Potom nezabudnite na jej jarný rez. Vďaka nemu vytvorí rastlina množstvo nových vitálnych výhonkov a tie vás pred letom prekvapia krásnymi súkvetiami. Zároveň podporíte vitalitu rastliny a jej dlhovekosť.

 

prax levandula uvod velky perex

 

Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) patrí v poslednej dobe k veľmi žiadaným okrasným rastlinám. Nachádza si miesto na záhonoch v modernej, aj tradičnej vidieckej záhrade, dokonca aj vo vegetačných nádobách. Jej pestovanie nie je zložité a hravo to zvládne aj začiatočník. Dariť sa jej bude a nádherne každoročne rozkvitne len za predpokladu, že si ju vysadíte na slnečné a teplejšie miesto. V polotieni a tieni živorí. Vyhovuje jej priepustná, suchšia aj kamenistá, avšak nie príliš výživná pôda.

 

Ideálnou dobou na výsadbu tejto aromatickej rastliny je jar, najmä mesiace apríl a máj. V tomto čase má rastlina ideálne podmienky na zakoreňovanie. Jesenná výsadba až tak vhodná nie je. Ďalšia, povýsadbová starostlivosť o rastlinu je jednoduchá. Kým sa zakorení, treba ju zavlažovať, avšak nie tak, aby dochádzalo k dlhodobému zamokreniu pôdy. Rastlina uprednostní po zakorenení sucho, netreba ju zalievať, nebude jej dokonca vadiť ani slnečný úpal. Pred príchodom prvej zimy sa vyplatí ku kríkom nahrnúť suché lístie. Je to poistka ako si rastliny uchrániť.

 

zahradne rukavice noznice

 

Tajomstvo bohatého kvitnutia tohto asi 50 cm vysokého voňavého kríka je však hlavne v pravidelnom reze. Keďže levanduľa patrí medzi kry kvitnúce v lete, dôležité je každoročne na jar, keď sa oteplí, ju ostrihať. Ak na to budete zabúdať, ker sa stane nevzhľadným, stratí formu a bude málo kvitnúť. Druhý rez je potrebné uskutočniť po odkvitnutí, rastline treba odstrániť všetky odkvitnuté kvety, vrátane asi troch párov nových listov. Na jar môže byť rez hlbší, v lete skôr mierny.

 

prax levandula1

1. PREHLIADKA

Kým začnete strihať, levanduľu si dôkladne prezrite a jej rez si dobre naplánujte. Najskôr však odstráňte všetky suché a poškodené výhonky. Rastlinu dôkladne prečistite a nechajte len zdravé časti. Použiť môžete rukavice.

 

prax levandula2

2. REZ
Na rez levandule použite záhradnícke nožnice s užšími čepeľami. Jednotlivé živé výhonky skráťte zhruba o tretinu, ideálne je strihať do zelenej, nezdrevnatenej časti. Strihanie do drevnatých častí si dobre zvážte, rastlina totiž naň citlivo reaguje. Dovoliť si to môžete len u mladších rastlín. Nestrihajte do veľmi zdrevnatených častí.

 

prax levandula3

3. POSTUPOVANIE
Rezom by sme mali docieliť bohaté rozkonárenie levanduľového kríka. Ten by mal získať atraktívny pologuľovitý tvar. Rez v predjarnom období tak prispieva aj ku kompaktnosti rastliny. Pravidelne rezané rastliny sú husté, upútajú pekným tvarom a sú aj bohato olistené. Počas kvitnutia je pohľad na strihanú rastlinu zážitkom.

 

prax levanula 5

4. VÝHONKY
Narezané mladé výhonky pozberáme a odnesieme na kompost. Využiť ich tiež môžete aj na prípravu hodnotného výluhu, ktorý vám neskôr poslúži pri ochrane pestovaných rastlín.

 

levandula zalievka

5. ZÁLIEVKA
Ak je teplo a suchšie, rastliny po reze dôkladne zalejte a urobte tak ešte aspoň dvakrát. Levanduľa sa rýchlejšie zregeneruje a zakrátko vyženie nové výhonky. Ak by mala sucho, rast nových výhonkov by bol výrazne pomalší.

 

Levanduľa žiada pravidelnosť rezu a za ten sa odmení bohatým kvitnutím. Ak rez počas niekoľkých rokov zanedbávate, kríky budú pôsobiť nepekne, neforemne, výhonky budú zdrevnatené a málo olistené. Neskôr sa už rastlina veľmi ťažko vyrovnáva s rezom a neraz aj po radikálnom zásahu uhynie. Preto si trochu čas pre túto rastlinu určite na jar nájdite. dk

Pin It