V posledných rokoch sa vďaka klimatickým zmenám objavujú v záhradách viac aj figovníky. Tieto veľmi staré kultúrne plodiny totiž neustále prechádzajú procesom šľachtenia, čoho výsledkom sú odolnejšie kultivary. Je ich viacero.

 

figy v

 

Vďaka tomu sa budete môcť potešiť z bohatej úrody sladkých fíg aj v našich podmienkach. Počas dovolenkových ciest v Stredomorí možno niekde objavíte mladú rastlinu figovníka, avšak práve jej presadenie do podmienok Slovenska nikdy nie je dobrá voľba. Odporúčam zakúpiť si vypestovanú rastlinu v záhradníctve. Aj tú je lepšie pestovať najskôr asi tri roky v nádobe a až neskôr, začiatkom leta, presadiť do voľnej pôdy.

 

Figovník obľubuje slnečné, teplejšie a pred vetrom chránené miesta. Ideálne sú miesta pred južnými a juhovýchodnými stenami. V teplejších polohách môžete figovníky pestovať aj vo voľnej pôde. Počas prvých zím, kým drevina zakorení, však žiada kvalitnú zimnú prikrývku. Neskôr po zakorenení prečká zimu bez väčšej ujmy. Stačí k rastline nahrnúť pred zimou suché lístie. V chladnejších lokalitách odporúčam pestovanie figovníka vo väčšej nádobe, ktorá sa pred zimou prenesie do svetlého, chladnejšieho priestoru.

 

Inak je figovník nenáročná rastlina pôvodom zo subtropických oblastí. Porastie v piesočnatej zemine, ideálne s obsahom lávového štrku a kvalitnou drenážou. Drevine vyhraďte dostatok miesta. Po zasadení žiada zálievku, neskôr ani tá nie je potrebná. Vyplatí sa však kríky prihnojiť hnojivom, ktoré je určené pre drobné ovocie. Kvôli udržaniu pekného tvaru kra je vhodný aj občasný presvetľovací rez. Prednosťou figovníkov je, že príliš netrpia chorobami ani škodcami. dk

Pin It