leierZáhradná sezóna je už v plnom prúde, záhradkári vo veľkom sadia, okopávajú a starajú sa o svoj kúsok pôdy tak, aby im v blízkych mesiacoch prinášala nielen radosť, príležitosti na relax a oddych, ale aj zaslúžené plody práce.

Pre vášnivých záhradkárov máme zaujímavý tip, ktorý im prakticky „uprace“ záhradu a uľahčí aj zjednoduší záhradkárčenie. Ide o exteriérový kvetináč Durisol, ktorý ponúka spoločnosť Leier. Možno ho umiestniť aj na terasu alebo väčší balkón, a tak sa môžu zabávať s pestovaním aj tí, ktorým záhradka nebola dopriata.

 

Prírodný materiál

 

Durisol je prírodný materiál, základom ktorého je drevná štiepka (napríklad smrek, jedla a podobne), do ktorej sa pridáva portlandský cement a voda. Výrobný proces neprechádza vypaľovaním, takže pri ňom nevznikajú žiadne škodlivé látky. Zvyšný materiál z výroby sa opätovne použije v ďalšom výrobnom procese, takže sa dosahuje 100% recyklácia materiálu. Durisol sa vo veľkom používa najmä v stavebníctve na výstavbu hrubej stavby, plotov, protihlukových stien a pod.. Našiel si však uplatnenie aj v oblasti záhradnej architektúry. Tým, že má Durisol prírodný charakter, vytvárajú sa v tomto vyvýšenom netradičnom kvetináči ideálne podmienky na pestovanie okrasných aj úžitkových rastlín. Z hľadiska rozmerov a účelu použitia je mimoriadne variabilný, funkčný a vďaka jednoduchým a čistým líniám zároveň aj tvarovo elegantný. Využiť ho možno napríklad na kvetinový záhon, menšiu bylinkovú alebo zeleninovú záhradku. Poslúžiť však môže aj ako dokonalý prírodný kompostér. Umiestniť sa dá aj do zatrávnenej časti záhrady, pričom sa nevyžaduje ukladanie fólie na spodok. Nádoba s vysadenými rastlinami tak zostáva v kontakte s okolitou pôdou a prírodou. Veľkou výhodou inovatívneho vegetačného priestoru je jeho jednoduchá montáž. Oceniteľné sú aj ďalšie pozitíva - je paropriepustný a „dýcha“, čím v ňom nevznikajú plesne, je mrazuvzdorný, odolný voči požiaru a automaticky odvádza vodu. Má nízku hmotnosť, neobsahuje žiadne škodlivé látky ani plast, absorbuje CO2 a aktívne sa podieľa na ochrane životného prostredia.

 

Jednoduchá montáž

 

Vďaka nízkej hmotnosti a jednoduchej montáži možno Durisolový kvetináč rýchlo a jednoducho poskladať aj svojpomocne bez pomoci montážneho pracovníka. Podrobný návod na montáž aj zoznam dielcov je súčasťou balenia. Vďaka Durisolovým dielcom sa dajú vyskladať rôzne tvary kvetináča, či už klasický obdĺžnikový, štvorcový tvar, ale tiež do tvaru písmena L či šesťuholníkový tvar. Hotovú nádobu netreba dodatočne zatepľovať a nie je potrebná ani inštalácia špeciálneho základu, vytvára sa len spodný nosný podklad.

 

Krok 1: Vytvorenie spevneného základu pomocou laty a vodováhy.

 

Krok 2: Pri montáži kvetináča a skladaní jednotlivých dielcov je potrebné riadiť sa montážnym návodom. Jednotlivé prvky musia byť uložené tak, aby sa v prípade potreby dovnútra zmestila priečna výstuž (v závislosti od typu). Pri ukladaní jednotlivých prvkov treba dbať na to, aby predvŕtané otvory boli uložené nad sebou.

 

Krok 3: Pozinkované tyčky sa zasúvajú cez už existujúce otvory zhora smerom nadol. (Pri tomto kroku sa odporúča použiť gumené kladivo). Nakoľko ide o prírodný produkt na báze dreva, minimálne odchýlky rozmerov sú prípustne.

 

Krok 4: Zložený a finálne umiestnený kvetináč sa môže plniť vrstvami kompostu a hliny podľa odporúčaní. Nádobu je tiež možné použiť ako kompostér, v tomto prípade sa obsah voľne prikryje vekom.

 

Tip: Jednotlivé dielce sa dajú ľahko opracovávať pomocou vŕtačky, ako aj pomocou ručnej, kotúčovej alebo elektrickej motorovej píly.

 

 

Viac na www.leier.sk.

Pin It