zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Chcete mať tento rok rozkvitnutejšiu levanduľu?

Potom nezabudnite na jej jarný rez. Vďaka nemu vytvorí rastlina množstvo nových vitálnych výhonkov a tie vás pred letom prekvapia krásnymi súkvetiami. Zároveň podporíte vitalitu rastliny a jej dlhovekosť.

 

prax levandula uvod velky perex

 

Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) patrí v poslednej dobe k veľmi žiadaným okrasným rastlinám. Nachádza si miesto na záhonoch v modernej, aj tradičnej vidieckej záhrade, dokonca aj vo vegetačných nádobách. Jej pestovanie nie je zložité a hravo to zvládne aj začiatočník. Dariť sa jej bude a nádherne každoročne rozkvitne len za predpokladu, že si ju vysadíte na slnečné a teplejšie miesto. V polotieni a tieni živorí. Vyhovuje jej priepustná, suchšia aj kamenistá, avšak nie príliš výživná pôda.

 

Ideálnou dobou na výsadbu tejto aromatickej rastliny je jar, najmä mesiace apríl a máj. V tomto čase má rastlina ideálne podmienky na zakoreňovanie. Jesenná výsadba až tak vhodná nie je. Ďalšia, povýsadbová starostlivosť o rastlinu je jednoduchá. Kým sa zakorení treba ju zavlažovať, avšak nie tak, aby dochádzalo k dlhodobému zamokreniu pôdy. Rastlina uprednostní po zakorenení sucho, netreba ju zalievať, nebude jej dokonca vadiť ani slnečný úpal. Pred príchodom prvej zimy sa vyplatí ku kríkom nahrnúť suché lístie. Je to poistka ako si rastliny uchrániť.

 

Tajomstvo bohatého kvitnutia, tohto asi 50cm vysokého voňavého kríka, je však hlavne v pravidelnom reze. Keďže levanduľa patrí medzi kry kvitnúce v lete, dôležité je každoročne na jar, keď sa oteplí, ju ostrihať. Ak na to budete zabúdať. Ker sa stane nevzhľadným, stratí formu a bude málo kvitnúť. Druhý rez je potrebné uskutočniť po odkvitnutí, rastline treba odstrániť všetky odkvitnuté kvety, vrátane asi troch párov nových listov. Na jar môže byť rez hlbší, v lete skôr mierny.

 

prax levandula1

1.PREHLIADKA

Kým začnete strihať, levanduľu si dôkladne prezrite a jej rez si dobre naplánujte. Najskôr však odstráňte všetky suché a poškodené výhonky. Rastlinu dôkladne prečistite a nechajte len zdravé časti. Použiť môžete rukavice.

 

prax levandula2

2. REZ
Na rez levandule použite záhradnícke nožnice s užšími čepeľami. Jednotlivé živé výhonky skráťte zhruba o tretinu, ideálne je strihať do zelenej, nezdrevnatenej časti. Strihanie do drevnatých častí si dobre zvážte, rastlina totiž naň citlivo reaguje. Dovoliť si to môžete len u mladších rastlín. Nestrihajte do veľmi zdrevnatených častí.

 

prax levandula3

3. POSTUPOVANIE
Rezom by sme mali docieliť bohaté rozkonárenie levanduľového kríka. Ten by mal získať atraktívny pologuľovitý tvar. Rez v predjarnom období tak prispieva aj ku kompaktnosti rastliny. Pravidelne rezané rastliny sú husté, upútajú pekným tvarom a sú aj bohato olistené. Počas kvitnutia je pohľad na strihanú rastlinu zážitkom.

 

prax levanula 5

4.VÝHONKY
Narezané mladé výhonky pozberáme a odnesieme na kompost. Využiť ich tiež môžete aj na prípravu hodnotného výluhu, ktorý vám neskôr poslúži pri ochrane pestovaných rastlín.

 

levandula zalievka

5. ZÁLIEVKA
Ak je teplo a suchšie, rastliny po reze dôkladne zalejte a urobte tak ešte aspoň dvakrát. Levanduľa sa rýchlejšie zregeneruje a zakrátko vyženie nové výhonky. Ak by mala sucho, rast nových výhonkov by bol výrazne pomalší.

 

Levanduľa žiada pravidelnosť rezu a za ten sa odmení bohatým kvitnutím. Ak rez počas niekoľkých rokov zanedbávate, kríky budú pôsobiť nepekne, neforemne, výhonky budú zdrevnatené a málo olistené. Neskôr sa už rastlina veľmi ťažko vyrovnáva s rezom a neraz aj po radikálnom zásahu uhynie. Preto si trochu čas pre túto rastlinu určite na jar nájdite. dk

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...