Vistéria patrí k nádherne kvitnúcim popínavým drevinám. Každoročne, ak je vysadená na vhodnom mieste, môže bohato kvitnúť. No nie vždy je to tak.

 

visteria2019

 

Prosperovať a bohato kvitnúť bude len na slnečnom a teplejšom mieste, vždy chránenom pred vetrom, ideálne na južnej strane, prípadne juhovýchodnej. Veľmi málo alebo takmer vôbec nekvitne, ak je vysadená v polotieni alebo tieni. Najviac jej vyhovujú priepustné a mierne zásadité pôdy, vždy s vyšším obsahom humusu.


Príčinou prečo nekvitne bohato je aj zanedbávaný rez, ktorý treba vykonávať každoročne. Dôležitý a najviac zanedbávaný je letný rez po odkvitnutí, tento má veľký vplyv na tvorbu kvetov.


Veľmi dôležité je zvoliť pre vistériu správnu konštrukciu, ideálne pevnú kovovú tyč, ktorú zapustíte do betónu. Okolo nej sa budú výhonky ovíjať v smere hodinových ručičiek. Nevhodné sú drevené stĺpiky, treláže, alebo slabšie pergoly pretože ich dokáže zakrátko svojimi silnými výhonkami zničiť. Nádherne sa tiež bude vynímať pri záhradných kovových oblúkoch a iných dostatočne pevných konštrukciách.


Vistériu nie je vhodné sadiť ani veľmi blízko domu, hoci ideálne je ju situovať tak, aby bola dobre v období kvitnutia vidieť. Zvykne sa rýchlo vyšplhať až k streche, môže poškodiť a zdeformovať odkvapové rúry, antény, satelity a dostať sa pod zle uchytenú strešnú krytinu. Rovnako neodporúčam sadiť túto popínavku k dreveným stodolám a málo stabilným dreveným náraďovniam.


Vistéria patrí k jedovatým drevinám, preto dobre zvážte aj jej použitie v záhradách, kde sa pohybujú menšie deti. Ak sa pre túto drevinu rozhodnete, ideálnou dobou na výsadbu je jar.dk

 

Pin It