zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ako si vypestovať ukážkové georgíny

Stačí ak budete mať k dispozícii zdravé hľuzy, záhradný záhon s humóznou pôdou, trochu času a chuť záhradníčiť. Georgíny sú atraktívne, pekne kvitnúce a pestovateľsky nenáročné okrasné rastliny. Poradíme vám, ako začať s ich pestovaním.

 

georgíny postup velky perex

 

Georgíny si môžete vypestovať viacerými spôsobmi. Osvedčená a pomerne jednoduchá je hlavne výsadba hľúz na pripravené miesto v záhrade. Nízke georgíny zo skupiny MIGNON si môžete jednoducho a rýchlo vypestovať aj zo semien, ktoré bežne na jar dostanete kúpiť.

 

Georgíny vynikajú rozmanitosťou druhov, tvarov kvetov, aj ich farieb. V ponuke záhradníctiev a hobbymarketov nájdete hľuzy druhov a kultivarov, ktoré sú nižšie, stredne vysoké a vyššie. Tento údaj je veľmi dôležitý, všimnite si ho, podľa toho následne jednotlivé georgíny umiestnite v záhone. Aj tu platí pravidlo, že nižšie druhy a kultivary patria do popredia, vyššie stredu a najmä do pozadia.

 

Pri výbere miesta nezabudnite, že georgíny obľubujú slnečné a teplejšie miesta v závetrí. Na takomto mieste bohato zakvitnú. Pestovať ich môžete na rovnakom mieste aj niekoľko rokov po sebe. Predpokladom úspechu je kvalitná príprava pôdy a dostatok miesta.

 

georiny pp1

1.VÝBER

Ak sa chcete v tomto roku tešiť z krásne rozkvitnutých trsov georgín, venujte pozornosť výberu kvalitných hľúz. Dostanete ich kúpiť v osvedčených predajniach so sortimentom pre záhradu, ideálne sú hľuzy jednotlivo balené. Na výsadbu sú vhodné pevné hľuzy so zdravým a vyrastajúcim očkom.

 

georgíny pp2

2.NAMOČENIE

Ak vysádzate svoje hľuzy, ktoré ste prezimovali v pivnici, možno sú zvraštené. Namočte ich na pár hodín do vody a tento problém budete mať vyriešený. Pomôže im to naštartovať sa a rýchlo vypučať. Ešte predtým z trsu odstráňte všetky suché, hnilé a poškodené časti. Príliš bohaté zväzky hľúz odporúčam rozdeliť na menšie časti.

 

 

georginy pp3

3. PRÍPRAVA MIESTA

Pôdu v mieste, kde plánujete výsadbu georgín, zbavte burín, dôkladne do hĺbky prekyprite a zapracujte do nej trochu dolomitického vápenca.

 

 

georgíny pp4

4.VYHĹBENIE JÁM

Na pripravenom a vyrovnanom záhone vyhĺbte pomocou lopatky výsadbové jamy. Tie by mali byť primerané veľkosti vysádzaných hľuz. Ideálne je vysádzať tak, aby nad hľuzou bola aspoň 5cm vysoká vrstva zeminy. Príliš hlbokú výsadbu neodporúčam.

 

 

georgíny pp5

5. VODA

Do každej výsadbovej jamky nalejte asi pol krhly vody a nechajte ju vsiaknuť.

 

 

georgíny pp6

6.VÝSADBA

Hľuzy opatrne vysaďte. Ak vysádzajte svoje, prezimované hľuzy, ponechajte kúsky suchých stoniek. Tie by mali trochu vyčnievať z pôdy. Pri výsadbe do skupín dbajte na dostatočné rozostupy medzi jednotlivými rastlinami. Príliš tesná výsadba nie je vhodná. Nakoniec si miesta výsadby označte menovkou.

 

 

georgíny pp7

7. VÝSEV

Nízke georgíny MIGNON si jednoducho rozmnožíte pomocou semien. Vysejte ich na pripravený slnečný záhon, najlepšie do popredia, do riadkov, nie veľmi nahusto a nezabudnite dané miesto dôkladne zavlažovať.

 

Ideálna doba na výsadbu hľúz georgín je koncom apríla a prvá polovica mája. Bez obáv však môžete hľuzy georgín vysádzať až do konca mája.

 

georgina final

 

Georgíny začnú rozkvitať koncom leta a začiatkom jesene. Miesta výsadby vždy zavlažujte, dajte však pozor na premokrenie pôdy. Mladé rastliny bude tiež potrené ochrániť pred slimákmi a slizniakmi. Pozorne kontrolujte ich výskyt a v prípade potreby ihneď zasiahnite. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...