chryzy balkon malyAni počas slnečnej jesene by balkóny a terasy nemali v kvetinovej výzdobe zaostávať za hlavnou letnou sezónou. Prázdne črepníky, hrantíky a ostatné nádoby si môžete vysadiť tradičnými chryzantémami. Ponuka je už na začiatku jesene mimoriadne rozmanitá. Vybrať si môžete z rôznych farieb, dokonca tvarov a veľkostí kvetov.


Chryzantémy už dávno nie sú rastlinami určenými len pre výzdobu cintorínov. Vďaka rozmanitosti kultivarov, zaujímavej farebnosti a pestovateľskej nenáročnosti a trvácnosti sa môžu stať jedinečnou ozdobou balkónov a terás v mestskom aj vidieckom prostredí. Kvitnú počas celého jesenného obdobia, neraz až do začiatku adventu. Neublíži im chlad, dokonca ani prvý mráz. Nezaberú pritom veľa miesta, v predaji sú kompaktné a vždy bohato kvitnúce jedince.

 

AKO ICH VYSADIŤ

 

Tak, ako si tieto rastliny kúpite v záhradníctve či kvetinárstve, tak si ich môžete umiestniť do prázdnych nádob, prípadne vysadiť či už samostatne aj spolu s inými, typicky jesennými rastlinami. Na primerane veľký balkón či terasu sa vojde aj niekoľko kusov, najlepšie rôznych kultivarov týchto príjemne aromatických trvaliek, s menšími alebo aj väčšími kvetmi. Majte však na pamäti, že čím menšie kvety rastlina má, tým bude viac odolnejšia voči mrazom. Najchúlostivejšie a to aj na jesenný dážď sú veľkokveté jedince. Trendom tohto roka sú zmiešané výsadby, kedy v rámci jedného väčšieho črepníka rozkvitajú spolu dva tri rôzne farebné jedince.

 

chryza3

 

Tip redakcie: Pri nákupe sústreďte pozornosť na jedince, ktoré sú obsypané pukmi. Vydržia kvitnúť dlhšie.

 

Chryzantémy sústreďte na slnečné a najlepšie pred vetrom a dažďom chránené miesta. Na príliš veterných miestach hrozí najmä vyšším druhom zlomenie. Rastlinám sa nebude dobre dariť na tienistých miestach. O rastliny sa dôkladne starajte, ale rozhodne to nie je nič zložité. Zvládne to aj začiatočník, rastliny ulahodia aj tomu, kto nemá veľa času nazvyš. Dôležité je im dopriať hlavne dostatok vlahy. Zle reagujú na sucho a na dlhšie preschnutie substrátu. Spôsobuje to nápadné vädnutie, zasychanie kvetných pukov a žltnutie listov. Rastlina sa stáva menej estetická.

 

chryzy1

 

ZÁKLADY STAROSTLIVOSTI

 

Zalievať treba priamo ku koreňom, čo najmenej by sa voda mala dostávať na listy. Prihnojovanie už potrebné nie je, rastlinám stačí základná zásoba hnojiva s postupným uvoľňovaním živín, ktoré majú v substráte. Priebežne treba odstraňovať odkvitnuté kvety a žltnúce či suché listy. Výhodou je aj to, že rastliny nie sú veľmi ohrozované chorobami a škodcami, netreba tak myslieť na postreky. Chryzantémy znesú bez problémov pokles teploty k nule, väčšie mrazíky im však už môžu ublížiť. Vyplatí sa preto mať po ruke kúsok bielej netkanej textílie a v prípade ohlásenia mrazivej noci rastliny zakryť. Týmto ich ochránite a predĺžite obdobie ich atraktivity.

 

Po odkvitnutí rastliny premiestnite na zimu buď dnu, do chladného a svetlého priestoru, nikdy nie do tepla. Tu by rýchlo uhynuli. Uložiť ich môžete aj na chránené miesto vonku, napríklad k múrom domu. Nádoby s rastlinami vonku vždy dôkladne zakryte, ochránite ich tak pred mrazom. Občas, v dňoch keď je slnečno a nemrzne treba nádoby zaliať. Platí to aj vtedy, ak chryzantémy zimujete v interiéri. Vyvarujte sa však premokreniu substrátu. Na jar si potom môžete chryzantémy presadiť na záhradné záhony, prípadne do prezádhradky. Rozhodne ich nevysádzajte do voľnej pôdy na jeseň, neprežili by pretože by sa nestihli zakoreniť.

 

chryzy2

 

Nezabudnite, že už v ďalšej sezóne sa môžu rastliny líšiť od tých, ktoré ste vysádzali. Odlišná bude zrejme ich výška. Rastliny, ktoré sú vždy na jeseň v predaji sú totiž ošetrované špeciálnymi chemickými prípravkami- ratardátormi rastu. Spôsobia charakteristický kompaktný a hustý tvar týchto rastlín. Prípravok však účinkuje len počas jednej sezóny. Chryzantéma, ak prežije zimu, sa tak obvykle v ďalšom roku vráti k svojej prirodzenej podobe, z kompaktnej formy sa stane voľnejšia.

 

Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com, autor

Pin It