sneh1Meteorológovia varujú pred tuhou zimou a sneh na seba zrejme nenechá dlho čakať. Najlepším riešením je sa na zimné snehové nádielky poriadne pripraviť. Nevyhnutné je si zaobstarať spoľahlivých pomocníkov a predovšetkým kvalitné náradie. 

 


Zapriahnuť môžete deti, prípadne aj uzavrieť spojenectvo so susedom a bojovať so snehom spoločnými silami. Tak či onak budete potrebovať aspoň lopatu, ideálne lopatu na sneh alebo metlu. Všetko závisí od typu snehu, ktorý napadne. Na ťažký, mokrý sneh je výborná lopata na sneh. „Zima je dlhá a pri odhŕňaní oceníte ľahké plastové lopaty so širokým rebrovaním, ktoré uľahčuje vyklápanie snehu," radí Bohdan Drobný, odborník za značku Gardena. „Obzerajte sa po výrobkoch so zvýšenými bočnými hranami, aby vám z lopaty sneh nepadal," dodáva B. Drobný. Prašný sneh pohodlne odpracete aj s metlou. Tu nie je čo vyberať, postačí vám aj klasická prútená metla. Prácu si môžete uľahčiť fúkačom lístia. Je to ideálny príklad, ako vám na prvý pohľad sezónne náradie dokáže pomôcť aj mimo sezóny. Prúdom vzduchu pohodlne odfúknete prašný sneh na kraj a cesta zostane čistá a suchá. Praktickým pomocníkom je aj zhrňovač snehu. Funguje na princípe lopaty, je ale vybavený teleskopickým rámom, takže si ho môžete prispôsobiť svojej výške. Zhrňovače mávajú pracovnú šírku až 70 cm, čo umožňuje odpratať naraz veľké množstvo snehu. Nahrnutý sneh sa zo zhrňovača neodhadzuje, ale sa vysýpa. To je o celý jeden náročný pohyb menej, čo oceníte určite po troch dňoch sneženia. Pre uľahčenie vysýpania snehu je asi v polovici rámu dodatočný úchyt.

 

S technikou ide práca od ruky

 

Ak nie ste práve fanúšikom mozoľov a ubolených krížov, obzrite sa po mechanizovaných pomocníkoch. V tomto prípade prácu uľahčia snehové frézy. Je však potrebné vybrať si tú najvhodnejšiu. Pri výbere sa riaďte niekoľkými základnými pravidlami. Frézu vyberajte podľa veľkosti a profilu odpratávanej plochy. Členitý horský terén prirodzene vyžaduje aj vyšší výkon stroja. Kvalitná fréza musí byť výkonná a ergonomická. Fréza sa používa často až v extrémnych podmienkach. Tomu musí zodpovedať aj robustná konštrukcia, ktorá zabráni poškodeniu stroja pri náraze na prekážku pod snehom. Motor musí mať taký výkon, aby dokázal pracovať nárazovo a rýchlo odpratať veľké množstvo snehu pri prípadnej kalamite. Vtedy oceníte aj ľahkú manévrovateľnosť. Myslite aj na to, že pri práci s frézou budete mať hrubé rukavice, a preto by mali byť všetky ovládacie prvky v dosahu a vo vhodnej veľkosti. Elektrický štartér, vyhrievané rukoväte a reflektor už potom závisia od vašich nárokov a rozpočtu.

 

Delenie snehových fréz

 

Základné delenie fréz je na jedno a dvojstupňové. „Jednostupňové frézy sú ideálne na menšie pozemky, kde majiteľ potrebuje odpratať chodníky okolo domu, či príjazdovú cestu do garáže," vysvetľuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. Jednostupňové frézy sú menšie, ľahko ovládateľné a ich gumová závitovka zaisťuje optimálne vyčistenie tak, aby sa netvorili ľadové plochy. Pri väčších plochách je lepšie siahnúť po dvojstupňovej fréze. Závitovka najprv nahrnie sneh do krytu a následne ho vyhodí von cez vyhadzovací žľab pomocou obežného kolesa. To umožňuje odhádzať sneh aj do väčších vzdialeností, cca 5-10 m. Rýchlosť odhadzovania samozrejme závisí od typu snehu. Dvojstupňové frézy sú stavané na ťažký a usadnutý sneh.Frézy bývajú vybavené kolesami alebo pásmi. Práve pásy sú nenahraditeľné na členitom, hornatom povrchu, keďže uľahčia pohyb frézy do kopca. Na menšie, rovné plochy vám však s prehľadom postačia kolesá. Na malom priestore sú totiž obratnejšie a manévruje sa s nimi ľahšie. Aby ste znížili riziko prešmykov, vyberajte frézy s kolesami, ktoré majú hlboký a kvalitný dezén. Tie potom zaručia lepšiu stabilitu a trakciu.

 

Stačí si len sadnúť

 

Ak máte doma záhradný traktor alebo rider, neodkladajte ho na zimný spánok. S vhodným príslušenstvom ho totiž môžete použiť aj pri boji so snehom. Na traktor alebo rider sa dá pripevniť rotačná kefa, pluh, či fréza a odhŕňanie vám pôjde od ruky. Aby ste predišli nepríjemnostiam na klzkom povrchu, zvážte použitie reťazí na pneumatiky. Predsa len, ridere sú primárne stavané na kosenie trávnikov. No a na záver nezabudnite posyp. Na chodníkoch sa po menej dôkladnom odhrnutí snehu môžu vytvárať ľadové plochy. Tie zvyšujú riziko úrazu a keďže na Slovensku stále platí, že za odpratanie snehu z verejného chodníka zodpovedá majiteľ susediacej plochy, je lepšie neriskovať. Použiť môžete napríklad škrabku na ľad. Menej námahy predstavuje posyp. Či už kamienkami alebo soľou. Posyp vám uľahčí ručný posypový vozík s nastaviteľným dávkovaním. Elegantnejším riešením je ručný posypávač s dávkovacím systémom, ktorý upravuje na kryte veľkosť posypových otvorov. S takouto praktickou pomôckou si uľahčíte prácu a ruky zostanú čisté.

 

Zdroj: Gardena

Pin It