Ruže práve kvitnú alebo majú za sebou prvé kvitnutie. Dôležité bude odstrániť im odkvitnuté kvety. Tvorbou plodov by sa ružové kríky zbytočne vysiľovali. Odstránením odkvitnutých kvetov zároveň prispejete k atraktívnejšiemu a sviežemu vzhľadu kríka.

 

ruže2018 v

 

Režte tak, aby na konáriku zostali minimálne dva tri puky z ktorých vyrastú nové kvety. Pravidlo hovorí odstrániť všetko až po prvý päťpočetný list. Ponechaný prvý puk by mal vždy smerovať von z kra. Predídete tak zahusťovaniu kra. Raz kvitnúce, veľkokveté ruže strihať nemusíte, na jeseň sa potešíte netradičnými väčšími červenými šípkami.


Ak máte v záhone opakovane kvitnúce ruže, po prvom odkvitnutí ich nezabudnite prihnojiť rýchlo pôsobiacimi hnojivami na ruže, napríklad vo forme zálievky. Ružiam v letných mesiacoch doprajte čo najviac vlahy, predovšetkým v slnečných a sparných letných dňoch. Ideálne je ich zavlažovať ráno a priamo ku korenom. Večerná zálievka nie je vhodná, rovnako sa nesmie dostať voda na listy ruží. Ruže nezalievajte postrekovaním z hadice, zvyšuje to riziko napadnutia hubovými chorobami.

 

Dôležité bude odstraňovať z okolia ruží aj burinu, ktorá im odoberá vlahu aj živiny. Zároveň je vhodné opatrne, nie príliš hlboko prekypriť okolo ružových kríkov pôdu. Samozrejmosťou by malo byť to, že ruže budú rásť na slnečnom mieste. Ak im tienia okolité dreviny, je vhodné tieto porasty presvetliť a zredukovať.

 

Leto je tiež príležitosťou zmladiť prestarnuté ružové kry, prípadne popínavé ruže. Ak ich zrežete nad pôdou a prihnojíte, ešte v tomto roku vytvoria nové vitálne výhonky, ktoré vám v nasledujúcom roku prinesú kvety. dk

Pin It