naradie zima gardenaSnehová nádielka ako z pohľadnice od Jozefa Ladu, tak si mnohí z nás predstavujú ideálnu zimu. Ďalší z nás zasa snívajú o tom, ako z kôlne vyberú poriadne náradie a so snehom zatočia skôr, ako im prerastie cez hlavu. Pokiaľ zimnú výbavu iba zháňate, je najvyšší čas sa po niečom poohliadnuť.

Čím skôr sa do odpratávania snehu pustíte, tým skôr budete mať hotovo a tým jednoduchšiu prácu budete mať. Čerstvý sneh je totiž omnoho ľahší a mäkší ako sneh starý niekoľko dní. Starší sneh sa naviac častejšie priebežne roztápa a zas zamŕza, a vznikajú tak pevné a ťažké kusy. Nie každý však má možnosť pustiť sa do každodenného čistenia cesty, najmä ak musí odstraňovať sneh aj na chatách a chalupách.

 

Pokiaľ odpratávate nepoddajné nánosy snehu staré niekoľko dní, nezačínajte prácu v skorých hodinách. Ráno sú chodníky zamrznuté najviac, a odstraňovanie ľadu a snehu je tak ešte náročnejšie. Počkajte si na prvé slnečné lúče, kým nádielka ľahko povolí a vy si potom odpracete s vynaložením omnoho menšieho úsilia a možno aj bez zlomeného náradia a stratených nervov.

 

gardena zima 2017 2

 

V čom sa uistiť?

 

Kým sa zadovážite vhodného pomocníka na odpratávanie snehu, odolného voči mrazu a posypovej soli, je dobré ujasniť si, ako veľkú plochu budete čistiť. Na vyčistenie chodníka postačí odhŕňač so šírkou 40 cm. Pri veľkých plochách je vhodnejšie siahnuť po snehovej fréze.

 

Dôležitú úlohu hrá aj materiál povrchu, ktorý je potrebné čistiť. Na rovnú plochu (betón alebo asfalt) sa vyplatí použiť odhŕňač s hliníkovou lištou, ktorý zabezpečí kvalitné dočistenie. Na nerovný povrch (kocky, betónová dlažba) je vhodnejšie použiť nástroje, ktorú sú k takým povrchom šetrnejšie, napríklad odhrnák s plastovou lištou. Pokiaľ si potrebujete poradiť s namrznutou ľadovou vrstvou, pomôže vám kvalitná škrabka, ktorá námrazu rýchlo odstráni. Chodník potom jednoducho dočistíte bežnými nástrojmi.

 

zima 2017 gardena 1

 

Ako na to?

 

Upratovanie snehu môže byť poriadna fuška a pre netrénovaných jedincov aj veľká fyzická záťaž. Používajte preto len také nástroje, ktoré zodpovedajú vašej telesnej konštrukcii, aby ste čo najmenej namáhali svoje telo napríklad neprirodzeným ohýbaním. Dĺžka násady by mala zodpovedať vašej telesnej výške a výrobok by mal byť čo najľahší. Prevenciou proti prípadnej bolesti svalov a chrbta je i správny postoj pri práci: na lopatu si naberajte vždy skôr menšie množstvo snehu a nesnažte sa ho do väčších vzdialeností odhadzovať, ale skôr odnášať.

 

Posypové materiály

 

V boji s klzkými zasneženými povrchmi môžete využiť aj niektorý z posypových materiálov. Najpoužívanejší z nich, posypová soľ, je pomerne agresívna. Má dlhodobý účinok na pôdu a jej použitie môže viesť k poškodeniu rastlín nachádzajúcich sa v jej blízkosti. Funguje naviac iba pri teplote do 9 stupňov pod nulou. Ako prevenciu pred pošmyknutím tak môžete využiť zdrsňujúce posypové materiály, ako je štrk, piesok, piliny a popol. Tieto posypy sú v porovnaní s posypovou soľou šetrnejšie k životnému prostrediu a sú pomerne účinné predovšetkým vo chvíli, kedy na chodníku leží určitá vrstva snehu. Musíte ale počítať s tým, že akonáhle napadne nová vrstva snehu, posyp pod ňou zmizne a vy ho budete musieť urobiť znova.

 

Gardena odporúča pri boji so snehom:

 

Gardena odhŕňač snehu
Odhŕňač snehu Gardena je vďaka svojej šírke 70 cm rýchlym pomocníkom pri odpratávaní snehu predovšetkým na väčších plochách. Rukoväť, potiahnutá príjemným izolačným materiálom, je teleskopická v troch stupňoch (po cca 30 cm) a prispôsobiteľná telesnej výške užívateľa. Nášľapné plochy na zadnom okraji zhŕňača snehu umožňujú ešte jednoduchšie prenikanie do veľkých kôp snehu s pomocou chodidla.

 

Gardena univerzálna lopata TerralineTM
Univerzálnu lopatu TerralineTM vďaka jej všestrannosti využijete počas celého roka: pri prenášaní zeminy, piesku, štrku i snehu. Zdvihnutý okraj lopaty tak umožňuje pohodlnú prepravu akéhokoľvek sypkého materiálu. Pohodlné držanie oboma rukami zaisťuje extra široké a ergonomicky tvarované madlo s prvkami z mäkčeného plastu. Lopata disponuje rukoväťou v tvare kvapky, vďaka čomu sa nástroj dobre drží a zabraňuje nežiaducemu sklzávaniu. V zime užívateľ ocení izolačnú plastovú objímku na rukoväť, ktorá chráni pred chladom a umožňuje príjemnú a neskĺzavú manipuláciu. List lopaty je vyrobený z masívnej, kalenej ocele s vysoko odolnou povrchovou úpravou. Celková dĺžka lopaty je 135 cm.

 

Zimné zariadenie sady Gardena combisystem
Gardena combisystem predstavuje ideálnu kombináciu náradia a násady. Princíp je jednoduchý – rôzne druhy náradia sa podľa potreby jednoducho a rýchlo pripevnia k jedinej násade a pevne dotiahnu. Práca je vďaka tomu pohodlnejšia a efektívnejšia, preverená technológia zaručuje spoľahlivú prácu bez kývania. Gardena ponúka celý rad násad, pre Gardena odhrnák a Gardena škrabku sa odporúča používať combisystem Ergoline násadu z hliníka s dĺžkou 130 cm. Vďaka svojmu ergonomickému zakriveniu umožňuje pracovať aj v vzpriamenom postoji, takže šetrí chrbát užívateľa. Plastové opláštenie rukoväte je protisklzové a chráni proti chladu.

 

Gardena combisystem hrable na sneh
Hrable Gardena sú ľahké, majú vysoké bočné okraje zabraňujúce prepadávaniu snehu. Vďaka hrane z ušľachtilej ocele sú vhodné aj k upratovaniu hladkých povrchov. Široké rebrovanie hrablí s jemnou povrchovou štruktúrou súčasne zaručuje jednoduché skĺzavanie snehu. Pevný plast je naviac odolný voči posypovej soli a mrazu do mínus 40 stupňov. Hrable sú k dispozícii v dvoch šírkach, 40 a 50 cm.

 

Gardena combisystem škrabka na ľad

Pri upratovaní ľadu či stvrdnutého a udupaného snehu pomôže škrabka Gardena. Využijete ju však počas všetkých ročných období, nielen v zime, môžete ju používať napríklad aj na odstraňovanie zaschnutých nečistôt z chodníkov. Škrabka je vybavená listom z pružinovej ocele so šírkou 15 cm.

 

Gardena ručný sypač
Ručný sypač je ideálnym pomocníkom v rýchlom boji s nebezpečne klzkou snehovou pokrývkou. Vďaka jedinečnému dávkovaciemu systému je možné jednoducho rozptyľovať zimné posypové materiály ako sú piesok, soľ a drť, a to bez špinavých rúk! Stačí pootočiť dávkovací disk na kryte a vybrať požadovaný otvor na sypanie, podľa zvoleného materiálu. Veľký otočný gombík je možné ľahko ovládať i v hrubých zimných rukaviciach.

 

Zdroj a foto: Gardena

Pin It