drevo1Je najvyšší čas pripraviť si zásoby dreva na zimu. Najpohodlnejšou formou býva dovoz firmou do domu.Po dohode s lesníkom je tiež možné narezať si drevo v lese. V oboch prípadoch je efektívne mať kvalitnú motorovú pílu. 

 

Výber píly závisí od viacerých faktorov. „V prvom rade treba vedieť na čo a ako často chcete pílu používať," upozorňuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. „Na bežné záhradné práce totiž stačí menší model s nižším výkonom motora. S rastúcimi nárokmi rastie aj požiadavka na výkon motora. Iné píly preto používajú záhradkári a iné zas profesionálni drevorubači," dodáva T. Nevečeřal. Zvážiť treba je zdroj napájania. Na trhu sú dostupné motorové, elektrické a akumulátorové reťazové píly. Motorové píly sú zaužívaným štandardom. Sú ľahko prenosné a výkonné. Ich nevýhodou je vysoká hlučnosť a spaliny z motora. Reakciou na tieto nevýhody bolo uvedenie elektrických píl. Tie sú síce tiché, no je to na úkor výkonu. Vyžadujú elektrickú prípojku a samotný kábel zvykne pri práci často zavadzať. Tieto píly sú vhodné skôr pre menších záhradkárov. Nevýhody oboch typov spomínaných píl dokázal eliminovať až akumulátor. Táto technológia je na trhu už niekoľko rokov a neustále sa zlepšuje. Rastie výkonnosť strojov a zvyšuje sa aj výdrž akumulátorov. Akumulátorové reťazové píly preto zrejme čaká svetlá budúcnosť.

 

Bezpečnostné normy

 

Píla musí spĺňať bezpečnostné normy a musí byť vybavená kvalitným motorom. Bezpečnosť pri práci výrazne zvyšuje systém TrioBrake, ktorý umožňuje aktivovať brzdu reťaze až troma rôznymi spôsobmi a v každej polohe. Rukoväť píly musí byť ergonomická a štartovanie čo najjednoduchšie. Pri benzínových modeloch je dobré hľadať píly s automatickým nastavovaním karburátora, systémom čistenia vzduchu pre menej časté čistenie filtra a samozrejme aj tlmičom vibrácií. Kupovať sa vyplatí len overené značky u autorizovaných predajcov. Len tak máte zaručenú najvyššiu kvalitu a maximálnu bezpečnosť pri práci s ňou.

 

Pred prácou pílu skontrolujte

Pred každým použitím reťazovej píly vždy v niekoľkých krokoch skontrolujte funkciu reťazovej brzdy:

1. Položte pílu na pevný povrch.
2. Naštartujte pílu a pevne ju uchopte za jej prednú a zadnú rukoväť.
3. Pridávajte plyn.
4. Uvoľnite plyn. Otočením ľavého zápästia smerom k chrániču spätného úderu aktivujete reťazovú brzdu. Nepúšťajte pritom prednú rukoväť.
5. Reťaz sa musí okamžite zastaviť.

Nevyhnutná je tiež kontrola zachytávača reťaze, ktorý zachytáva spadnutú alebo pretrhnutú reťaz, aby nevyletela z píly. Pozornosť treba venovať tiež tomu, či sú dotiahnuté všetky skrutky a matice, najväčšiu tendenciu sa uvoľňovať majú tie na tlmiči výfuku. Pokiaľ sa objavia na bezpečnostných prvkoch alebo iných častiach píly pukliny, je lepšie ich vymeniť. Mohli by totiž ohroziť bezpečnosť.

 

Bez ostrej reťaze to nejde

 

S ostrou reťazou je pílenie rýchlejšie a bezpečnejšie. Stroj sa tiež menej zaťažuje, čo má vplyv na jeho životnosť. Ostrosť reťaze preto treba pravidelne kontrolovať. Tupú reťaz možno spoznať podľa toho, že píla nereže, ale skôr brúsi. Pri rezaní s tupou reťazou takisto nepadajú pravidelné a jemné piliny v podobe obdĺžnikových hoblín, ale len drevený prach. Všeobecne platí, že by sa reťaz mala prebrúsiť, pokiaľ sa motorová píla dlho nepoužívala (napr. na začiatku novej sezóny) alebo najdlhšie po 2 nádržiach spotrebovaného paliva. Aspoň raz za čas treba nechať reťaz nabrúsiť odborníkom. Je to istota, že má reťaz rovnako dlhé zuby na pravej aj na ľavej strane, čo predstavuje základ rovného rezania reťaze. Pred začiatkom práce sa tiež treba uistiť, či je reťaz správne napnutá. Nemala by visieť pod vodiacou lištou ale mala by sa dotýkať spodnej strany vodiacej lišty. Súčasne však musí ísť rukou na druhej, hornej strane lišty jednoducho zatiahnuť. Nová reťaz by sa mala po krátkej dobe prevádzky vždy znovu napnúť. Vždy treba skontrolovať funkciu mazania reťaze. Stačí podržať pílu nad svetlým povrchom (napríklad doska, peň a pod.) a pridať plyn. Na povrchu by sa mala objaviť čiara z malých odstriekavajúcich kvapôčok oleja ako dôkaz toho, že mazanie funguje.

 

Ako na väčšie kusy

 

Napílené drevo je vo väčšine prípadov príliš veľké, aby sa s ním dalo kúriť. Tu nastupuje pomocník zvaný sekera. Stará klasika je sekera s drevenou rukoväťou a oceľovým ostrím. Drevo sa aale časom opotrebuje a porisko na ňom sa začne hýbať. Vtedy je dobré ponoriť hlavu sekery na pár hodín do vody, aby drevo nasiaklo vodu a zväčšilo svoj objem. Potom by už mala hlava držať pevne. Pri kvalitnejších sekerách je porisko v hlave fixované pomocou dvoch klinov čím sa zaručí jeho pevné držanie aj po rokoch používania. Na trhu je možné nájsť aj moderné plastové sekery, ktoré prinášajú oveľa väčší komfort pri práci. Ergonomicky tvarovaná rukoväť zo zmäkčeného plastu a dokonalé vyváženie robia namáhavú prácu jednoduchšou. Ak sa so sekerou práve nepracuje, je dobré mať ostrie sekery chránené, aby sa predišlo jeho otupovaniu. Pri kúpe novej sekery treba zvažovať jej veľkosť. Malé sekerky sú na štiepanie a veľké zas skôr na klasické rúbanie. Dôležité je aj jej správne používanie. Rúbať treba vždy na väčšom pni. Ostrie sekery sa totiž pri kontakte s hlinou, či betónom otupuje.. K pňu sa treba postaviť s mierne rozkročenými nohami tak, aby išla pomyselná dráha sekery pomedzi ne. Ak sa minie poleno, nezaseknete si do nohy. Pre lepšiu stabilitu je dobré jednu nohu mať mierne vpredu. Sekeru treba držať pevne oboma rukami a do polena sekať s náprahom. Ak sa narazí na hrču v polene, sekeru treba nechať zaseknutú a aj s polenom ju otočte o 180 stupňov. Vyžiť ju treba ako klin búchaním tupej strany hlavy sekery o peň až kým sa poleno nepretne.

 

Ochranné pomôcky

 

Ochranné oblečenie a ďalšie bezpečnostné prvky môžu zabrániť vážnemu zraneniu, bývajú ale, často zanedbávané. Základom je ochranný štít na tvár, prilba a chránič sluchu. Dôležité je tiež oblečenie z protiporezového materiálu a ochranné topánky. Ochranné oblečenie musí byť testované v súlade s príslušnými medzinárodnými predpismi a normami v EÚ a USA (značka CE, ISO alebo UL). Prilba nie je iba výsadou profesionálnych drevorubačov pri pílení stromov v lese. Je nevyhnutnou ochranou pred odlietavajúcimi polenami a trieskami, nárazmi a v neposlednom rade aj prachom. Pri jej výbere si ju treba dôkladne vyskúšať; mala by perfektne sedieť. Platí, že ochranný štít musí zakrývať celú tvár. Pod štítom by sa správne mali používať aj okuliare pre dodatočnú ochranu zraku. Je dobré mať prilbu s integrovanými chráničmi sluchu, keďže vysoká hladina hluku pri práci s pílou môže poškodiť sluch. Protiporezový materiál dokáže zabrániť tým najhorším zraneniam. Na trhu sú k dispozícii napríklad nohavice alebo bundy. Ochrana proti prerezaniu pozostáva z podšívky, ktorú tvorí niekoľko vrstiev veľmi dlhých vlákien. Tie sa v prípade kontaktu roztočenej reťaze píly s oblečením z protiporezovej látky behom zlomku sekundy namotajú do reťaze a okamžite ju tak zastavia. Pri obstarávaní tejto ochrannej pomôcky treba dbať na to, aby oblečenie spĺňalo všetky medzinárodné štandardy. Odev musí tesne priliehať, voľné časti zvyšujú riziko zachytenia nielen o reťaz, ale aj o vetvy, ktoré môžu zapríčiniť stratu rovnováhy.Vždy treba používať aj rukavice, ktoré ochránia pred olejmi a palivami alebo poškrabaním od ostrej reťaze. Lepšie sa s nimi pracuje, pretože dokážu veľmi účinne tlmiť nepríjemné vibrácie. Je možné si zaobstarať aj drahšie typy rukavíc, ktoré ponúkajú ochranu proti prerezaniu. Samozrejmosťou sú tiež pevné topánky s hrubou protišmykovou podrážkou, najlepšie s oceľou vystuženou špičkou proti prerezaniu.Aj pri používaní všetkých dostupných bezpečnostných pomôcok je ale nevyhnutné vždy dodržiavať zásady bezpečnej práce. Pokiaľ režete sami, nezáleží či na chate, doma alebo v lese, treba mať pripravený mobilný telefón, aby bolo možné v prípade potreby zavolať rýchlu pomoc. Po ruke by mala byť aj lekárnička na poskytnutie prvej pomoci.

 

Zdroj: Gardena

Pin It