Vysádzať jahodové sadenice s koreňovým balom môžete až do polovice septembra. V tomto období sa dá vybrať aj z množstva zaujímavých odrôd.

 

jahody sadenie


Jahodám sa bude najlepšie dariť na slnečných miestach, tolerujú avšak aj polotieň. Osvedčená je výsadba do riadkov, v nich by jednotlivé rastliny mali byť od seba vzdialené aspoň 20 cm. Medzi riadkami treba dodržať vzdialenosť asi 50 cm. Ak nemáte voľné miesto, vysadiť si jahodové sadenice môžete aj na okraje zeleninovej hriadky alebo do vyvýšených záhonov.


Jahody vysádzajte vždy len na miesta, kde ste ich v predchádzajúcich štyroch rokoch nepestovali. Vyhovuje im bežná hlinitopiesočnatá pôda, kvalitne zásobená živinami. Vyhnite sa miestam so zamokrenou alebo príliš vysychajúcou pôdou.


Kvalitná sadenica by mala mať kompaktný a husto prekorenený koreňový bal, aspoň 5 zdravých listov a neporušené listové srdiečko. Pri výsadbe dajte pozor, aby srdiečko bolo tesne nad povrchom pôdy. Vysadené rastliny nezabudnite pravidelne zavlažovať, najmä ak je teplejšia a suchšia jeseň. Prihnojovanie nie je počas jesene ešte potrebné, okolie rastlín však môžete pred zimou vystlať suchou slamou.dk

Pin It