Zasadili ste si v minulosti cibuľky tulipánov, narcisov alebo hyacintov a nepriniesli vám kvety na aké ste čakali? Je možné, že chybu ste urobili už pri nákupe cibúľ.

 

Vypestujpredajna 1

 

Okrasné cibuľoviny alebo hľuznaté rastliny sa pestujú celkom jednoducho. Produkcia cibúľ a hľúz, ktoré sú vhodné na výsadbu do záhrad už taká jednoduchá nie je. Vyžaduje vysokú odbornosť, dostatok času, dôkladnej starostlivosti, moderné technológie a dlhoročné skúseností.


Väčšia cibuľa, väčší kvet


Kvalita cibúľ sa často odvíja od ich veľkosti. Platí pravidlo, čím väčšia cibuľa, tým vyššia kvalita. Z väčších cibúľ vám obvykle vyrastú najkrajšie kvety a životaschopnejšie rastliny. Samozrejme nie je to donekonečna. Akonáhle cibuľa dosiahne svoj limit, začínajú z nej vyrastať ďalšie, mladé cibuľky. Výrobcovia preto nazbierané cibule starostlivo triedia, pričom najväčšie z nich sú vždy najhodnotnejšie a najdrahšie. Jednotlivé kultivary toho istého druhu majú tiež zaužívané svoje veľkostné štandardy. V špecializovaných predajniach nenájdete cibule, ktoré by tieto štandardy nespĺňali. Naopak, v predajniach zameraných na najnižšie ceny toto neplatí. Aj preto je pri nakupovaní cibúľ na týchto miestach potrebná vyššia opatrnosť. Len tak predídete neskoršiemu sklamaniu.


Veľkosť je však iba jedným z faktorov, ktoré zásadne vplývajú na kvalitu cibúľ. Cibuľoviny sa vyberajú z pôdy v čase ich „ pokojnej fázy“. Spôsob, akým je o cibule v tomto časovom úseku postarané, je rovnako dôležitý. Pre vývoj kvetu je dôležité to, v akých podmienkach boli cibule skladované a či boli vôbec dodržané potrebné teplotné a časové rozsahy. Na prvý pohľad to na cibuľkách v predajni alebo v balení nevidno. Kvalitný dodávateľ alebo obchodník si však na tomto dáva mimoriadne záležať.


Holandská istota


Najdlhšiu tradíciu pestovania cibuľovín majú holandské rodinné záhradnícke podniky. Cibuľoviny pestujú celé rodinné generácie, sú hrdé na svoje know-how a svoje produkty vyvážajú prakticky do celého sveta. Takéto podniky si nedovolia ponúkať nekvalitné cibuľoviny. Ak by sme zobrali do úvahy aj úrodné holandské pôdy a vyše 100 ročné skúsenosti s pestovaním okrasných cibuľovín, výsledkom musí byť predpoklad kvetov, aké ste si vysnívali. Pravdaže dôležité bude cibule správne vysadiť a vhodne sa o ne postarať.


Hit tohtoročnej sezóny


Sú to najmä pripravené zmesi cibuľovín, ktoré sú namiešané tak, aby sa jednotlivé druhy k sebe hodili. Na trhu je ich veľmi veľa a mnohé sú veľmi nápadité. Nie je tak už potrebné byť záhradný architekt, úchvatný zážitok si na jar môžete dopriať aj za predpokladu, že máte len zopár skúseností so záhradníčením. Stačí si pozorne prečítať návody a odporúčania na obaloch týchto zmesí.

 

vypestujpredajna 2

 

Čo je dôležité pri kúpe cibuľovín?


1. Cibuľoviny nakupujte u osvedčených predajcov, vždy v čase termínu ich výsadby. Ak sa napríklad tulipány sadia na jeseň, nemali by ste ich cibule kupovať na jar alebo v zime. Čo najskôr po kúpe ich aj vysaďte. Ak to hneď nestíhate hneď, dbajte na vhodné uskladnenie. Kvetinové cibuľky potrebujú suché, dobre vetrané miestnosti s teplotou okolo 17 °C. Ak ste si cibuľky domov doniesli v akomkoľvek balení, je potrebné ich čo najskôr otvoriť.

 

2. Nakupujte len zdravo vyzerajúce, pevné cibule, bez známok chorôb (plesní) a pôsobenia škodcov, nepoškodené a nenaklíčené. Vyhnite sa cibuliam, ktoré sú zoschnuté alebo na dotyk mäkké. Vždy by ste samozrejme mali vedieť, o aký druh či kultivar ide, nakupovať len tak naslepo sa nevypláca.

 

3. Z jedného druhu nakupujte pokiaľ možno viacero kusov, cibuloviny najkrajšie vyniknú ak sú vysádzané v menších alebo väčších skupinkách. Nakupovať môžete cibule aj po kusoch alebo aj už zabalené prípadne vytvorené zmesi rôznych cibuľovín. Ak kupujete jednotlivo, výhodou je, že sa môžete rozhodnúť aj pre konkrétnu voľbu veľkosti, čo pri už zabalených cibulovinách nie je možné.

 

4. Zlatým pravidlom pre výsadbu cibuľovín je zabezpečiť, aby hĺbka výsadbovej jamky bola trojnásobkom výšky cibule. Veľakrát sa na to zabúda. Pamätajte aj na to, že väčšina cibuľovín žiada slnečné miesta. V tienistých záhradách prosperuje len menej druhov. 

 

5. Spolu s cibuľovinami si zadovážte aj hnojivo. Aby ste zabezpečili kvitnutie vašich cibuľovín v nasledujúcich rokoch, je totiž dôležité obohatiť pôdu o živiny, ideálne v organickej forme. Druhou možnosťou sú hnojivá so zložením NPK (12-10-18). Najlepším obdobím pre hnojenie je bezprostredne po mrazoch, skoro na jar, avšak skôr ako sa začnú objavovať listy. Najlepší moment je tesne pred alebo počas dažďa, ktorý rozpustí živiny a tie sa rýchlo dostanú ku koreňom.

 

6. Nakúpte si aj cibuľoviny, ktoré vysadíte do trávnika.  Nezabudnite, že pri čoraz obľúbenejších výsadbách cibuľovín v trávnikoch sa prvé kosenie môže uskutočniť šesť až osem týždňov po ich odkvitnutí. To poskytne cibuľovinám dostatok času na vytvorenie semien a prirodzené odumretie nadzemnej časti. Výnimkou z tohto pravidla je okrasný cesnak, ktorý môžete kosiť aj bezprostredne po odkvitnutí. Preto výsadbu do trávnikov vopred dôkladne zvážte.

 

Napísal: kolektív Vypestuj.sk

Foto: Majo Peiger

 

 

Pin It