevadia ani stiesnené podmienky vegetačných nádob. Pokúsiť sa môžete pestovať na terasách či balkónoch aj pabambusy (Phyllostachys), dostať kúpiť dokonca viacero druhov, avšak patria bez výbežkaté bambusy čo nie je pre nádoby ideálne. Zaujímavé sú však aj bambusy nízke, ktoré vytvoria za krátky čas husto olistený porast a to bez prehnaných nárokov na miesto. K takýmto patrí bambuštek (Sasa). Ak to priestory vašej terasy dovoľujú, skombinujte v skupine vyšší druh a nižší, pravda každá rastlina musí mať samostatnú nádobu.

 

KDE PORASTÚ?

 

Najlepšie tam, kde nebudú mať príliš veľa slnka a nepôjde o suché a úpalové miesto. Obľubujú polotieň a svetlý tieň, potrebné je vybrať im pred vetrom chránené miesto. Viac ako na južnej či severnej strane porastú na strane východnej alebo západnej. Na takýchto miestach sa bohato olistia a vytvoria dekoratívne trsy. Najviac sa uplatnia v moderných mestských exteriérových priestoroch, na vidieku pôsobia neprirodzene. Najviac vyniknú tam, kde majú dostatok miesta na rozrastanie sa, v stiesnených podmienkach sa im darí horšie. Vysadiť si ich môžete okolo jednej strany terasy, nie je vhodné vysádzať ich väčšie množstvá a nahrádzať nimi inú zeleň. Nepôsobilo by to prirodzene.

 

bambusy terasa

 

TIP AUTORA: Bambusy v nádobách sústreďte čo najviac k stene domu. Snažte sa to dodržať najmä počas zimy. Steny kumulujú teplo a chránia počas zimy rastliny. V najchladnejších obdobiach je tiež vhodné podložiť črepníky doskou alebo kúskom polystyrénu.

 

PESTOVANIE

 

Bambusy vysádzajte do nádob vždy na jar, najlepšie počas mája. Jesenná výsadba vhodná nie je, rastliny sa nemusia do zimy dobre zakoreniť a chladnejšie mesiace by pre ne boli kritické. Skúsiť to však môžete ešte koncom leta kedy sú ideálne podmienky na zakoreňovanie.

 

Bambusy vždy pestujte len vo väčších vegetačných nádobách, najlepšie plastových a dostatočne stabilných. Ide totiž o vyššie rastliny pri ktorých hrozí opakované prevrhnutie črepníkov. Plastové nevzhľadnejšie črepníky nie sú až tak pohľadné, môžete ich však vložiť do dekoratívnych obalových nádob. Plastové črepníky lepšie odolávajú agresívnejším koreňom bambusov a môžete ich bez obáv v zime nechať vonku. V menších nádobách sa týmto rastlinám dobre nedarí, skôr živoria.

 

bambus nadoba

 

Pri výsadbe do nádob nezabudnite na kvalitnú drenáž. Hodí sa keramzit alebo riečny štrk v dostatočnej vrstve, vysokej od 5-7cm. Rozhodne bambusy nevysádzajte do nádob bez otvorov na odtok prebytočnej zálievkovej vody.
Bohato olistené trsy sú podmienené aj voľbou kvalitného pestovateľského substrátu. Ten musí byť kvalitný, na jeho výbere si dajte záležať. Hodí sa substrát humózny, kyprý a mierne vlhký.

 

Bambusy patria k rastlinám, ktoré majú vyššie nároky na vlahu. Zavlažujte ich preto pravidelne, výdatne, denne počas horúcich dní a priamo ku koreňom. Bambusy, hoci to tak pôsobí nie sú močiarne rastliny. Preto dajte veľký pozor na dlhodobé premokrenie substrátu. Ideálne je medzi každou ďalšou zálievkou nechať substrát mierne preschnúť, ale nie na dlhšiu dobu. Ak chcete, aby rastlina vytvorila veľké množstvo listov, pravidelne ju prihnojujte hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Ale len do konca leta.

 

Nezabudnite, že...
...bambusy zimujú vonku a je potrebné v dňoch, keď nemrzne a je slnečno zásobiť ich vlahou. Ideálne na poludnie, alebo tesne po poludní. Rastliny je tiež vhodnejšie umiestniť do polotieňa.

 

Ak sa bambusom bude na vašej terase páčiť, zrejme sa bohato rozrastú. Priebežne potom myslite aj na ich presádzanie do väčších nádob, prípadne redukciu príliš rozrastených jedincov. Vhodné je na to jarné obdobie a začiatok leta. Presádzať stačí približne raz za 3-4 roky.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It