koraPočas zimného a predjarného obdobia pôsobia mnohé stromy a kry menej zaujímavo. Niektoré druhy však zaujmú zaujímavou štruktúrou kôry či jej farebnosťou. U iných sa zasa kôra odlupuje. Výsadbu týchto drevín si je najlepšie naplánovať v tomto období.

Kôra má pre dreviny veľký význam. Chráni ich pred ničivým mrazivým vetrom, dažďom, mrazom, ale aj silným slnečným žiarením a škodlivými látkami hlavne z ovzdušia. Je tak užitočná a v mnohých prípadoch je aj atraktívna. Predpokladom toho sú ideálne podmienky pre rast a v mnohých prípadoch aj pravidelný rez.

 

Farebné spektrum

 

Vo všeobecnosti platí že s pribúdajúcim vekom a hlavne na slnečných miestach je kôra drevín zaujímavejšia. Môže byť ryhovaná, mapovitá, popraskaná, hladká, žilkovaná, pruhovaná, škvrnitá, pokrytá tŕňmi alebo zaujímavo sfarbená a výrazne lesklá prípadne matná. Farebná kôra okrasných krov dodáva zimnej alebo zobúdzajúcej sa záhrade zaujímavú atmosféru a vysokú atraktivitu. Nádhernú krvavo červeno sfarbenú kôru ponúka na ideálnom stanovišti v záhrade svíby, najmä svíb biely (Cornus alba „Sibirica“). Táto drevina má množstvo krásnych kultivarov, kde môžu byť mladé výhony sfarbené nielen do červena, ale aj oranžova, či takmer fialova. Výrazne sfarbenú kôru, často do červena majú aj niektoré druhy japonských javorov. Nápadne žltou kôrou upúta v záhrade vŕba (Salix alba „Vitelina“), svíb (Cornus stolonifera „Flaviramea“), štedrec alpínsky (Laburnum alpinum), bledo hnedou pajazmín (Philadelphus coronarius), zeleno žltou zlatovka (Forsythia intermedia), svietivo zelenou kéria (Keria japonica), zanoväť (Cytisus), kručinka (Genista), chvojník (Ephedra) a jasmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum). Rovnako sa takouto kôrou pýšia aj niektoré popínavé ruže. Biela farba, ktorá v priestore záhrady okamžite upúta je zasa typická pre kôry briez. Najkrajšie vyfarebnú kôru má breza papierovitá (Betula papyrifera), zaujímavo pôsobí aj kôra brezy čiernej (Betula nigra), ktorá sa ešte aj zaujímavo odlupuje.

 

Atraktívne odlupovanie

 

Mnohé druhy okrasných drevín vynikajú kôrou zaujímavo štruktúrovanou, brázdenou, alebo naopak úplne hladkou. Pekne ryhovanú kôru majú napríklad staršie exempláre cypruštekov, typicky brázditú a hnedo červenú kôru majú zasa borovice. Mapovitá štruktúra a svetlo šedá farba charakterizuje kôru staršieho smreka či jedle. Efektne pôsobí aj kmeň dreviny s nápadne žilkovanou kôrou. Takýmto netradičným dekorom sa môžu pochváliť niektoré javory (Acer rufinerve), breza himalájska (Betula utilis „Doorenbos“) a okrasná čerešňa (Prunus serrulata). Dekoratívne korkové lišty sú zasa súčasťou kôry bršlenov (Euonymus alata), liesky tureckej (Corylus colurna) a ambrovníka (Liquidambar styraciflura). Zaujímavosťou sú dreviny s tzv. haďou kôrou, pričom táto je charakteristická pre niektoré druhy javorov. U niektorých drevín sa kôra odlupuje a to buď v súvislých plátoch alebo aj v špirálach, príklady je opäť možné hľadať medzi javormi (Acer griseum). Odlupovanie kôry je typické aj pre vybrané druhy briez (Betula nigra), tisy (Taxus baccata), platany (Platanus orientalis), trojpuk (Deutzia) alebo kolkvíciu (Kolkwitzia). Konáre viacerých okrasných krov v zime dekorujú a zatraktívňujú súčasne aj veľké či malé tŕne, ide najmä o dráč Júliin (Berberis Julianae), botanické ruže, citrónovníkovec (Poncirus trifoliata) alebo mohutnejšiu gledíčiu (Gleditsia). Aj tieto dreviny môžu byť zaujímavým doplnkom okrasnej kompozície.

 

Kde vyniknú

 

Vo všeobecnosti platí, že tie druhy okrasných drevín, ktoré sú atraktívne zaujímavou kôrou je treba vysádzať tam, kde sú predovšetkým počas zimy najlepšie viditeľné. Ideálne je to v blízkosti chodníkov vedúcich k domu, alebo do kompozície dobre viditeľnej z okna obývacej izby. Takisto platí, že okrasné kry s farebnou kôrou vyniknú skôr v skupinách, stromy naopak hlavne ako solitéry. Dreviny so svetlou kôrou je lepšie umiestniť do tmavších záhradných partií, ideálne do spoločnosti vždyzelených drevín. Nevyhnutné je samozrejme zohľadniť požiadavky jednotlivých druhov a tiež nezabudnúť na šírku a výšku rastu vybranej dreviny v dospelosti. Vybrať si zaujímavý druh možno do menšej aj väčšej záhrady.

 

Daniel Koštál

Foto: autor

Pin It